Všudypřítomná esoterika aneb Zaručené recepty na život a svět

,,Konečně odhalíte svůj skutečný potenciál.“
,,Přitahujte k sobě to, co skutečně v životě chcete.“
,,Odhalte skutečnou podstatu sebe sama a najděte pravou lásku.“
,,Napojte se na věčnou boží energii a prozřetelnost.“

Esoteric-books-2Když se řekne esoterika, vybavíme si kvanta knih o všem možném, z nichž některé budou mít asi na obálce nebo někde v sobě výše uvedené věty. Numerologie, výklady karet, magické krystaly nebo odkazy na místa, na která přilezete se zlomenou nohu a kouzelný pramen vás zaručeně uzdraví tak, že si ortoped bude rvát vlasy.

Snad všechny publikace, které najdete na pultech knihkupectví nebo na krásných internetových stránkách, mají několik společných vlastností.

Za prvé – každá kniha nabízí zaručený a jediný pravdivý návod na život. Nabízí něco, co nikde jinde nenajdete a pokud možno vás bude odrazovat od jakékoli jiné cesty, protože cokoli jiného je šarlatánství, podvod a nikdy to nikomu nefungovalo.

Za druhé – je jedno, kdo jste, kde jste, jak jste na tom blbě a co s tím sami děláte, protože tahle cesta je vám přesně šitá na míru. Prostě není možné, že jste bez této publikace doteď přežili a dokonce něčeho v životě dosáhli. A nejlépe se strašně pletete, protože to, co jste doteď považovali za rodinné štěstí a osobní úspěch, je vlastně jen iluze a tato publikace od někoho vám naprosto neznámého vám okamžitě ukáže, jak je to možné.

Za třetí – asi žádná z těchto příruček po vás nebude chtít, abyste přemýšleli. S největší pravděpodobností vás budou vyzývat, abyste se odevzdali velkému stvořiteli, vesmírné energii, vesmírným lidem, Aštaru Šeranovi a podobným vejlupkům. Ti pokud možno žijí tisíce let, vidí je jeden člověk z tisíce, ale samozřejmě vědí, jak a co tady kdo máme udělat, abychom byli naprosto super a všechno nám šlo. Pokud po vás budou chtít vlastní aktivitu, musíte hlavně cítit. Musíte cítit, musíte se uvolnit a vnímat všechno svým srdcem. Pak můžete dokonce rozpohybovat slunce, pokud budete chtít.

Za čtvrté – určitě vás to nic nebude stát. Tyhle cesty jsou natolik spolehlivé a ověřené, že na ně můžete klidně vsadit svůj roční plat.

Za páté – všichni směřujeme do úžasné nové doby, která začne příští týden, nebo možná už je dávno tady. A všichni budeme žít v míru, harmonii, nebudeme potřebovat to zlé ego a budeme se všemi sdílet všechno a všechno bude strašně fajn a plné slůňátek a kytiček.

EsotericPaintingSpiritualEnergyX

Tohle bylo jen zběžné shrnutí toho, co je po odstranění všech nánosů, protimluvů a při troše racionálního pohledu jen ohromným byznysem. Tím se nechci dotknout skutečných duchovních cest, protože některé z nich rozhodně uznávám a jsem přesvědčen o jejich funkčnosti nebo zákonitostech. Jenže ty většinou nenadejdete na pultech knihkupectví. Případně ano, ale rozhodně z vás deset knih neudělá mistra.

Tahle literatura má několik problémů, které teď zkusím rozebrat.

V první řadě tvrdí lidem, že nemusí přijímat odpovědnost za vlastní život. Že všechno je tak, jak má být, a že nemusí udělat vlastně nic pro to, aby se něco někam posunulo. Už jen to, že si to budou přát, dá věci do pohybu. Zkrátka, že vždycky to něco vyřeší místo mě. Zklamu vás, ale nevyřeší.

Může vás to sice nakopnout a motivovat, abyste se do svých úmyslů pustili, protože si budete myslet, že nějaká energie nebo mysl někde ve vesmíru vám vyjde naproti, ale pokud chcete uspět, pak reálný čin a práci nic nevykoná za vás. Esoterika je v tomhle směru jen utíkání před sebou samým.

Strašně rádi to totiž slyšíme, že všechno tak nějak plyne a máme s tím být spokojeni. Věta ,,Mě to stačí“ je v rámci osobného rozvoje stejně přínosná jako kulka mezi oči. Není možná reálné dosáhnout asi všeho, co chceme, pokud je těch cílů příliš. Všechno se prostě zvládnout a stihnout nedá. Ale pokud nám něco nevyhovuje a něco s tím dělat můžeme, proč se s tím otrocky spokojovat?

480_kb-Williams-Gilbert-Far-Vistas

S tím souvisí onen odpor k egu, který se esoterikou tolik táhne. Na tomto místě je potřeba rozlišit ego a sebestřednost. Sebestřednost je vada charakteru spočívající v přesvědčení, že všechno je tu jen kvůli nám. Že všichni se musí přetrhnout, aby nám vyhověli a my nemusíme nic a jsme naprosto skvělí, dokonalí a nedostižní.

Ego je součást lidského nitra. Krom toho je to taky zdravý pud sebezáchovy a tendence minimální sebelásky a sebeúcty. Ego, které to se sebou nepřehání, je onou složkou našeho vědomí, která nás žene dopředu, motivuje nás k lepším výsledkům a k uspokojení našich potřeb, tužeb a snů. Egoismu jde o zachování sebe sama, nikoli ale na úkor ostatních. Bez fungujícího ega by člověk nepřežil. Pro ilustraci – když jste v letadle a dostáváte bezpečnostní instruktáž, je vám řečeno, abyste nejdříve nasadili kyslíkové masky sobě a pak svému dítěti, pokud je na palubě. Nelidské? Ne, naopak vrcholně lidské. Mrtvý rodič totiž dítěti masku nenasadí, živé dítě mrtvému rodiči asi taky ne (za tento příměr děkuji magazínu FirstClass). Právě v zájmu sebe i ostatních trochu toho egoismu potřebujeme. Neměl by nám přerůst přes hlavu a stát se sebestředností, ale to už je na naší disciplíně.

Dále…city jsou hrozně fajn a jsou kolikrát hrozně příjemné, ale na druhé straně jsou chvíle, kdy je potřeba chladná hlava, chladná kalkulace a realistický pohled na skutečnost. Ať už se nám to líbí nebo ne. Aspoň tedy tehdy, pokud chcete žít podle vlastních představ a ne podle toho, jakou představu o vás mají ostatní.

Že ostatní vaše cíle nechápou a nevěří jim?

Dám vám teď jednu modelovou situaci. Představte si dva lidi, z nichž jeden chce za jeden měsíc uběhnout co nejvíce kilometrů a druhý přečíst co nejvíce knih. Který z těchto cílů je podle vás rozumnější?

Ani jeden. Neexistuje totiž obecně rozumný cíl, jen obecně rozumné a nerozumné prostředky k jeho dosažení.

Fyzická realita je svým způsobem pěkná děvka. Má totiž jednu zásadu, přes kterou jak se říká nejede vlak. Cokoli jednoduché nestojí za to. Na druhé straně, ty složité věci, kterých se bojíte, právě ty vás někam posunou a umožní vám vyrůst. I pokud do svého růstu nebudete muset investovat peníze, bude vás to stát čas, energii, třeba i absenci spánku a možná některá přátelství. Nebo spíše pseudopřátelství.

Přelom roku vnímáme pouze my, lidé. Planety se nezačnou točit na druhou stranu, hvězdy se najednou nepřeskládají a lidí kolem nás budou většinou stejný potvory, jaký jsou dneska. Aspoň teda ti, co se dosud jako potvory chovají.

Nikdy nebude existovat perfektní moment na splnění vašich snů, pokud si ho sami nevytvoříte. Nikdy nebudete v ideálním prostředí, pokud si ho sami neupravíte podle svých představ. A pokud budete věci dělat stále stejně, dočkáte se jen těch stejných výsledků. Stejně jako pokud se budete stále ohlížet stejně na ty samé lidi, bude vám to bránit posunout se dál.

Duchovní knihy tu s námi budou a byly tu i v minulosti. Bohužel moje antikvární zkušenost říká, že ty skutečně dobré se tu naposled vyskytly tak někdy v 19. století. Pak, přes protektorát a následné období komunismu byly tyto cesty velmi utlumeny a na původní úroveň už se zřejmě nedostaly.

Klidně se do nich ponořte. Ale nejsou samospásné. Stejně jako z vás neudělá klavíristu to, že si koupíte aparaturu za půl milionu, tak z vás knihovna esoteriky neudělá čaroděje. Ta skutečná aktivita je totiž pořád jen na vás.

Jako včera, když jsem se učil na klavír úvodní melodii Nema od Nightwish.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Okomentujte

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *