Osm knih, které by si měl podle Neila deGrasse Tysona přečíst každý inteligentní člověk

V prosinci roku 2011 se Neil deGrasse Tyson podílel na sériích Ask Me Anything, tedy pořadu, kdy mu může veřejnost pokládat jakékoli otázky.

Jeden ze čtenářů se zeptal “Které knihy by si měl přečíst každý inteligentní člověk na planetě?” Tyson za sebe nabídl osm základních a každou doplnil krátkým a často ironickým komentářem, ve kterém shrnul, jak ten či onen svazek často ovlivňuje chování a myšlení lidí.

1. Bible – abychom se naučili, že je vždy jednodušší nechat ostatní předepsat nám, co si myslet, než myslet za sebe sama.

2. Systém světa od Isaaca Newtona – abychom se naučili, že vesmír je poznatelné místo.

3. O vzniku druhů přírodním výběrem od Charlese Darwina – abychom poznali vztahy, které ná propojují se všemi živými formami na Zemi.

4. Gulliverovy cesty od Jonathana Swifta – abychom se krom jiný satirickýchlekcí naučili, že lidé jsou většinu své existence dosti nepříjemní a odporní (Yahoos).

5. Věk rozumu od Thomase Paina – abychom se naučili, že síla lidského rozumu je hlavním zdrojem svobody ve světě.

6. Pojednání o podstatě a původu bohatství národů od Adama Smithe – abychom se naučili, že kapitalismus je ekonomikou chamtivosti, přírodní síly ve své nejčistší podobě.

7. Umění války od Sun Tzu – abychom se naučili, že i zabíjení lidí se dá pozvednout na umění.

8. Vladař od Machiavelliho – abychom se naučili, že lidé bez moci udělají cokoli, co mohou, aby ji získali, a lidé s mocí udělají cokoli, aby si ji udrželi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Okomentujte

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *