10 seznamů, které si držte, jestli chcete mít úspěch

Lidská mysl je opravdu neuvěřitelná a všichni se snažíme držet si co nejlepší paměť, na kterou se dá aspoň trochu spolehnout. Vyžaduje ji mnoho lukrativních profesí nebo koníčků – herci, hudebníci, umělci a baviči obecně provádějí nejspočet cvičení jen proto, aby si v hlavě udrželi texty, noty a další obsáhlé informace. Není náhodou, že dobrá paměť otevírá dveře k uspěchu v mnoha oborech lidské činnosti. I když je bezpochyby užitečná, není základem úspěchu – nespolehlivá paměť může být vždycky kompenzována pečlivostí.

Vedení seznamů toho, co je v našich životech opravdu podstatné, je zatím nedostižná taktika pro vyvážení trablí při vzpomínání. Takové seznamy a připomínky navíc vedou ke znatelně lepší organizace činnosti. Dneska vám tedy navrhneme několik seznamů, které vám mohou pomoct, pokud máte v plánu něco velkého a dlouhodobého.

Seznam cílů

„Co získáte dosažením cíle není tak podstatné jako kým se jeho dosažením stanete.“

Zig Ziglar

 

Cíle a ambice jsou tím, co nás žene kupředu, ale průběžně se musíme ptát sami sebe, co vlastně chceme od nás samotných. Váš seznam cílů by měl obsahovat všechno, o čem se domníváte, že to potřebujete k tomu, abyste skutečně respektovali sebe sama. Může to být finanční stabilita a svoboda, vlastní bydlení, založení rodiny, osobní nezávislost apod. Lidé mají v tomto ohledu odlišná kritéria a tenhle seznam se bude v životě stále měnit a růst; s dospíváním a dalším vývojem. Ale vždycky je moc dobrý pocit, když z něj něco můžete škrtnout. Pokud takový seznam nevedete, pravděpodobně do nějaké míry ztratíte směr života a upřímně, nějaký vnitřní kompas potřebujeme všichni – taky jako důvod, proč sakra ráno vstávat.

Seznam úkolů

„Spokojenost nepřichází z lehkých úkolů, ale z dosažení něčeho skutečně náročného, co vyžadovalo to nejlepší v nás.“

Theodore Isaac Rubin

 

Úkoly jsou dlaždice na cestě ke splnění cíle a tyhle seznamy mají tendenci se rozrůstat. Nové úkoly se rodí každý den bez ohledu na to, jestli jste zaměstnanec, student nebo na volné noze. Ačkoli jsou náročné, vždycky máme dobrý pocit, když nějaký úkol dokončíme, nebo když je vyřešen konkrétní problém. Pokud se takovým denním seznamům vyhýbáte, vaše denní povinnosti vás nakonec zadupou do země a stanou se překážkou, která vás bude držet na místě a nedovolí pohnout se.

Pokud máte větší úkoly, které potřebují víc než jeden den, týden nebo měsíc, nakrájejte je na kousky a dejte jeden nebo několik na každý den. Ivo Toman se ptal na saminářích, jestli někdo sní celého slona. Odpovědí mu bylo jen kroucení hlavou všech zúčastněných. Jeho další otázka zněla: „A když vám ho nakrájím na kousky?“ To už bylo vidět přikyvování. S velkými úkoly je to stejné.

Dokud máte přehled o denním postupu, máte pod kontrolou i skutečně rozsáhlé projekty. Stojí za zmínku, že krome čistě pracovních povinností je dobré si držet taky seznam věcí, které chceme splnit čistě pro svoje potěšení a naplnění.

Seznam kontaktů

„Přání být přáteli je rychlý úmysl, ale přátelství je pomalu zrající ovoce.“

Aristoteles

 

Je zcela zcestná představa, že to všechno zmáknete sami; ale na druhou stranu mizerné partnerství je taky katastrofa. Je velmi náročné najít skutečně kompatibilní parťáky, protože rodinu a přátele v některých oblastech – hlavně pracovních – použít zkrátka nelze. Na druhou stranu je fakt, že lidé s určitým druhem přístupu a určitým mindsetem se obvykle dříve nebo později setkají. Jednoduše proto, že jejich způsob myšlení je vede podobným směrem stejně, jako když se lidé vydávají na cestu do stejného místa. Je v zásadě jedno, jestli jdou pěšky, na kole, vlakem nebo autem, protože jejich cíl je totožný.

Během života navíc potkáváme lidi nejrůznějšího typu a zaměření, jejichž um, znalosti a zkušenosti se nám mohou v budoucnu hodit. Neváhejte jim nabídnout vlastní pomoc, zkušenost nebo radu, když ji potřebují. Získáte možného budoucího spojence. Zachovejte pak reciprocitu a když vám někdo vyjde vstříc, učiňte to samé pro něj. Neozývejte se jen tehdy, když něco potřebujete. Pravá partnerství a přátelství jsou náročná, ale nelze je ničím vyvážit.

Seznam výdajů

„Moudrý člověk má peníze v hlavě, nikoli v srdci.“

Jonathan Swift

 

Tohle se může zdát jako přízemní a materialistická rada mezi těmi vzletnými, ale tento seznam je často opomíjen. Jsou dva druhy výdajů – tu nutné (daně, účty, jídlo) a pak ty…ne zcela nutné, kdy často utrácíme spíš za hlouposti. Existuje určitá míra omezení sebe sama, kterou většina z nás postrádá a pak neudrží v tomhle seznamu rovnováhu. Řečeno příměji – bereme to, co chceme, jako to, co potřebujeme a reálné nutnosti odsouváme do pozadí.

Může to samozřejmě znít trochu přehnaně, ale pravdou je, že tlak spotřební kultury nás může snadno udolat, takže si koupíme něco, co si v danou chvíli nemůžeme dost dobře dovolit. Tohle chování může být zmírněno právě seznamem, který nám bude připomínat to, co je skutečně podstatné.

Seznam nutných výdajů za konkrétní měsíc nám dá konkrétní přehled a taky ukáže zdroje, které máme reálně k dispozici. Bez takového seznamu a přesně kalkulace jsme náchylní k víře, že můžeme rozhoazovat mnohem víc, takže nevyhnutelné účty nám přerostou přes hlavu a jsme o krok blíž finanční sebevraždě. Správná správa financí a skutečnost, že náklady na živobytí jsou naše priorita, značí i určitou míru dospělosti. Úspěch je často měřen výší majetku a bez kontroly utrácení prostředků bráníte jejich akumulaci.

Seznam užitečných nástrojů

„Pokud chcete dosahovat svých cílů a plnit si sny, potřebujete k tomu zdroje a nástroje.“

Vin Diesel

 

Dnešní společnost se masivně spoléhá na technologie – měníme si informace, měříme čas, kalkulujeme. Tenhle stupeň spoléhání se taky předpokládá nějakou odpovědnost. Pokud se něco stane s naším telefonem nebo počítačem, byl by to citelný zásah, který nás drasticky omezí v našem běžném fungování. Například už jen ztráta kontaktů je skutečně děsivá. Samozřejmě je ještě horší, když je ztraceno něco, na čem děláme celé roky.

Užitečné nástroje dneška se neomezují jen na snížení případných škod, ale zahrnují také spoustu možností, jak si denní život usnadnit. S vhodným využitím vás zase trochu přiblíží tomu, co chcete dělat, ať už je vaším cílem cokoli. Správné aplikace a další vychytávky můžou nahradit nedostatek schopností v konkrétní oblasti, nebo minimálně pomoci zorganizovat…cokoli děláte. Člověk si na tomhle místě obvykle řekne „no jo, ale tohle mám všechno na telefonu, tak proč si dělat nějakej seznam.“ Ale umíte si na novém telefonu nebo počítači z hlavy nastavit stejné prostředí, jako to, které jste používali posledně? Možností je samozřejmě i kompletní záloha například prohlížeče nebo jiného prsotředí, které použivá desítky drobných údajů. Jenže opět – málo lidí na to bere zřetel, dokud se něco nepodělá.

Tenhle seznam není tak klíčový jako ostatní v tomhle přehledu, ale může ušetřit spoustu stresu při problémech a taky hodně času. A stejně jako jednou za čas promazáváte maily a čistíte si obsah disku, neškodí nastavit si automatizace nebo dát bokem instalační soubory programů, abyste si ušetřili čas při nutné reinstalaci nebo jakémkoli jiném restartu svého prostředí.  Internet je plný užitečných i totálně zbytečných programů a když si najdete to, co opravdu použijete, stačí vám při problémech jen pár kliků a nestrávíte hledáním toho „jak se to sakra jemnovalo“ půl dne, který můžete věnovat něčemu konstruktivnějšímu.

Seznam seberozvoje

„Jakmile se neučíte, umíráte.“

Jack Nicholson

Je rozumně pokládat tenhle senzam za nevyhnutelný a vždycky si zaslouží zmínku. Je bezpečné předpokládat, že každý máme své nedostatky a jsme si jich vědomi; jestli ne všech, tak aspoň některých. Zamyslete se nad sebou a sepište si věci, které chcete změnit nebo vylepšit a pak pouvažujte, jak je uvést do praxe. Navzdory tomu, že je po vás nikdo konkrétní nechce, měli byste se o vlastní rozvoj snažit sami ve vlastním zájmu – proto je to taky seberozvoj.

Tenhle seznam by měl zahrnovat fyzickou stránku, věci spirituální povahy, odnaučení se zlozvyků apod. Nikdo neočekává, že se změní všechno v nějaké krátké době, ale učinit rozhodnutí o nějaké změně několikrát do roka je podstatný a přitom poměrně snadný krok. Takový seznam vám dává jednoduše na vědomí vaše vlastní priority a taky podporuje vaše sebevědomí s každou splněnou změnou.

Na druhé straně principální odmítání jakékoli změny vede často k nedostatku vnitřního sebevědomí, depresím, nebo naopak přílišné sebejistotě a sebestřednosti – s takovým člověkem skoro nikdo dlouho nevydrží. A obě tyhle vlastnosti likvidují možnosti úspěšné budoucnosti.

Seznam tvůrčích nápadů

„Nechoďdte tam, kam může vést cesta, jděte tam, kam cesta nevede a nechte ji za sebou.“

Walo Emerson

V půrběhu staletí lidé, kteří ovlivnili nejvíce svou dobu, byli ti s revolučním způsobem myšlení, ti, kteří zpochybňovali zavedené pořádky a měnili status quo. Aby byl nápad kreativní, musí být nový, musí dávat smysl, a musí mít nějaké využití. Například něco, co dovoluje postiženým komunikovat online, nebo i jen psát – díky tomu se mohou postižení lidé bez končetin stát autory a projevit se vůči světu. Tudíž klávesnice v podobě ortéz jim dovoluje použít jazyk.

Kdykoli se vám zjeví nějaká nová myšlenka tohoto typu, zapište si ji a pak se třeba koukněte na internet, jestli jste opravdu na něco nekápli. Časem, když tenhle seznam poroste, zamýšlejte se více nad jednotlivými nápady, zeptejte se odborníků a udělejte si průzkum, co byste potřebovali ke konkrétní realizaci. Vě většina případů je právě tohle cesta, jak se objevují úspěšní lidé. Buďte ujištěni, že ostatní nemusí být vždycky tak nadšeni z vašich nápadů jako vy sami, ale nedovolte si tím vzít elán – vytrvalost je klíčovou vlastností jakékoli kariéry a čehokoli dlouhodobého.

Sledování vlastních myšlenek podporuje další nápady a brousí vaše soustředění; udržuje mysl v pohotovosti. Pokud budete takové myšlenky zahazovat, tak jen marníte svou vlastní duševní energii a zastavujete zbytečně sebe sama.

Seznam plánů do budoucna

„Budoucnost je nejistá, ale konec je vždycky někde blízko.“

Jim Morrison

 

Všichni jsme slyšeli fráze jako „Zítřek ja záhada.“ „Žijte dneškem.“ a „Budoucnost nemůžete ovlivnit.“ Osobně s tímhle pohledem silně nesouhlasím. Je pravda, že za určitých okolností je plánování spíše Sisyfovská práce, ale absence jakéhokoli plánování je totální umrtvení. Navíc každý z nás dělá nějaké plány, i když si to třeba neuvědomuje nebo nepřipouští. Problém je ve strachu z nejistoty, které ochromuje naši vlastní vůli k jednání samotnému. Problém je taky v tom, že ona budoucnost je sice daleký bod v čase.

Jenže každým „žitým dneškem“ se k tomu bodu člověk pžibližuje, pokud ho tedy neustále neodkládá. Ve filmu Kung Fu Panda říkal Mistr Oogway Poovi – „Včerejšek je historie, zítřek záhada, ale dnešek je dar.“ (Yesterday is a history, tomorrow is a mystery, but today is a gift. That´s why it´s called a present – hříčka s dvojsmyslem, protožy „present“ označuje v angličtině jak dárek, tak přítomný čas). Oogway moudře naznačil, že dny nejsou oddělené, ale jde o šňůru času, kterou putujeme stále dopředu a každý bod v ní jednou přijde.

Abyste svému odhodlání trochu pomohli stát se víc neústupným, udělejte si právě seznam budoucích plánů; a zamyslete se, co konkrétního potřebujete k jejich uskutečnění. Je dost podobný vašemu seznamu cílů, ale nemusí zahrnovat vaši osobní budoucnost. Můžou tam být budoucí změny v legislativě, budoucí móda, užitečné programy apod. Vytvoříte si tak ovšem horizont, který vás bude udržovat v určitých oblastech v obraze a připravené, protože adaptace na aktuání stav je základní pro jakýkoli podnik.

Seznam pohotovostních plánů

„Modlíte se za déšť, tak si musíte poradit i s blátem. To je jeho součást.”

Denzel Washington

 

Každý akce má rovnocennou a opačnou reakci, což jednoduše znamená, že nic není bez následků. Jakýkoli pokus o větší úspěch má obvykle sadu bariér nebo risků, které jsou k němu připojeny. I když jsou risky nevyhnutelné, je vždycky dobré připravit si krizové scénáře a počítat s možnostmi, které nastanou potom. Když plánujete obchodní pobídky, nebo když připravujete investice, ujistěte se, že máte sepsané výhody a nevýhody stejně jako možnosti negativníh důsledků. Pokud výhody a výnosy převáží, můžete i víc zariskovat.

Věnujte se pečlivě osobní přípravě na zpětné údery svých hlavních tahů, abyste zmírnili případné škody. Nedostatek přípravy nahrnuje lehkomyslnost a bylo mnohokrát potvrzeno, jak tenhle přístup ničí jakékoli výhody a postupy. Skoky víry podnikejte jen tehdy, pokud nemáte další možnosti.

“Bucket list”

„Nejslanější slzy prolité nad hrody jsou nad nevyřčenými slovy a nevykonanými skutky.“

Hariet Beecher Stowe

 

Nakonec, naučte se žít pro radost a zkušenost toho, co může život nabídnout. Je to povzbuzující a mírní to vaši pozdější lítost z toho, co třeba nikdy nestihnete. Jeden z hlavních důvodů, proč chceme být úspěšní je touha splnit si své sny a odškrtat si právě „bucket list“, abysme se později mohli podívat zpátky a smát se nad tím, co jsme udělali, ne plakat nad tím, co jsme nestihli. Klidně tam dávejte i nemožné věci a buďte kreativní, trochu drzí a hodně odvážní. Když se dostanete v životě na náročnější stezku, podívejte se do tohohle seznamu, čím si můžete obnovit víru v sebe sama, svou vnitřní sílu, a pokračujte v cestě.

Zdroj

Okomentujte

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *