15 překvapivých věcí, které produktivní lidé dělají jinak

Nedávno jsem dělal rozhovory s dvěma stovkami ultra-produktivních lidí – bylo mezi nimi i 7 miliardářů, 13 olympioniků, 20 studentů premiantů a skoro dvě stovky úspěšných podnikatelů. Položil jsem jim jednoduchou otevřenou otázku: „Jaké je vaší primární tajemství pro produktivitu?“ Po analýze všech odpovědi jsem zformuloval 15 unikátních myšlenek…

Tajemství 1. Soustředí se na minuty, ne hodiny

Průměrní lidé jsou v kalendáři navyklí na hodinové a půlhodinové bloky. Ti vysoce úspěšní vědí, že každý den obsahuje 1440 minut a že neexistuje nic cennějšího než čas. Peníze se dají ztratit či utratit a znovu vydělat, ale ztracený čas už se nikdy nevrátí. Jak mi řekla legendární olympijská gymnastka Shannon Miller: „Do tohoto dne si držím rozvrh skoro od minuty k minutě.“ Musíte dokonale ovládnout své minuty, abyste ovládli život.

Poznámka: Obdobně formuloval Warren Buffet zacházení s financemi – kdo se nenaučí pracovat s dolary, nikdy nezvládne tisíce ani miliony.

Tajemství 2. Soustředí se jen na jednu věc

Ultraproduktivní lidé znají svůj NÚ – Nejdůležitější úkol (MIT – Most Important Task) a dělají na něm dvě hodiny každé ráno bez přerušení. Tom Ziglar, CEO Ziglar Inc., se podělil: „Investujte první část dne do práce na vaší prioritě, která vám pomůže ve vašich vlastních cílech.“ Jaká věc bude mít největší dopad na dosažení vašeho cíle? Jaký úspěch vám zajistí povýšení v práci?

Tajemství 3. Nepoužívají checklisty

Zahoďte odškrtávací to-do-listy; místo toho si všechno naplánujte do kalendáře. Ukázalo se, že jen 41% na checklistu je ve skutečnosti splněno. A všechny ty nesplněné vedou ke stresu a nespavosti kvůli Zeigranikově efektu (psychologický fenomén, podle kterého si lidé lépe pamatují to, co nesplnili, než to, co dokončili). Vysoce produktivní lidé dají všechno do kalendáře a potom žijí podle něj. „Použijte kalendář a naplánujte si celý den po 15ti minutách. Zní to bolestivě, ale nastaví vás to na 95% procent,“ radí spoluzakladatel The Art of Charm, Jordan Harbinger.

Tajemství 4. Porážejí prokrastinaci díky cestování časem

Vašemu budoucímu já se nedá věřit. To proto, že jsme v čase nekonzistentní. Dneska si koupíme zeleninu, protože si myslíme, že budeme celý týden jíst zdravé saláty; a nakonec jen vyhodíme hnijící zelenou hmotu. Koupil jsem si stroj na posilování, ale ta krabice už leží někde rok nerozbalená. Co můžete teďka udělat pro to, aby vaše budoucí já udělalo správnou věc? Naučte se očekávat, jak se budete v budoucnu sami sabotovat, a najděte způsob, jak porazit své budoucí já.

Tajemství 5. Dorazí domů na večeři

Prvně jsem se tohle naučil od Abdyho Grova z Intelu. „Vždycky je něco dalšího, co se dá udělat, víc, než by mělo, vždycky víc, než se udělat dá.“ Vysoce úspěšní lidé znají vlastní cenu v životě. Ano, práce, ale taky ty další věci, kterých si cení. Na tohle není správná odpověď, ale pro mnoho z nás jsou další hodnoty: rodina, čas, cvičení, dávání zpátky. Vědomě pak rozdělí svých denních 1440 minut každý den do každé oblasti, která pro ně má hodnotu (tedy plánují podle toho kalendář) a drží se tohoto plánu.

Tajemství 6. Používají notes

Rirchard Branson prohlásil při více příležitostech, že by nevybudoval Virgin Group bez jednoduchého notesu, který si s sebou bere naprosto všude. V jednom rozhovoru řekl řecký lodní magnát Aristotel Onassis: „Vždycky mějte notes. Pište si všechno… To je milionová lekce, kterou vás na žádné obchodní škole nenaučí.“ Ultraproduktivní lidí si uvolňují mysl psaním poznámek.

Tajemství 7. Zpracovávají maily jen několikrát za den

Ultraproduktivní lidé nekontrolují emaily během dne. Nereagují na každou vibraci a každé zazvonění, aby viděli, kdo na ně zase volá. Místo toho si – jako u všeho dalšího – naplánují čas na zpracování zpráv rychle a efektivně. Pro někoho je to jen jednou za den, pro mě je to ráno, poledne a večer.

Tajemství 8. Za každou cenu se vyhýbají setkáním

Když jsem se zeptal Marka Cubana na jeho nejproduktivnější radu, rychle řekl: „Nikdy nechoď na schůzku, pokud někdo nevypisuje šek.“ Mítinky jsou notoričtí zabijáci času. Začínají pozdě, potkáš tam jen mizerné lidi, témata nejsou jasná a trvá to dlouho. Kdykoli to jde, vyhni se jim, organizuj jich minimum, a pokud už to musí být, ať je to krátké.

Poznámka: Výše zmíněný Richard Branson provádí mítinky zásadně během chůze a vrazí je většinou do pár minut.

Tajemství 9. Říkají „ne“ skoro na všechno

Miliardář Warren Buffet jednou řekl: „Rozdíl mezi úspěšnými a superúspěšnými lidmi je v tom, že ti druzí říkají „ne“ skoro na všechno.“ A James Altucher mi barvitě dal tenhle tip: „Jestli něco není „super, jasně“, pak je to „ne“.

Pamatujte, máte každý den jen 1440 minut. Nevzdávejte se jich snadno.

Tajemství 10. Řídí se pravidlem 80/20

Známo také jako Paretův princip, ve většina případů je za 80% výsledku odpovědno jen 20% aktivity. Ultraproduktivní lidé vědí, které aktivity přináší největší efekt, soustředí se na ně a ignorují ten zbytek.

Tajemství 11. Skoro všechno delegují

Ultraproduktivní se neptají: „Jak to můžu udělat?“ Místo toho se zeptají: „Jak se tohle dá splnit?“ Vynechají „já“ z rovnice kdykoli to jde. Nemají problémy s kontrolou a nejsou micro-manažeři. V mnoha případech je dobré…prostě dobré.

[metaslider id=1742]

Tajemství 12. Jejich dny v týdnu mají jedno téma

Vysoce úspěšní lidé obvykle soustředí celý den na jednu velkou věc. Po dekády jsem používal pondělky na mítinky a vždycky nějaký udělal. Páteční odpoledne se soustředila na finance a obecnou administrativu, kterou jsem chtěl zmáknout před víkendem. Rozdělte si práci pro maximální účinnost a efektivitu.

Tajemství 13. Všeho se dotknou jen jednou

Kolikrát jste otevřeli účet nebo běžnou poštu – a pak je odložili, že se s tím vypořádáte později? Kolikrát jste četli mail, pak ho zavřeli a taky odložili na později? Vysoce úspěšní se snaží všeho „dotknout“ jen jednou. Když to trvá méně jak 5 minut, udělají to rovnou. Snižuje to stres, protože už jim to nezabírá myšlenky a jsou pak efektivnější, protože se s tímhle nemusí už v budoucnu zabývat.

Tajemství 14. Praktikují stálou ranní rutinu

Nejvíc mě při rozhovorech překvapilo, kolik z těch 200 lidí se se mnou chtělo podělit o své ranní rituály. Hal Elrod, autor Zázračného rána, mi řekl: „Zatímco se většina lidí soustředí na „udělat víc aby dosáhli víc“, Zázračné ráno je o soustředění se na „stát se“ lepším, aby člověk mohl začít dělat méně a přinášelo to více.“ I když jsem slyšel pestrou škálu ranních zvyků, většin lidí, se kterými jsem mluvil, zásobí ráno tělo vodou, zdravou snídaní a lehkým cvičením. Mysl pak zásobí meditací nebo modlitbou, inspirativním čtením a novinkami.

Tajemství 15. Energie je všechno

„Energie plyne,
kam jí zájem kyne.“

Rhonda Byrne, Tajemství

Nemůžete ze dne vytlouct více minut, ale můžete zvýšit vlastní energii, což zvýší vaši pozornost, soustředění, rozhodování a produktivitu obecně. Vysoce úspěšní nepřeskakují jídla, spánek nebo přestávky v honbě za víc, víc, víc…Místo toho vidí jídlo jako palivo, spánek jako obnovu, a přestávky jako pauzu v pracovním sprintu.

Všechno dohromady

Nemusíte být podnikatel, olympionik ani milionář – ani to nemusíte chtít – ale jejich tajemství vám zkrátka můžou pomoct udělat toho víc za menší čas a pomoci přestat se cítit zahlcení a přepracovaní.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Zdroj

Okomentujte

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.