Opravdu výjimka potvrzuje pravidlo?

S tímto příslovím nebo průpovídkou se setkáváme dneska na každém kroku. Ale když se nad ní zamyslíte, ztrácí jakoukoli logiku. Prostě nedává smysl. Zeptejte se sami sebe, jak by mohlo něco, co se od pravidla odlišuje, potvrzovat platnost tohoto pravidla? Pokud vám to taky nedává smysl, pak věřte, že nejste sami.

Podobně jako i v dalších případech se i zde jedná o chybný překlad z latiny, který se žel bohu ujal. Nebyla, není a nebude to jediná volovina, která se kolem nás vyskytuje.

Původní latinská verze totiž zní ,,exceptio regulum probat“ a znamená ,, výjimka pravidlo prověřuje či “zkouší.“ Jde vlastně o normální zásadu vědeckého zkoumání, které musí soustavně revidovat svoje závěry.

Představte si například stát, ve kterém se pouze krade. Ono se tedy krade všude, ale stát, ve kterém neexistuje jiný typ zločinu. Pak ale někoho napadne, že nemusí chodit krást k sousedům, ale může si na někoho počkat v parku. Tam se to ovšem zvrtne a skončí to mrtvolou, která má v krku nůž. Jedná se o zločin? Podle práva zatím ne, protože jediný známý typ trestného činu je krádež. Ale tady se určitě stalo něco špatného. Jeden člověk vzal život druhému.

Jde o událost, která prověřuje platnost dosavadního zákona – jedná se o precedens. Pokud se stane zločinem, pak je nutné předělat dosavadní právní systém. Navíc pokud se to stalo jednou, může se to stát zase a je potřeba s tím něco dělat. Výjimka z pravidla zde prověřila pravidlo samotné.

Nebo si vezměte si třeba oblíbené průpovídky o tom, že blondýnky jsou hloupé. Možné to je, ale rozhodně ne všechny. Ale tohohle pravidla se držíme zuby nehty. Ovšem každá další inteligentní světlovlasá dívka je onou výjimkou. Při jejich dostatečném počtu už ona průpovídka o hloupých blondýnkách nebude platit.

Jak se podobným blbostem do budoucna vyhnout? Mysleme vlastní hlavou a pátrejme po skutečně podstatě věci. Zdrojů je dostatek, vůle k myšlení už obecně méně…

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Okomentujte

2 Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *