Starožitnosti a starožitnosti

„Ne každé zlato třpytívá se, ne každý, kdo bloudí ,je ztracený.“

John Ronald Reuel Tolkien, Společenstvo Prstenu

prodejnaVedlejsi_0008

Myslíte si, že cenu mohou mít jen staré vázy a zlaté lustry? Mají, ale nejsou zdaleka samy…

Přísloví Není všechno zlato, co se třpytí i část básně z Pána Prstenů opakují po celá staletí svou platnost v nejrůznějších sférách lidského života a působení. Chci se s vámi podělit o některé svoje zkušenosti s tím, že ve světě starožitností to také platí. A možná způsobem, který by vás nikdy nenapadl, ale svou logiku má.

Když se řekne starožitnost, představí si každý z nás něco trochu jiného. Někdo křišťálový lustr uprostřed zámeckého sálu. Jiný cihly ryzího zlata, další zase obraz od Picassa. A někdo si představí starou krabičku od cigaret nebo pivní láhev. A hlavně budete mít všichni pravdu.

Předně podotýkám, že nejsem profesionální starožitník. Ale nějakou dobu se mezi nimi tu více tu méně pohybuju, mluvím s nimi takřka denně a za těch několik let jsem toho stihl snad trochu pochytit a něco se naučit. Všechno následující tedy berte jako postřehy laika a neřiďte se jimi slepě bez konzultace s odborníkem.

Věc se stává starožitností hlavně věkem a materiálem. Kovová mince, která už pět let neplatí, vám bude k ničemu, pokud někdo nehledá právě tuhle minci. I to se může stát, ale šance je minimální. Pokud je té minci třeba padesát nebo sedmdesát let, to už je trochu jiná, ale stále nemusí jít o něco obchodovatelného, nebo něco, co prostě stojí za to koupit. Na druhé straně jsou lidé, kteří sbírají mince z konkrétního roku (třeba data svého narození) a můžete se tímto způsobem trefit.

oldcoin5

Tady si dovolím odbočku s upozorněním, že jsou v prodeji přímo sety takových mincí z konkrétních let a je to vynikající způsob, jak dát někomu k narozeninám nebo Vánocům něco, co nestárne a co se mu bude skutečně líbit. V minulosti jsem to párkrát takhle udělal a mělo to velký úspěch. Navíc je to výborná investice.

Věk je jedna věc, materiál druhá, a tady se dostáváme k věci, která světu starožitnosti dominuje stále. A to jsou drahé kovy. Stříbro, zlato, platina. Samy o sobě jsou obchodovatelné, když jsou v něčem obsaženy, je to ještě lepší. Jejich cena může sice klesat a stoupat v závislosti na nabídce a poptávce, ale hodnotu neztrácejí a neztratí ji nikdy.

Nákup starožitnosti s dostatkem prostředků není nikdy problém. Otázkou je, co s nimi chcete dělat. Pokud je sbíráte pro radost a máte na to, pak je to jen otázka vašeho vkusu a přeji mnoho radosti při probírání se tunou věcí.

Pokud do nich chcete investovat a mít je jako trvalou hodnotu na později, nebo s nimi obchodovat, potřebujete starožitnosti, o které je nebo bude zájem. Zlatý lustr za dvacet milionů je sice krásný, ale pokud ho nikdo nebude chtít, opravdu ho můžete mít akorát tak někde ve sklepě, kde se na něj bude prášit a budou na něm skotačit myši nebo kočky.

Všechny tyhle vázy, čajové servisy, sochy, příbory, prostě stálé věci nepodléhající zkáze jsou krásné a cenné, ale otázkou je zájemce, pokud je chcete prodat. A víte proč? Protože o ně každý pečuje, ničí se v minimu případů a tím pádem je jich hodně. Nebo relativně hodně, ale každý si je šetří.

A teď si vezmeme druhou sortu starožitností. Pivní tácky, lahve od piva, krabičky od cigaret, krabičky od zápalek, lístky do tramvaje, účtenky z hospody, hrací karty, cínové vojáčky, figurky z Kinder vajíček, pohlednice, fotky….

Cítíte ten rozdíl? Jsou to z valné části věci, které se běžně vyhazují, protože nikdo si tohle nechce schovávat doma. Ejhle, proto je jich málo a jsou lidé, kteří právě po těchto skupinách jdou jak diví.

Krabičky cigaret z roku z roku cca 1900

U všeho platí, že abyste s tím mohli nějak pracovat, musíte se o tom opravdu hodně věcí naučit a opatřit si mnoho informací. Ovšem literatura je i u nás, takže pokud si na to vyhradíte čas, nic vám ve studiu nebrání.

Kromě toho existuje také instituce zvaná Rudolfinská akademie starožitníků, což je tuším dvouletý rekvalifikační kurs zakončený zkouškami a odborným osvědčením.

Svět starožitností je krásný, neuvěřitelně různorodý a je také jednou z loukotí věčného investičního kola, které se protáčí od počátku civilizace. Lidé sbírají všechno možné i nemožné.

A jak mi řekl před lety jeden starý a velmi zkušený pán hodně dlouho před tím, než zemřel: ,,Sbírejte, sbírejte a studujte a časem to začne nést ovoce. Mince, bankovky, vyznamenání, odznaky…“

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Okomentujte

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *