Na splátky, rychle, bez ručitele…

“Obracím každý dolar desetkrát. Proto jich mám tolik.”

Warren Edward Buffett

pujcka-hned-na-ruku-10000

Kdy se lidé konečně naučí rozdíl mezi investicí a spotřebou?

Téma osobních půjček je v naší republice nosné prakticky v jakémkoli médiu. Několikrát do roka se pravidelně objevují reportáže o tom, jak si Češi půjčují na všechno možné i nemožné a jedna blbost střídá druhou – od plazmové televize k Vánocům nebo narozeninám po půjčku na dovolenou u moře. Vrcholem toho, co jsem kdy zachytl, byla paní, která si půjčila 25 000 na plastiku, protože chtěla vypadat k světu na srazu spolužáků.

Diskuse u podobných reportáží jsou obvykle plné nadávek (Češi nadávají pravidelně na všechno a vždycky) a dají se rozdělit v zásadě na dva tábory. První nadávají na to, jak je všechno drahé, jak to jde s vládou a politikou státu pořád do hajzlu a kde a jak má člověk ušetřit.

Druhá polovina se pozastavuje nad demencí právě těch, kteří před Vánoci stepují v uličkách Paladia nebo před centrálou Alzasoftu v pražských Holešovicích. Ačkoli je všude slyšet a denně čteme, jak nikdo nemá na nic peníze, obchody stejně před svátky praskají ve švech a normální návštěvník se tu skoro nehne.

Většina právě těchto šílených nákupčích pak ale někdy v polovině ledna nebo února těžce vystřízliví a místo nákupních center zaplaví klientská centra, informační linky a mailové schránky nebankovních finančních institucí a tu více, tu méně škemrají o odklad splátek nebo jejich snížení, protože jsou absolutně v prdeli.

O jejich situaci samozřejmě nezapomenou informovat všechna média v zemi a pod články se opět rozběhnou diskuse všeho druhu. Stejně jako Silvestrovské veselí a následná kocovina je i tohle v našich luzích a hájích takové pravidelně kolečko během různých částí roku, které asi jen tak neselže.

Včera mi kamarád sdílel na zdi článek z novinek o tom, že desetině Čechů nezbývají peníze na osobní útratu. Někde v půlce článku se objevila zajímavá citace “Když zaplatím nájem, telefon, internet, benzín a splátku půjčky, nezbyde mi už vůbec nic. Že by mi zbylo něco, za co můžu třeba koupit někomu dárek, kytku, vzít děti do cukrárny nebo si koupit košili, to musím plánovat dlouho dopředu a v běžném provozu si o tom můžu nechat jen zdát.”

Někde v knihovně mám pořád nevelký svazek jménem Nejbohatší muž v Babyloně. Je to vlastně už klasická starověká práce o osobní prosperitě, rodinném hospodaření a radách pro podnikání.

Někde uprostřed toho svazku je desatero pro nakládání s financemi. Těch zásad je možná jiný počet (nemám teď tu knihu v ruce), ale jejich platnost se tím nijak nemění.

babylon05

Na prvním místě toho seznamu je železná zásada “Zaplať nejdříve sobě.” Prostě a jednoduše – z jakéhokoli honoráře, odměny nebo platu si nejdříve ty sám vezmi tak 10 – 15%, které jsou určeny čistě pro tvoji potřebu a nikdo další ti do nich nemá co kecat.

Pak nastává chvíle pro průběžné výdaje a zbytek je odložen do rezervy na horší časy. Ty zásady samozřejmě celkově pokrývají větší oblast, ale pokud jde čistě o měsíční nakládání s příjmy, najde člověk právě tuto radu.

Půjčky? Ne, o nich není ani zmínka. Ne, že by je Babylon neznal, ale jsou půjčky a půjčky. I ti největší byznysmeni si půjčují – většinou právě oni jsou největšími klienty světových bank. Jenže oni si půjčují na to, co jim bude další peníze přinášet – investují.

Stálým problémem většiny českého národa je míchání investice a spotřeby. Pokud si půjčujeme na investice, které nám svým výnosem půjčku zaplatí, není v tom problém a věřitel to i vítá. Pokud si půjčujeme na spotřebu, je to velký problém.

A evidentně také problém velké části našeho národa…

Jak z toho ven aspoň čátečně? Rady jsou jednoduché a stejné už celá staletí či tisíce let…akorát mnohým nebudou po chuti, ale co se dá dělat:

Nekupujte kraviny, které nepotřebujete. Valná většina finančních problémů je způsobena jednoduše tím, že lidé nakupují co vidí, co chtějí okamžitě mít (aniž by k tomu existoval skutečný důvod) a co většinou za týden někde odloží a více to do ruky nevezmou.

Zeptejte se sami sebe před každou koupí, jestli tu věc opravdu potřebujete. To se týká často hlavně elektroniky. Je honda za posledními modely playstation, mobilů nebo tablety svobodou, nebo spíše otročením konzumu?

Pořiďte si jednou za čas něco kvalitnějšího, ne každý týden kus oblečení, který se vám stejně za měsíc rozpadne.

Chcete koupit drahý dárek? Co třeba dát jako dárek to, že v rodinné kase jsou peníze navíc, které nebyly utraceny za hlouposti?

Projděte si dům či byt a třeba na internetové aukci se zbavte toho, co opravdu nepoužíváte.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Okomentujte

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *