11 rozdílů mezi vytíženými lidmi a těmi produktivními

Strávil jsem v roce 2010 den se španělským skialpinistou Killianem Jornetem. Řekl mi o rozdílech mezi jeho životem v horách a životem, který vídá ve městech.

Kilian strávil většinu života v horách. Příští rok bude pobíhat po Everestu. Po už běhal po Kilimandžáru, Aconcague, Montblancu a Cervinu. Říká, že zná svůj cíl, ale často má pochybnosti o konkrétní přesné cestě – je si velmi dobře vědom toho, co ho obklopuje, změn počasí a o zrádnostech terénu. Kontinuálně tomuhle všemu přizpůsobuje svoji cestu.

Taky mi řekl, že několikrát do roka přijede ve svém karavanu do Bercelony. Zaparkuje. Vystoupí. Vidí lidi, jak jdou sebevědomě dolů ulicí. Každý jde s takovou sebejistotou. Vypadají tak jistí svými záměry. Jsou si jistí dalším krokem…ale nemají naprosto tušení, kam vlastně jdou.

Tohle je jeden z rozdílů mezi vytíženými a produktivními lidmi. Následuje deset dalších.

Vytížení lidé chtějí vypadat, jako že mají poslání. Produktivní mají poslání pro život.

Vytížení lidé skrývají svoje pochybnosti o cíli svých životů tím, že se tváří v malých krocích hrozně sebejistě. Produktivní lidé dovolí ostatním vidět právě pochybnosti v drobných krocích, protože jsou si jisti svým cílem.

Vytížení lidé mají spoustu priorit. Produktivní jen několik

Nikdo není nikdy příliš zaneprázdněný – pokud jim na něčem záleží, tak si čas udělají. Život je otázkou priorit. Pokud máte tři priority, máte priority. Pokud jich máte 25, máte v životě akorát bordel.

Paretovo pravidlo říká, že 80% vámi vytoužených výsledků pochází z 20% vašich aktivit. Henry Ford dosáhl bohatství nikoli stavěním lepších aut, ale vytvořením lepšího systému pro stavbu aut. Vytížení lidé zkouší dělat lepší auta, produktivní lepší systém pro jejich výrobu.

Vytížení říkají ANO velmi rychle. Produktivní hrozně pomalu

Pravidlo integrity v podání Warrena Buffeta zní: „Na většinu věcí říkejte ne.“

Pokud neříkáte „ne“ na dost věcí, potápíte vlastní život do spousty malinkých částeček rozptýlených mezi priority ostatních lidí. Integrita znamená, že vaše hodnoty jsou jasné a že váš čas bude sloužit právě těmto hodnotám.

Vytížení se soustředí na akci. Produktivní na jasnost před akcí

Pro soustředění se na 20% vašich aktivit potřebujete jasně vědět, které aktivity jsou ty vaše. Nejlepší zdroj, který vás bude vést tak, abyste žili dobrý život, je vaše osobní zkušenost – pokud je dobře zaznamenána. Bohužel spousta lidí dokumentuje svůj život pouze skrze statusy na Facebooku. Veďte si deník nebo diář a každý den věnujte 5 minut tomu podívat se na minulý den, na to, co fungovalo, co nefungovalo; a někdy taky na to, co vás inspirovalo.

Vytížení lidé nechávají všechny dveře otevřené. Produktivní je zavírají.

Když jste mladí, je dobré otvírat si možnosti. Je fajn chtít cestovat, učit se jazyky, lézt po horách, jít na universitu, pracovat v technice a žít v jiné zemi. Nicméně v životě každého přijde bod, kdy musíte spoustu možností prostě pustit a soustředit se. Pokud je mým letošním cílem naučit se španělsky – budu na konci roku mluvit španělsky. Pokud je mým cílem naučit se španělsky, vydělávat o 30% víc peněz, navštívit deset zemí, najít si přítelkyni, jít na všechny koncerty…tak na konci roku rozhodně španělsky umět nebudu.

Vytížení lidé mluví o tom, jak jsou vytížení. Produktivní za sebe nechávají mluvit výsledky.

Stephen King říká: „Spisovatel je producent slov. Produkujete slova: jste spisovatel. Neprodukujete slova: nejste spisovatel.“

Je to jednoduchá binární věc. Mluvit o psaní není psaní. Vydávání autoři nemluví o své příští knize – soustředí se plně na její psaní. Postupem času se zajímám stále míň a míň o to, co mi lidé říkají o svých aktivitách a na co se chystají – ptám se jich, co už mají hotové. Minulý výkon je jediným dobrým ukazatelem výkonu budoucího.

Cítit se produktivní není to samé jako produktivní opravdu být. Tohle je důležité. Cítím se produktivním i tehdy, když hraju Minecraft. Můžu se cítit neproduktivně, zatímco píšu super příspěvek na blog, který má pomoct ostatním se lépe rozhodovat.

Vytížení lidé mluví o tom, jak mají pořád málo času. Produktivní si ho udělají na to, co je důležité.

Jakýkoli čas strávený výmluvami je čas nestrávený tvořením. Pokud se naučíte vymlouvat se, budete akorát lepší právě ve výmluvách. Produktivní lidé nepoužívají čas coby výmluvu. Konkrétní aktivita buď podporuje jejich hodnoty a zvolené cíle, nebo ne. Pokud ne, tak ji nedělají – i když mají celý den volno.

Existuje na to irské přísloví: „Je lepší dělat něco než nic.“

Jenže tohle je lež! Je lepší nedělat nic než dělat něco, co vás nepřibližuje vašim cílům. Jen klidně seďte.

Vytížení lidé multitaskují. Produktivní se soustředí.

Produktivní lidé vědí o soustředění.

Znáte techniku Pomodoro? Je brutální, ale je efektivní. Zvolte si úkol, který potřebujete splnit (například napsat tento příspěvek). Nastavte si čas na 20 minut. Pracujte na úkol, dokud se neozve budík. Při jakémkoli rozptýlení (musím zkontrolovat mail, musím si vzít trochu vody, musím na záchod) resetujte odpočet znova na 20 minut. Kolik jich zmáknete za den?

Vytížení lidé reagují na maily rychle. Produktivní si dají načas.

Email je šikovným seznamem priorit. Problém je, že jde o seznam priorit jiných lidí, ne vašich. Pokud odpovíte na každý mail, dělíte svůj život na tisíc malých kousíčků, které slouží účelům někoho jiného.

Když poprvé kontrolujete svůj mail, existují tři možnosti: Smazat, Vyřídit, Přesunout. Ale tohle není příspěvek o managementu mailů.

Vytížení lidé chtějí vytížit taky ostatní. Produktivní chtějí, aby ostatní byli efektivní.

Vytížený manažer měří hodiny aktivity, produktivní manažer měří výstup. Vytížení manažeři jsou frustrovaní, když se ostatní tváří odpočatě a vypadají, že mají dost času a vypadají, že si svoji práci užívají. Produktivní manažeři milují, když vidí ostatní užívat si svou práci, rádi vytváří prostředí, kde mohou ostatní vyniknout.

Vytížení lidé jsou frustrovaní. Chtějí být oceněni pro svou snahu, ne pro své výsledky.

Existuje přísloví Hindu: „Máme právo na práci, ne na její plody.“

Máme právo užívat si svou excelenci v práci, ne auto, dům nebo peníze plynoucí z konání dobré práce. Produktivita je o ocenění cesty k mistrovství, ne jakéhokoli momentu aktivity.

Vytížení lidé mluví o tom, jak se změní. Produktivní ty změny dělají.

Kilian Jornet netráví moc času probíráním toho, co bude dělat. Mluví o tom, co udělal, co se naučil, co ho inspiruje.

Zkuste strávit méně času mluvením o tom, co budete dělat a zasvěťte ten čas provedením prvního kroku. Co z toho, co potřebujete teď udělat, nevyžaduje ničí souhlas? Co můžete dělat se zdroji a podporou, kterou máte právě teď? Udělejte to. Je úžasné, jak vesmír odmění ty, co přestanou mluvit a začnou.

Narodili jsme se s úžasným potenciálem. Ve dvaceti můžete získat nejlepší kompliment toho, že máte hodně potenciálu. Ve třiceti je to ještě ok, ve čtyřiceti už se z toho stejného stává urážka. Říkat někomu v šedesáti, že má hodně potenciálu, je nejspíš nejkrutější urážka jejich života.

Nenechte svůj potenciál přijít vniveč. Vytvořte něco úžasného. Je to taky odměna sama o sobě.

 

Zdroj

 

Fotografie od uživatele Mark Arron Smith ze služby Pexels

 

Okomentujte

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.