O čistém kapitalismu

„,,Bez kapitalistických peněz by nebylo komunistických snů.“

Pavel Kosorin

Kapitalismus: Financuje všechny ostatní -ismy už od roku 4000 před Kristem

O kapitalismu toho bylo už napovídáno víc než dost a to z obou táborů. Nespokojení mluvčí nespokojených mas proti němu brojí, protože vytváří mnoho chudoby, zatímco obrovské majetky jsou soustředěny do rukou několika jedinců. Tito jedinci se ho zastávají z prostého důvodu, že ho umí používat a díky tomu se dostali tam, kde jsou.

S kapitalismem je to totiž stejné, jako s kladivem, autem nebo jakýmkoli jiným nástrojem. Je to jen nástroj a je na člověku, jestli mu bude sloužit, nebo ho zničí.

 ,,Yunus je navíc propagátor ,,sociálního obchodování“. Podle jeho názoru zůstává řada problémů světa nevyřešena, protože kapitalismus nebyl dostatečně pochopen, ani praktikován. Problém nespočívá podle Yunuse v samotném kapitalistickém systému, ale ve zmatku, který zněj lidé udělali. Zcela odmítá rozšířený názor, že kapistalismus staví pouze na nákladech a ziscích.“

Richard Branson, Byznys v plné nahotě

Kapitalismus je dlouhá léta obviňován z toho, že ničí celou civilizaci a proto musí být stále více regulován, obepínán zákony jako stahovací fólií a vlastně by bylo nejlepší, kdybychom se ho zcela zbavili….

Ne, rozhodně jsem nečetl z ekonomické teorie všechno. Ale do více pohledů jsem rozhodně pronikl. Kdybych měl s psaním textu tohoto typu čekat, až přečtu všechno, nenapsal bych ho nikdy. Tomu jsem se chtěl vyhnout.

Kapitalismu je vyčítáno spoustu zlého, aniž by byl někde na světě aplikován bez jakýchkoli zásahů. Nevím o zemi, kde by byl uplatněn skutečně čistý kapitalismus, kde by se mu nic nemotalo do cesty. Jednou ze zemí, kde platí minimum státních zásahů, je například Chile a skutečně jsem si nevšiml, že by se tam konaly nějaké demonstrace nebo protivládní protesty a podobné eskapády.

Existuje ale oblast, kde se kapitalismus uplatnil velmi dobře ve své skutečně ryzí a pravé podobě. A světě div se, jde o jednu z nejživějších oblastí soukromého sektoru.

Mám na mysli multi level, neboli síťový marketing (zkratka MLM). Zlé jazyky, kteří zase začnou brblat cosi o pyramidách a letadlech, si dovolím odkázat článek o rozdílu mezi MLM a letadlem.

Proč je právě MLM nejčistším nalezitelným uplatněním kapitalismu?

K nalezení si nejdříve zopakujme několik klíčových vlastností kapitalismu.

Kapitalismus jako systém pracuje s kapitálem. Hlavně tím způsobem, že dovoluje a staví na jeho akumulaci, tedy koncentraci peněz, budov, patentů nebo čehokoli jiného pod kontrolou jedince nebo velmi malé skupiny lidí.

Tento kapitál nejen, že není spotřebováván, tedy utrácen za statky a služby, ale je investován, rozmnožován, zvětšován – v ideálním případě.

To zní všechno hrozně krásně a všichni jsme někdy viděli úspěšného a bohatého podnikatele, který přijel v limuzíně, značkovém obleku za desítky tisíc dolarů a takové ty věci. Problém kapitalismu, díky kterému mu mnoho lidí stále nemůže přijít na jméno, je to, že po svých uživatelích žádá odpovědnost za své akce a pokud se rozhodnou špatně, tak jim nic neodpustí.

Kapitalismus přináší svobodu. Ostatní systémy ji mohou přinést nepochybně taky, ale kapitalismus to dokáže nesrovnatelně efektivněji a účinněji, než většina ostatních. Ale člověk se ho musí naučit používat.

“Lidé se bojí svobody a vlastně ji nechtějí, protože s sebou přináší také odpovědnost.”

Sigmund Freud

MLM dovoluje to, co nedovoluje klasické zaměstnání – tedy přerůst i ty, kteří byli původně nad námi. A myslíte, že je to naštve, když se vám to povede? Ne, naopak, budou rádi, protože i oni z toho budou mít prospěch. Ale MLM je stejný, jako jakékoli jiné podnikání – musí se v něm makat. Sice vám obvykle nabídne celkem hotový produkt, který můžete rovnou nabízet dále, ale práci za vás neudělá. Mnoho firem nabízí právě systém multi levelu jako snadnou cestu ke zbohatnutí a osobní finanční svobodě. Ona vlastně lehká je – pokud člověk počítá s tím, že pro to něco udělá.

“Zdevastovali ekonomiku. Způsobily to vládní zásahy. Vedly k regulacím. Ty vedly k problémům, které chtěli řešit dalšími regulacemi, dalšími pravidly. Je to začarovaný kruh.”

Ayn Rand and the Prophecy of Atlas Shrugged

O kapitalismu se člověk doví mnoho také v nejrůznějších facebookových diskusích. Vždycky mě dostávají skupiny typu “Lidé proti kapitalismu” nebo “Pojďme s tím konečně skoncovat.”

“Jak bychom bez kapitalismu měli vůbec čas a prostředky, které jsou potřeba, abychom proti němu organizovali demonstrace?”

Jejich myšlenky obvykle svědčí o jednoduchém nepochopení toho, co kapitalismus ve své podstatě je. Systém. Nic jiného. A je to systém vždycky tak dobrý, jako jsou lidé, kteří ho praktikují. Spojovat se proti kapitalismu je něco, jako spojovat se proti gravitačnímu zákonu. Abyste ho zničili, museli byste zabít kohokoli, kdo o něm kdy slyšel a kohokoli, kdo ho kdy používal. Přeloženo do normálního slovníku neznamená heslo Lidé proti kapitalismu nic jiného, než Jedni lidé proti druhým lidem. Ale to není v historii vůbec nic nového…

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Okomentujte

One Comment

  1. Pingback: Objektivismus – první setkání — K zamyšlení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *