O pražských oázách klidu a míru

,,Pracujete tvrdě v tichu. Nechte úspěch, ať je vaší fanfárou.“

Frank Ocean

enjoy_the_silence

Každý chodí do centra matičky stověžaté z různých důvodů, v různých časech a na různá místa. Takové ty běžné, jako běhání po úřadech, práci, zábavu či nákupy, snad ani nemá cenu rozebírat. Ale co ty klidnější a kreativnější?

Ovšem někteří z nás navštěvují Prahu ne z povinnosti, ale protože chtějí mít chvilku klidu na vlastní činnost. Zní to trochu divně, hledat v tom rušném srdci české republiky trochu klidu a zastavení času, ale i to je možné.

Chci se proto zmínit o několika místech, která vám perfektně poslouží, pokud si chcete nechat myšlenky plynout hlavou, vzít si skicák a něco kreslit, knížku a něco si přečíst, nebo naopak blok a něco napsat. Teďka si asi mnozí z vás řeknou, kdo má na takové blbosti čas, lidé by měli dělat něco užitečnějšího. No, ono právě umění odpočívat je kolikrát tím nejpodstatnější pro kvalitní a úspěšné řešení těch klíčových věcí jak pracovních, tak vztahových i životních…

Za prvé je tu Vyšehrad. Staré opevnění s hřbitovem, rotundou a krásným výhledem na Prahu je báječným místem k procházkám, posezení na lavičce či si minimálně tu prohlídku zaslouží. Je to kousek od metra, takže se dá nádherně vystoupit na Vyšehradě, projít se do lokality samotné a pak není nutné se vracet, ale pokračovat směrem na Albertov.

Míst na pročištění hlavy je na Vyšehradě opravdu hodně. Krom laviček v parcích u prolézaček můžete také zajít vzdát hold slavným osobnostem naší historie, protože Vyšehradský hřbitov máte za rohem. Krom faktu, že jeho návštěva je pro každého Čecha trochu morální povinností, je to skvělé místo, kde si uvědomíte důležitost věcí, pomíjivost a života a možná odpustíte nedostatky sobě i ostatním.

Pražský hrad a jeho okolí. U monumentů a historie ještě chvíli zůstaneme, protože Pražský hrad a jeho okolí takových míst také nabízejí slušný počet. Za všechny je nutno zmínit zahrady pražského hradu, které jako místo přímo svádějí (při vhodné roční době a slušné počasí) k zabalení deky, něčeho na zub, pití a knihy nebo psacího bloku.

Jinak ale není problém najít menší parky některých paláců, které obvykle hostí sbírky Národní galerie a zašít se v jejích prostorách. Společností vám budou sochy, jezírka s rybami a dokonalá izolovanost od ruchu turistické destinace.

Valdštejnská zahrada. Park, krásná architektura, pávi a těsné sousedství metra Malostranská, je to místo, na které se krásně dostanete a pak zmizíte z rušné ulice jako Superman měnící v telefonní budce svůj převlek.

Klementinum a Městská knihovna v Praze. Potřebujete si v klidu vyřídit věci na notebooku a doma vás všechno jen rozptyluje? Navíc venku prší a nemáte náladu někde courat? Není nic jednoduššího, než zajet do Městské knihovny, hodit si věci do šatny a usídlit se u některého ze stolků s prodlužovačkou. Bezdrátové pokrytí máte v celém areálu, pokud chcete najít informace, jste v knihovně a nikomu nebude divné když se ze svého místa nepohnete několik hodin.

Navíc, to místo napěchované svazky všeho druhu člověka tak nějak nutí vyřizovat věci a nezkejsnout i mailu, sociálních sítí a dalších žroutů času, které jsme si tak oblíbili.

Tato místa samozřejmě nejsou jediná. Ale tahle jsem otestoval a na nalezení dalších se těším. Takže až budete chtít změnit prostředí a provětrat si hlavu, třeba to uvítáte pro začátek.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Okomentujte

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *