Obrázkové encyklopedie na jedno čí méně použití

„Chcete 18 megapixelů nebo s tím opravdu budete něco fotit?“

4742083-rodinna-encyklopedie-mediciny-a-zdravi-1

Když jsem psal pochvalnou recenzi na Svět tajemných sil Arthura C Clarka, dotkl jsem se jednoho knižního tématu, které docela zajímavě vypovídá jak o knižním trhu, tak o naší společnosti. Krom toho si na ten fenomén vzpomenu skoro vždycky, když vidím něco od Reader´s Digest.

Každý rok, zvláště před Vánoci, zaplaví metro plakáty a reklamy na mnoho produktů našeho knižního trhu. Mnohé z toho jsou beletrie, fantasy, scifi a další. Potom jsou tu přehledové slovníky a encyklopedie. Ty lze rozdělit na tři skupiny. První jsou skutečné přínosné, pak něco mezi a pak asi nejširší skupina, která stojí za úplné kulové. Proč?

Protože jsou to obvyklé obrovské bichle plné obrázků, na které se po rozbalení pod stromečkem už velmi často ani nepodíváte a jen chytají prach někde v knihovně.

Jako zástupce první skupiny musím vypíchnout nestárnoucí Toulky českou minulostí od Baronetu. Za prvé, nejde o obrázky doprovázené občas textem. Jde o hodnotný a čtivě napsaný text provázený tematickými obrázky, mapami a diagramy. Krom toho existuje i velmi dobrá audioverze, tuším vysílaná pravidelně na rádiu Vltava.

Baronet pak začal vydávat i Toulky minulostí světa a některé rozšířené díly, například o české avantgardě nebo Národním obrození. Úroveň ovšem celá série neztratila. Je tak jedním z mála případů, které se skutečně vyplatí mít v knihovně, protože jsou skutečně k něčemu.

Protipólem bývá většinou právě slavný (kolikrát nechvalně) Reader´s Digest. Kdykoli je mému kolegovi nabídnut k výkupu, obrací oči v sloup a odmítá jej jen při pohledu na obálku.

Za prvé, veškeré informace, které v něm můžete najít, můžete najít v desítce či stovce jiných, levnějších svazků, které nezabírají tolik místa. Reader´s Digest je trochu jako takové ty obrovské plastové dětské digitálky, které vypadají jako hvězdy kompas, ale jejich funkce končí u stopek. Vypadá to strašně hustě, ale je to naprosto k ničemu.

Tím nechci hanět jen Reader´s Digest, těch drahých knih na jedno otevření je rozhodně mnohem víc. Ale vzhledem k tomu, že se zmíněné nakladatelství se snaží celkem úspěšně pokrývat široké spektrum oblastí, musí nevyhnutelně v každé z nich přijít na přetřes.

Na druhou stranu, pokud chcete kvalitní vycpávku do knihovny, podložku pod květináč nebo nohu od stolu, nemůžete nákupem těchto svazků celkem udělat chybu. Možná vám bude líto, že je nemůžete otevřít, ale jakmile je osvobodíte ze zajetí, stejně to asi neuděláte. Něco jiného jsou samozřejmě například fotografické monografie od National Geographic. Jejich účelem je obsahovat velký počet pokud možno celostránkových fotografií.

Ale pokud z nich má sestávat historická studie, minul se záměr autora či editora účinkem. Informační hodnota nulová, prodejní efekt celkem zaručen. Skoro každého to totiž naláká podobně jako cedulka s padesátiprocentní slevou.

Jak tomu předejít? Zeptejte se sami sebe, jestli tohle skutečně potřebujete a jestli kniha může naplnit to, kvůli čemu za ní dáváte peníze. Ale klid, taky jich mám pár doma. Když jsem byl malý, používal jsem je jako rohové poličky a stavební díly pevností z dek a polštářů.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Okomentujte

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.