Tuna knih o osobním rozvoji aneb Věčné návody na život

,,Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.”

Milton Friedman

self-improvement-books

Bylo léto loňského roku a moje sestřenka odjížděla do Anglie. Mezitím se stavila v Praze, kde jsem jí jedno odpoledne dělal společnost.Vítal jsem to, protože sám po městě často nechodím jen tak, takže díky ní objevuji nová hezká místa a zákoutí.

Protože je sestřenka děvče zvídavé, zabrousili jsme i do Neoluxoru. Šla sice pro konkrétní knihu, ale samozřejmě jsme koukli i na mnohé další svazky.

A tak netrvalo dlouho a zastavil jsem se u několika regálů s knihami o time managementu, duševním rozvoji, osobním rozvoji a vůbec vším, co patří do repertoáru člověka nestagnujícího. A začalo ve mně hlodat podezření, kolik těch svazků reálně k něčemu je a které jen opakují tři až čtyři jiné svazky a rejžují na tom další a další prachy.

Abych uvedl věci na pravou míru, tak si knih o osobním rozvoji hluboce cením jako mnoha dalších témat. Ovšem obecně si cením svazků, které člověku skutečně něco přinášejí a přitom se neotáčí v kruhu a neservírují stokrát recyklovanou vatu. A těch je rozhodně méně.

A tak jsem si tak při pohledu na ty přetékající regál říkal, kde vlastně končí reálná pomoc nebo možnost rozvoj člověka a kde je to vývoj pro vývoj a v podstatě neschopnost se měnit, jen sbírání dalších knih a dalších kursů a všeho možného?

Prvně mi to přišlo na mysl, když jsem se kdysi díval na video s panem Jiřím Vokáčem Čmolíkem, autorem Neurorestartu. Nebo možná ne autorem, ale rozhodně člověkem, který je u toho nejvíc vidět. Jeho přednáška kombinovaná s teleshoppingovou nabídkou kurzů na peníze, štětí a svobodu byla skutečně okouzlující.

kupinfo_pro_068_03

Upřímně, pokud se člověk chce změnit, chce se sebou něco udělat a chce se rozvíjet, potřebuje jen několik knih nebo myšlenek, aby ho nakoply. Případně mu řekly, co dělal špatně a navedly ho správným směrem. Nebo mu jich pár ukázaly a on se toho zvídavý a tvárný lidský mozek už většinou nějak chytne sám.

Staré východní přísloví říká, že Mluvením rýži neuvaříš. Tehdy sedělo ale víc, protože se mnohé předávalo ústní formou. Na druhou stranu naši předkové museli mít mnohem výkonnější mozek a hlavně paměť, protože to zapsat nemohli. Ne, že by jim chyběly prostředky, ale písmo bylo výsadou jen několika vrstev nebo skupin.

Dnes by se dalo říct, že pouhým čtením se nezměníte. Můžete sice zjistit, jak na to, ale tu samotnou práci za váš žádný svazek neudělá. Ani žádný televizní program, ani kurs. Ty všechny vám mohou pouze ukázat, jak na to, čemu se vyhnout a na co si dát pozor.

Ovšem stejně jak o se politici stále snaží obejít ekonomické zákonitosti, mnozí lidé si stále myslí, že když si koupí knihu, udělá to z nich lepšího nebo výkonnějšího člověka. A pokud možno ze dne na den. Neudělá. Stejně jako vám nikdo nedá peníze zadarmo. A tohle se opakuje v klasice novodobé i starší a nejen literární.

“Mohu ti ukázat dveře, ale projít jimi musíš ty sám.”

Morfeus k Neovi

Q5uhke3A

Anebo nemusím chodit ani za hranice. Víte, miluju Fimfárum Jana Wericha. Ty pohádky jsem četl i poslouchal do zbláznění a asi mě nikdy neomrzí. A mám hrozně rád pohádku Až opadá listí z dubu. Sedlák Čupera se v ní chce odnaučit pít a nakonec neváhá poprosit o pomoc čerta. Ten ho upozorňuje, že na to samozřejmě metodu a zařízení mají, ale že:

,,Svou vůli co složku musíte do podniku vnést vy. Jen vy a nikdo jiný, než vy.”

Nebudu zde dělat reklamu konkrétním svazkům, ani před jinými konkrétními odrazovat či varovat. Na to se necítím a navíc jsem je rozhodně nečetl všechny. Ale zeptejte se sami sebe, až nebo jestli budete zase příště nadšeni nakupovat štos knih o duševní rovnováze, jestli není lepší zajít někam k Vltavě a chvilku krmit kachny a labutě plující po klidné vodní hladině? A když už si ty knihy donesete domů, ať vám taky opravdu k něčemu jsou. Svazek pokrytý prachem, který jste nikdy neotevřeli, není investice. To je jen drahá podložka pod nohu od stolu.

A labutě a kachny si stále klidně plavou….těm nemusíte vysvětlovat stav flow…

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

 

Okomentujte

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *