10 věcí, které udělat, aby se váš život navždy změnil

„Změna je zákonem života. A ti, kteří se dívají jen do minulosti nebo přítomnosti nepochybně propásnout budoucnost.“

John F. Kennedy

Jedna konstantní věc v našich životech je změna. Nemůžeme se jí vyhnout, a čím více jí budeme vzdorovat, tím náročnější náš život bude. Věřte mi, vím to, protože jsem byla v odrážení změn v životě velmi dobrá. Jsme obklopeni změnou a je to věc, která má na naše životy ten největší dopad. Má schopnost se vás prostě v určitém bodě života chytit. Neexistuje způsob, jak se jí vyhnout, protože si vás najde, vyzve vás a donutí revidovat, jak vlastně svůj život žijete.

Změna může do našich životů přijít jako následek krize, následek volby nebo náhodou. V každé z těchto situací se střetáváme s nutností učinit volbu – provedeme změnu nebo ne? Osobně věřím, že je vždycky lepší tu změnu v životě provést vlastní volbou, než k tomu být donuceni okolnostmi.

Nicméně se nemůžeme vyhnout nečekaným událostem či krizím, protože právě ony vyzývají naše pohodlné živobytí. Co můžeme ale vždycky ovlivnit, když takového události zažíváme, je nás postoj k nim, a jak na ně zareagujeme. Je to naše síla volby, která nám dovoluje vytěžit z toho něco pozitivního pro naše životy.

Aktivní schopnost volby nám poskytuje mnohem víc příležitosti náš život vylepšit. Čím více příležitostí vytvoříme, tím jsou naše životy naplněnější a šťastnější. Tady je 10 věcí, které můžete udělat, aby se celý váš život zlepšil.

  1. Najděte si smysl

Vymezte si nějaký čas, abyste si poskládali, co je ve vašem životě důležité a proč. Čeho chcete vlastně dosáhnout? Jaké jsou vaše sny? Co váš činí šťastnými? Smysl života vám dá nějaký účel a ukáže vám směr, kterým se dále v životě ubírat. Bez tohohle smyslu strávíte zbytek života nejspíš jen bezcílným potulováním se okolo bez směru, soustředěné nebo účelu.

  1. Vytvořte si nástěnku snů

Když jsme byli dětmi, snili jsme skoro pořád. Byli jsme velmi dobří v tom snít a představovat si, čím a kým budeme, až budeme velcí. Věřili jsme, že je všechno možné. Během dospívání jsme tuhle schopnost ztratili. Naše sny se staly skrytými, až jsme dorazili do bodu, kdy dosažení našich snů vnímáme jako zcela nemožné. Nástěnka snů je skvělý způsob, jak v ně začít opět věřit. Když představu našich snů vidíme každý den, přináší je to do našeho života. Stávají se pak určitou formou skutečnosti a začínáme opět věřit v možnost jejich dosažení.

  1. Nastavte si cíle toho, čeho chcete dosáhnout

Jakmile zjistíte, co je pro vás v životě důležité a jak vypadá váš životní sen, potřebujete začít konat a nastavit si cíle v krátkém, středním a dlouhém horizontu času. Jen aktivita týkající se vašich cílů vám dovolí jednou v budoucnu dosáhnout vašich snů.

Pamatujte si také, že vaše cíle se mohou v čase měnit. Buďte vždycky flexibilní – jak se věci ve vašem životě budou měnit, vaše cíle budou muset tyto změny nějak reflektovat. Jsou to vždycky malé krůčky, které učiníte, které tvoří hybnost změn vašeho života.

  1. Zahoďte svoje stesky a lítosti

Všechno, čeho litujete, vás v životě jen drží zpátky. Události, kterých litujete, jsou události minulosti a pokud se jich budete pořád držet a přemýšlet o nich, propásnete skrze dlení na minulosti jak přítomnost, tak i budoucnost. Nemůžete změnit, co jste udělali kdysi, tak to prostě nechte plavat. Jediná věc, nad kterou máte teď kontrolu, je jak se rozhodnete žít svou přítomnost a z ní vznikající budoucnost.

Měla jsem kopu věcí, kterých jsem litovala, které mě držely v minulosti. Pak jsem narazila na „balonové cvičení“ a těchto smutků jsem se jednou provždy zbavila. Co to je? Je to jednoduché – nafoukněte si tolik balonků, kolik potřebujete. Na každý balonek napište něco, čeho litujete, a pak ho prostě nechce odletět. Jak se bude balonek vznášet k nebi, navždy se se svým smutkem rozlučte. Jednoduché a mocné cvičení, které funguje a může vám změnit způsob života.

  1. Vyberte si nějaké skutečně děsivé věci a pak je udělejte

Tohle je celé o vystoupení z vaší komfortní zóny. Mluvení na veřejnosti je pro mnohé z nás jedna z nejděsivějších věcí, jaké si umíme představit. Děsila jsem se ho taky, nicméně jsem věděla, že chci být motivačním řečníkem. Tak jsem se přidala k Toast Masterům, abych překonala svůj strach z vystupování na veřejnosti. Moje první řečnění bylo strašné, moje kolena se klepala, začala jsem se hrozně potit a nedokázala jsem se přestat třást. Ale zvládla jsem to a vědomí, že jsem svou řeč dokončila, i když byla hrozná, bylo úžasné. Zvolila jsem si jít dál a dneska mě tohle živí. Pořád jsem na začátku nervózní, ale už jsem z té nervozity nadšená a miluju ji.

Udělejte si seznam toho, co vás děsí, ale co současně chcete udělat. Pak to jednoduše začněte provádět jedno po druhém. Nikdy s takovými věcmi nepřestávejte, protože když zůstanete jen u toho, co vám vyhovuje, přestanete se posouvat dál.

  1. Začněte vyrovnaný život

Naše zdraví nezůstává stejné. Náš fyzický, emoční a duchovní stav se mění, jak stárneme. Co můžeme ale kontrolovat, je jak a čím krmíme naše tělo a mysl. Prožívat vyrovnaný a zdravý život znamená stavět si odolnost vůči všem přicházejícím změnám v našem těle. Cvičení je nejlepším způsobem, kterým lze získat pozitivní a optimistický postoj k životu.

Žít zdravý, vyrovnaný život se spoustou cvičení je životní styl, který vám bezpochyby přinsese mnoho spokojenosti a osobní vyrovnanosti.

  1. Postavte se vlastním strachům

Je jednoduché ignorovat vlastní děsy a doufat, že postupně odejdou. Bohužel to ale takhle nefunguje. Pokud chcete svůj život změnit, naučte se svoje strachy ovládat tak, aby vás ony už nemohly kontrolovat. Naše strachy jsou jen myšlenky v naší hlavě, které nejsou skutečné. Jenže časem jsme jim uvěřili natolik, že se pro nás skutečnými staly. A jsou to naše strachy v našem životě, které nám brání žít náš vlastní život naplno. Víme, kdy naše strachy kontrolují náš život, protože se pak cítíme vykolejení, nespokojení a nenaplnění.

Jakmile se jim postavíme, bereme si zpátky sílu zvolit si, co opravu chceme a jak chceme žít. A když tohle provedeme, tak měníme naše život navždy. A velmi často zjistíme, že to, čeho jsme se báli, není ve skutečnosti ani zdaleka tak děsivé, jak jsme si původně mysleli.

  1. Přijměte se

Jediná osoba, která způsobí změnu ve vašem životě, jste vy sami! A abyste té změny mohli dosáhnout, tak se potřebujete sami přijmout. Ve vašem životě nastanou nevyhnutelně chvíle, kdy budete čelit odmítnutí. A budou v něm také lidé, kteří vás nebudou mít extra v lásce. Přijetí sebe sama a milování sebe sama vám dovolí posouvat se v životě dál. Pokud se budete pořád jen shazovat a přát si, abyste byli lepší, povede vás to akorát k neštěstí, vykolejení a depresím. Najděte vlastní odvahu, mějte se rádi, vystupte z davu a udělejte něco bláznivého. Nestarejte se o to, co si o vás kdo další myslí nebo jestli je to ta správná věc. Pokud to v srdci cítíte jako správné, udělejte to a vytvářejte si svůj vlastní život, který budete milovat.

  1. Žijte v přítomném okamžiku

Mnozí z nás mají tendenci si myslet, že u souseda je tráva vždycky zelenější. Často se pak dostaneme na druhou stranu a zjistíme, že tomu tak není. Motivace ke zlepšování našeho života pramení z naší potřeby být šťastní. Často se však na tuto touhu soustředíme natolik, že míjíme jednoduchou radost toho skutečně prožívat přítomnost a přítomný okamžik. Naše touha mít štěstí a spokojenost v našich životech je touha po budoucím, nikoli současném stavu. Stáváme se tím tak pohlcení včetně všech našich problémů a vyhození mimo přítomnosti, že nám uniká jednoduchá krása okamžiku.

Sedět na pláži a dát si zmrzlinu s dobrým přítelem nebo partnerem je moment radosti. Ocenění těch momentů a trocha vděčnosti každý den znamená užívat si spokojenost v okamžiku. Pomáhání ostatním ji přináší také. O tom je celé žití přítomností – nepropásněte tyhle momenty, protože jste tolik soustředění na honbu za štěstím.

  1. Zažijte radost z učení se

Kdykoli se naučíte něco nového, získáte nové znalosti a s více znalostmi přichází větší sebedůvěra. Učení nám také dovoluje a pomáhá se mnohem lépe adaptovat na nové situace a být v nich flexibilnější. Učení dodává odvahu být tvořivější a inovativnější v našem přemýšlení a jsme tudíž víc v pohodě i při setkání s něčím neznámým.

Čtení knih je výbornou cestou, jak se něco naučit. Abyste plně ocenili potěšení z učení, nikdy nepřestávejte číst ani pátrat po nových informacích. Učení dává našim životům smysl a je to také to, díky čemu naše životy stojí za prožití. Jen na vás stojí volba toho, jak a k čemu proměnit svůj život. A těhle 10 možnosti ho, bezesporu, navždy změní. Tak na co doprdele ještě čekáte?

 

Zdroj

Fotografie od uživatele Startup Stock Photos ze služby Pexels

Okomentujte

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *