Laikův průvodce světem zlata

“Všechny papírové peníze se nakonec nevyhnutelně vrátí ke své původní vnitřní hodnotě: nule!”

Voltaire

Když se řekne zlato, každý z nás si vybaví něco trošku jiného, ale základ je stejný. Vybaví se nám žlutý blýskavý kov v nejrůznějších podobách. Jako mince, cihličky, pozlacený předmět nebo třeba řetízek či prsten.

Zlato je pravděpodobně nejdůstojnější kov, jaký je na světě znám. Krom toho, že je a vždy byl odznakem úspěchu, luxusu a symbolem jakéhosi vrcholu, má také naprosto jedinečné fyzikální a chemické vlastnosti, které jej předurčují k velkým věcem. Ostatně zlato už těch velkých věcí ve svém životopise má víc než dost.

První zmínky o zlatě pochází již z roku 6000 před Kristem a faktem zůstává, že s každým pokrokem lidstva se ho objevuje víc a víc. Jak v množství, tak ve způsobech zpracování. zlato si vždycky drželo svou úlohu jako materiál na šperky, na skutečně důležité věci, jaké si lidé nebo organizace nechali vyrábět či vyráběli jednou za čas. I dneska, ačkoli prodejny šperků a zlatnictví jsou skoro na každém rohu, nás stejně ovane atmosféra něčeho výjimečného, kdykoli do těchto obchodů vstoupíme. Zlato stejně jako stříbro si prostě uchovává svou osobitost. Je to trochu jako v Národním divadle. Kdykoli přijdeme do zlatnictví, snažíme se chovat slušně a moc nemluvit. Do toho místa se prostě nehodí zlobit.

Ale tohle všechno není ani pro laika nic nového, takže se podíváme tomuto kovu trochu víc na zoubek…

Zlato nekoroduje, je extrémně kujné, velmi měkké a velmi těžké. Je třikrát těžší než železo a pro představu, krychle zlata o hraně 37 cm váží tunu. Gram zlata, tedy kuličku o průměru cca 2 mm, lze rozklepat na fólii o rozsahu metru čtverečného a tloušťce pouhých 230 atomů.

Jak už jsme řekli dříve, odolává zlato ohromnému spektru vnějších vlivů. Je rozpustné pouze v lučavce královské, tedy směsi kyseliny dusičné a chlorovodíkové a ve směsích kyanidu. Tyto směsi se hojně využívají právě při těžení zlata z rud, kde se zlato vyskytuje z podobě mikroskopických částeček.

Teď vás možná napadlo, že jste někde slyšeli termín zlatý standard…

Jedná o základní měnové pravidlo, kdy je(respektive byla) papírová měna krytá fyzickým zlatem. Tento způsob zastoupení fyzicky přítomného kovu vznikl přirozenou cestou, kdy se se v historii mezinárodního obchodu vyskytly již takové částky, že vláčet s sebou fyzicky skutečné zlato se stalo zoufale nepraktickým.

Vznikly proto listiny, které žlutý kov zastupovaly. Z nich se následně vyvinuly přímo papírové peníze. Mohly být samozřejmě vyrobeny jen se souhlasem panovníka, jejich platnost byla garantována ochrannými prvky a nejrůznějšími zárukami, které poskytoval právě panovník.

Z těchto listin časem vzešly právě ty papírové peníze, které dnes běžně používáme. Roku 1971 pak prezident Nixon podepsal definitivní odpojení fyzického zlata od fiat měny, čímž připravil podmínky pro mnohé dnešní měnové krize, protože nekonečné duplikaci a výrobě peněz už skutečně nic nebránilo…už nebyly napojené na cokoli fyzického, byly založené pouze na dluhu.

To si trochu rozebereme někdy přiště.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

 

Okomentujte

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *