O věčném kole se třemi loukotěmi

Všechno má určenou chvíli a veškeré dění pod nebem svůj čas.

Kniha Kazatel

pravidlo_tri_loukoti

Kdokoli chce do něčeho investovat nebo prostě dlouhodobě ochránit svoje hodnoty a ještě na tom v průběhu času vydělávat, by se měl řídit několika pravidly.Jaká jsou opravdu k něčemu?

Těch se dá samozřejmě v různých knihách najít více než dost a jedinou komoditou, kterou tak investujete, je čas. Případně si můžete najmout odborníka, nebo se s ním aspoň poradit, ale většinou si on bude svůj čas účtovat, takže vás to navíc bude stát peníze.

Existuje ale jedno pravidlo, kterým se řídí všichni skutečně dobří a bohatí investoři, včetně nejbohatších rodin světa. Je přitom velice jednoduché, protože všechny geniální myšlenky jsou v podstatě jednoduché. To jen lidská rasa má ten věčný sklon všechno komplikovat.

Řídili se jím Číňané, Židé, řídí se jím scientologové. A všem vychází a od počátků investování neselhalo, pokud je skutečně pečlivě dodržováno.

Říká se mu Pravidlo tří loukotí a něco si o něm teď řekneme.

Každé investiční portfolio, tedy soubor věcí, do kterých chcete vložit svoje finanční prostředky, lze rozdělit na tři základní segmenty. Těmi jsou nemovitosti, finanční produkty a komodity. Pod nimi jsou už jednotlivé položky jako půda nebo budovy, akcie, hotovost, peníze na účtech nebo dluhopisy, zlato, stříbro, pšenice, káva, ropa…dosaďte si dle libosti.

Pravidlo tří loukotí se této poučce říká proto, že jak se společnost utváří a mění v čase, tak se kolo otáčí. A jeho loukotě tak stoupají a klesají. V žádné ekonomice na světě nemůže nic věčně stoupat a věčně vydělávat.

Ekonomie pracuje vždy v cyklech a jakákoli snaha tento rytmus uměle upravovat jenom proto, že se to někomu víc líbí, vede dříve nebo později ke krachu. Čím je pozdější, tím je obvykle horší. Typickým případem takového znásilňování přirozeného vývoje jsou státní zásahy.

Ale pokud rovnoměrně rozkládáte svůj majetek mezi tři loukotě, pak vězte, že každou loukoť, která je aktuálně na ústupu, vám bohatě vynahradí ta, která opět stoupá. A aby mohla stoupat, musí ji dvě loukotě uvolnit místo. Ona si pak užije svůj čas slávy a opět se na chvilku odebere dospod, aby zase jiná loukoť mohla stoupat ke hvězdám. A takhle pořád dokola.

Tohle kolo se otáčí stále v rámci let a desetiletí. Ale otáčí se už tisíce let, což je také důvod, proč se jeho zákony řídí ty největší investiční mozky současnosti i staletí minulých. A uběhnutý čas jim opakovaně dává za pravdu.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Okomentujte

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *