Rychločtení pro blbce

Maria Hill: “Starku, kdy jste se stal expertem na termonuklerání astrofyziku?”
Tony Stark: “Včera v noci.”

The Avengers

Improve-Speed-Reading-Skills-Step-4Písmenka jsou kamarádi, ne nepřátelé…

Tento text určitě z nikoho blbce dělat nechce. Ale nedávno (po dvou měsících) jsem dočetl příručku Speedreading for Dummies a napadlo mě se o dojmy trochu podělit.

Ano, patlal jsem se s ní docela dlouho, což lze trochu přisoudit jazyku knihy, ale spíše tomu, že jsem se k ní dostal velice zřídka a nepravidelně. Nutno říct, že jsem se v podstatě nedověděl nic nového.

Rychočtení nebo speedreading je disciplína, schopnost vnímat psané slovo mnohem rychleji, mnohem efektivněji a s mnohem menší námahou, než je tomu zvykem. Respektive než nás učili na škole. Tam nás sice učili skládat si písmenka hezky do slov a ta následně do vět, ale už nám zapomněli říct (spíše asi chybou vlastní neznalosti než toho, že by před námi chtěli informace utajit), že lze jít ještě dál.

Proč lidé čtou pomalu?

Na tuto otázku existuje více odpovědí a žádná nemusí být nutně universální. Obecně platí – a platí to pro čtení stejně jako pro jakoukoli jinou činnost – že co chcete dělat a můžete dělat, to děláte často, tím pádem se v tom zlepšujete a děláte to ještě raději, ještě lépe a ještě častěji. A je jedno, jestli jde o čtení nebo golf.

Takže základem pro rychločtení je čtení obecně. Ale tady přichází ke slovu ještě několik postupů (rozpadajících se do více drobnějších technik) které nám mohou velmi pomoci. Pro jejich popis je ale nutné začít od čtenářských chyb. Ty si totiž neseme s sebou ze škol, protože nás učili, že se čte jen takhle. Opět, není to asi jejich chyba, ale následky neseme my.

Základními nešvary jsou subvokalizace, přílišné fixace, malé zrakové rozpětí a malý slovník společně s regresí. Subvokalizace znamená, že máme silnou tendenci si slova, která čteme, říkat v různě intenzitě pro sebe. To můžeme činit v duchu (což ještě není tak hrozné) až po moment, kdy skutečně při čtení nehlučně pohybujeme rty a říkáme si pro sebe čtený text. Tato varianta je velmi zpomalující, protože takto nejsme schopni číst rychleji, než mluvíme.

Fixace je výraz pro moment, kdy se zastavujeme očima nad textem a vnímáme jej. Zamýšleli jste se někdy nad tím, proč jsou noviny tištěny ve sloupcích? Je to proto, že čím kratší je řádek, tím menší počet zrakových fixací je potřeba k jeho přečtení. Noviny jsou tak pro nácvik rychločtení ideálním materiálem.

Když vezmeme do ruky běžnou knihu formátu A5, potřebujeme obvykle na jeden řádek textu na stránce 3 – 4 fixace. Tedy když řádek projíždíme zrakem, třikrát nebo čtyřikrát se zastavíme a vidíme před sebou přímo napsaný text.

Malé zrakové rozpětí je jeden z faktorů, který ovlivňuje ony fixace. Netrénované oko totiž čte podobně, jako kdybychom se na text dívali z velké dálky přes zaměřovač odstřelovací pušky. Pokud bychom tento pohled skutečně vyzkoušeli, nemůžeme jedním pohledem obsáhnout celý text.

Malý slovník znamená, že se zarazíme u každého druhého odbornějšího výrazu nebo cizího slovo a musíme si ho napsat nebo najít na internetu. Tím pádem za prvé ztrácíme ve většině případů čas, za druhé přerušujeme jeden tok myšlenek dalším, což nás ve výsledku opět vyčerpává. Čím více slov známe, tím méně se musíme zarážet. Navíc ve mnoha textech jsou slova vysvětlena, případně lze z kontextu nebo jejich tvaru jejich význam odvodit. Tím nechci nikoho odrazovat od prohledávání Wikipedie.

Regrese je tendencí vracet se v textu zpátky k tomu, co už jsme přečetli. Děláme to tehdy, pokud si nejsme jisti významem toho, co čteme, a hledáme v již projetém textu vodítka k pochopení. Nebo se jednoduše bojíme, že nám něco uteče.

Na všechny tyto nešvary existují testy a rady, jak se jich zbavit nebo je minimalizovat.

O rychločtení existuje spousta mýtů – jako o všech věcech, které umí menší procento lidí. Někteří říkají, že je to strašně únavné, jiní, že si takhle nikdo nic nezapamatuje a podobně.

Tohle může dočasně nastat tehdy, když trénujete a nejste zvyklí na novotu procesů, které chcete nacvičit. Já se například před několika lety začal dívat na filmy a seriály všeho druhu (včetně dokumentů) zrychleně. Doporučila mi to bývalá spolužačka na třídním srazu a já odvětil akorát: ,,Hele, to není blbej, nápad, to zkusím.“

Aktuálně stíhám filmy s titulky naprosto běžně za téměř polovinu jejich stopáže, české věci si pouštím o polovinu rychleji než je obvyklá rychlost. A ne, o nic nepřicházím, pokud mě ten film něčím zaujme, tak si ho užiju. Ale je to výborná metoda, jak se zbavit nezajímavého balastu. Nejdříve to byl taky nezvyk, teď je pro mě běžná rychlost filmu strašně pomalá a pouštím si tak jen věci, na které jsem opravdu zvědavý (jeden film z deseti), nebo to, co už jsem viděl stokrát, ale mám to rád kvůli konkrétním momentům – třeba Světáky, loutkového Krysaře nebo celovečerní Avengers.

Jaké východy přináší rychločtení? Za oprvé úsporu času a mozkové energie, ergo přečtete toho víc s menší únavou. Vemte si naprosto banální případ….přečtení konkrétní knihy by vám zabralo dvě hodiny čistého času a další hodinu byste nad jejím obsahem museli přemýšlet. Pokud zkrátíte trvání samého čtení na hodinu, celý proces vám zabere jen dvě hodiny místo tří (pravděpodobně ještě méně).

Mozek sám potřebuje na vnímání (stejně jako oko) jen zlomek času, na který jsme zvyklí. My jej ale ještě více unavujeme tím, že ho nutíme vnímat věci pomaleji a opakované.

Příruček na toto téma jsem již četl několika. Je fakt, že jsem se od té doby snad i sám někam posunul. Možná jsem přestal i tolik fixovat text a snížil subvokalizaci, ale spíš to bylo díky faktorům, které mohu doporučit i vám.

  1. Pokud si chcete trénovat rychločtení, vyberte si také texty, u kterých nebude záležet na to, jestli je pochopíte nebo si s nich všechno zapamatujete. Ve všech příručkách jsou testy na rychlost a kvalitu porozumění. Ovšem pokud budete aplikovat tento postup úplně na všechno, budete cítit akorát výčitky svědomí, že vám něco uteklo a že vám to nikdy nepůjde. Skočte si do knihovny pro nějaké slaďáky nebo prózu, která vám absolutně nic neříká a u které vám skutečně nebude záležet na obsahu (v mém případě třeba Stmívání).
  2. Na každý text existuje jiná technika. Pokud si chcete v klidu v létě vychutnat Edgara Alana Poa nebo Kiplingovu poezii kvůli kráse jazyka, nebudete je asi rychločíst. Na druhé straně si asi nepotřebujete vychutnávat jazyk obchodní příručky – v té chcete najít to podstatné a tady se rychločtení zase hodí.
  3. Než se do textu skutečně pustíte, prolétněte si ho. Projděte si obsah, koukněte se podrobněji třeba na začátku a konce kapitol nebo na každou pátou či desátou stránku. Obětujte takhle třeba deset minut. Uděláte si tak totiž obrázek o struktuře knihy a možná zjistíte, že z té obrovské bichle potřebujete pečlivě projít jen padesát stránek. Říká se tomu prereading, tedy vytvoření přehledu před samotným čtením. Alternativou je skenování, kdy hledáte v neznámém textu konkrétní informace. Jako ve slovníku – ten taky nečtete celý, ale otvíráte ho s konkrétním úmyslem najít konkrétní slovo a jeho význam.
  4. Jen podstatné. Teďka jsem asi 50 stránek od konce knihy Jak drahé je zdarma? od Dana Arielyho. Byl mi doporučen kamarádkou jako přehled myšlení obchodníků i zákazníků (a hlavně iracionality a zbrklosti lidí po celém světě). Velmi rychle jsem zjistil, že z jednotlivých kapitol potřebuju jen některé části. Právě díky tomu, že jsem si knihu projel předem a zjistil si tak její organizaci a strukturu. Výklad zákonitostí se totiž střídá s popisy experimentů, které autor provádí se studenty. A jsou tu prostě pravidelně se opakující pasáže, kterým člověk nepotřebuje věnovat 100% pozornost. V odborných knihách jsou takové pasáže vždycky. Vnímejte myšlenky, ne slova.

Na nácvik rychločtení existuje několik prográmků. Respektive vím o několika, ale podařilo se mi najít pouze Acereader, ktery je anglicky. Neberte ale software jako samo spásný nástroj. Vždycky to bude nakonec jen na vás, vašich očích, vašem vnímání a vámi provedeném čtení.

Tak hodně štěstí a trpělivosti při tréninku:-)

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Okomentujte

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *