11 věcí, které ultra produktivní lidé dělají jinak

Když dojde na produktivitu, čelíme všichni stejné výzvě – den má jen 24 hodiny. A přesto někteří lidé vypadají, že mají k dispozici dvojnásobek a mají záhadný zvyk dotahovat věci do konce. I když mají na starost více projektů, bez problémů a selhání dosáhnou svých cílů.

 

“Čas je skutečně jediný kapitál, který lidé mají, a jediná věc, kterou si nemohou dovolit ztrácet.“

Thomas Edison

Je to báječný pocit, když opouštíte kancelář po opravdu plodném dni. Se správným přístupem toho můžete dosáhnout každý den. Nemusíte pracovat déle nebo toho dělat dokonce více – jen potřebujete pracovat chytře. Zkuste těchto 11 tipů, na které ultra produktivní lidé spoléhají:

 Nikdy nesáhnou na věc dvakrát

 „Šáhnu to, táhnu to.“

šachové pravidlo během turnajů stanovující, že
pokud hráč dotkne figurky, se kterou může táhnout, musí s ní táhnout

 

Produktivní lidé nedávají nic „ad acta“, protože vracet se k čemukoli je hrozný žrout času. Nenechávejte telefony nebo maily „na potom“. Jakmile něco zachytí vaši pozornost, buď se s tím vypořádejte, delegujte to nebo to smažte.

 Před koncem práce se připraví na další den

Produktivní lidé končí den přípravou na ten další. Tahle praktika splní dvě věci: umožní člověku potvrdit, co udělal ten den a zajistí míru produktivity pro den další. Většinou to zabere jen několik minut a je to perfektní tečka za činností.

 

„Každá minuta organizace znamená získanou hodinu.“

Benjamin Frankin

Jedí žáby

 „Sníst žábu“ je nejlepší lék na prokrastinaci a ultra produktivní lidé začínají každé ráno právě takovou hostinou. Jinými slovy dělají nejdřív ty nejotravnější věci, než udělají cokoli jiného. Poté jsou volní na věci, které je vzrušují a inspirují.

Bojují s tyranem naléhavosti

Tyranie naléhavosti odkazuje k tendenci malých věcí být vykonané hnedka cestou k věcem, na kterých opravdu záleží. Tohle je hrozný problém, protože tyhle urgentní věci mají obvykle hrozně malý dopad. Pokud podlehnete tyranii naléhavosti, může se vám snadno stát, že po celé dny nebo i týdny nesáhnete na skutečně podstatné věci.

Produktivní lidé velmi dobře detekují tyhle věci, které se jen pletou do cesty jejich výkonnosti a jsou odhodláni delegovat nebo ignorovat to, co se plete do cesty skutečně důležitým věcem.

 

„Čas chceme ze všeho nejvíc a pak ho využijeme nejhůř.“

William Penn

Říkají „Ne.“

„Ne“ je hrozně mocné slovo, kterým ultra produktivní lidé neváhají švihat jako mečem. Když je čas říct ne, vyhýbají se frázím jako „Nemyslím si, že bych mohl“ nebo „Nejsem si jist…“ Říct ne novému závazku je pocta vašemu současnému a dává vám příležitost ho úspěšně naplnit.

Výzkumy Kalifornské university v San Franciscu prokázaly, že čím větší problém máte říkat ne, tím víc vám hrozí stres, vyhoření nebo dokonce deprese. Naučte se používat ne – osvobodí to vaši mysl a tudíž i vaši produktivitu.

Kontrolují maily jen ve stanovených časech

Ultra produktivní lidé nedovolují, aby maily byly konstantní vyrušením. Krom kontroly mailu podle plánu využívají také nastavení priority podle odesílatele. Nastaví si alarmy pro nejdůležitější dodavatele a zákazníky, zbytek přijde na řadu až dosáhne nějakého objemu. Někteří dokonce nastavují zpětně upozornění, aby odesílatel věděl, kdy přesně budou kontrolovat maily.

Nedělají víc věcí najednou

Ultra produktivní lidé vědí, že multitasking je skutečný zabiják produktivity. Výzkum na Stanfordu potvrdil, že multitasking je méně produktivní než jedna věc v jeden čas. Bylo zjištěno, že lidé, kteří jsou pravidelně zasaženi více proudy informací, nedokáží soustředit pozornost, vybavit si informace nebo přepnout z jedné věci na druhou tak dobře, jako ti, kteří pracovali v jeden čas na jedné věci.

Ale co když mají někteří lidé na multitasking dar? Studie srovnala skupinu lidí s tendencí k multitaskingu a vírou, že to pomáhá produktivitě. Zjistili, že silní multitaskaři – ti, kteří dělají najednou opravdu hodně věcí a cítili, že to jejich produktivitu zvyšuje – byli v tomhle ve skutečnosti horší než ti, co dělali jednu věc v jeden čas.

Silní multitaskaři si vedli hůř, protože si neuměli uspořádat pořádně myšlenky a vypouštět nepodstatné informace. Krom toho byli také pomalejší v přechodu od jedné operace k druhé.

multitasking redukuje vaši efektivitu a výkon, protože vás mozek se v jeden čas dovede soustředit jen na jednu věc. Jakmile děláte dvě věci najednou, mozek ztrácí schopnost je obě dělat pořádně.

Jdou „mimo síť

Nebojte se vypadnout někam pryč, když je to potřeba. Pro případ nouze dejte jedné důvěryhodné osobě telefon, aby byla vaším filtrem. Všechno musí přejít přes ně a cokoli, co neprojde, musí zkrátka počkat.

Tahle strategie je neprůstřelná, pokud potřebujete udělat něco opravdu podstatného.

„Jeden člověk získá týdenní hodnotu z jednoho roku, zatímco druhý získá roční hodnotu z jednoho týden.“

Charles Richards

Delegují

Ultra produktivní lidé přejímají fakt, že nejsou jediné chytré a talentované osoby v organizaci. Věří lidem, že umí dělat svou práci a oni se tak mohou soustředit na tu svou.

Využívají technologii ke svému prospěchu

Technologie chytla spoustu kopanců za to, jak je rušivá, ale může také pomoct se soustředit. Ultra produktivní lidé ji nechají, aby pracovala pro ně. Kromě nastavení filtrů na mailu kvůli třídění a prioritě zpráv si nastavují upozornění pro nouzové případy a nenadálé důležité události. Takže když například akcie dosáhnou určité hodnoty nebo máte email od nejlepšího zákazníka, víte o tom. Není proto potřeba být neustále v pozoru s telefonem v ruce.

 

Zdroj

Fotografie od uživatele Suzy Hazelwood ze služby Pexels

Okomentujte

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *