10 věcí, které potřebujete ihned eliminovat ze svého života

“Let the past now burn down in flames.”*

DragonForce, Seasons

Negativní lidé

V životě je třeba držet hlavně lidi, kteří vás udrží v pohybu a chtějí vidět, jak dosahujete toho, co opravdu chcete a jak jste nejlepší verzí sebe sama.

Mezi nimi a negativisty je zásadní rozdíl. Negativisti jsou přesvědčeni, že neuspějete, protože vám reálně nevěří. Hlavně – oni vlastně ani nechtějí, abyste jakkoli uspěli.

 Starost o vlastní chyby

Poučit se z vlastního chybování je klíčové pro osobní růst. Je to nezbytná prevence budoucích chyb a nelze se to naučit jinak než coby zkušenost, kterou je potřeba si projít. Ale nevěste se na ně dlouhodobě jako kabát na kolíček na chodbě.

Starost o minulost

Obdoba předchozího bodu – nevrtejte se v minulosti. Stala se a v čase se nemůžete vracet. Vemte si z ní ponaučení do budoucna a nechte ji plavat.

Vaše image

Mnozí lidé mají s vlastním image hroznou starost. Neustále se starají o každý detail. Nespravíte to snahou o křečovité promítání nebo nějakou projekci. Prostě se o to přestaňte starat. Buďte sami sebou, ne nějakým pochybným ideálem, který jste si vybrali kdysi ve slabé chvilce. Uvidíte, jak se vám vnitřně uleví, když nemusíte zaujímat nějakou křečovitou pozici, abyste dosáhli čertví čeho.

 

Omlouvání se a lítost

Pokud se budete neustále omlouvat všem na světě za to, za co byste neměli, tak se jen a jen ochromíte. Vlastně si sami vymýváte mozek směrem k iluzi a falešnému vědomí, kde jste vždycky ti, co se dopustili něčeho špatného. Nejste chybou. Nic hrozného jste neprovedli. Přestaňte se za všechno všem omlouvat.

Souhlasení se vším

Pokud to reálně nechcete. Nezlomte se tváří v tvář těžké otázce. Pokud nechcete, prostě řekněte ne.

Snaha všechny zaujmout

Nejspíš jste v pohodě v té podobě, v jaké právě jste. Není třeba se za každou cenu snažit zaujmout každého na celém světě.

Říkat to, co lidé chtějí slyšet

Hele, buďte konečně upřímní. Pokud máte co říct k věci, řekněte to. Není třeba nějak cukrovat vaše myšlenky, pocity a postoje. Projevte se nahlas a upřímně. Nejspíš se několikrát střetnete s pitomci, ale lidé, kteří za něco stojí, vás budou nakonec respektovat.

Omezující názory a přesvědčení

Jedna z věcí, která člověka umí spolehlivě srazit, jsou omezující postoje. Například přesvědčení, že pro některé věci nenazrál čas, že není správná doba a podobné kraviny. Teď je teď. A nejlepší čas na to něco začít je obvykle právě přítomný okamžik. Často tato přesvědčení ani nejsou vaše, jen jste je od ostatních slyšeli tak často, že jste je přijali za svá. Opusťte klec, kterou jste si nepostavili sami.

Starosti o budoucnost

Budoucnost přijde tak jako tak. Připravte se na ni, ale neplýtvejte časem na zbytečné obavy. Pokud takhle strávíte čas, nikomu to neprospěje.

*(Ať minulost shoří v plamenech.)

Zdroj

Fotografie od uživatele Martin Damboldt ze služby Pexels

 

Okomentujte

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *