Kreacionistu potkati….

„A pak Ježíš šel a přinesl mrkev….a řekl ,,Pohleďte, neboť toto jest mrkev.“ a všichni věděli, že je to tak, protože to bylo oranžové, se zeleným vrškem.”

Rowan Atkinson, divadlo Bostonské university

S kreacionisty a zastánci inteligentního designu je většinou legrace. Člověk se dozví spoustu zajímavostí a pokud jsou obě strany přístupné diskusi a nedští na toho druhého jen oheň a síru, může to být nakonec docela užitečný čas. Minimálně se dovíte něco o tom, jak mohou druzí přemýšlet. Jak?

Kreacionistů znám několik. S jedním celkem dlouho spolupracuji a oba si ceníme přístupu toho druhého. Krom své víry se ještě velmi dobře vyzná ve starožitnostech a občas mu žertem říkám, že to ho v mých očích celkem zachraňuje. Nutno ale říci, že věřících, se kterými se dá skutečně kvalitně diskutovat a jejich pohled není tolik omezen, je velmi málo a já bych ty, které znám, spočítal na prstech jedné ruky.

Jiný typ, konkrétně pana Pavla Kábrta, jsem potkal jednou při brigádě v Makru Černý Most. To si takhle jednou skládám kečupy do regálu a najednou se za mnou ozve:

„Že jsme nevzešli z opice, že je to blbost?“.

Nepamatuji si jestli to bylo formulováno přesně takhle, ale každopádně jsem se zarazil v půlce pohybu. Zaujala mne samotná otázka a vysoká pravděpodobnost, že byla určena mně.

Otočil jsem se a koukám na staršího pána s řidčími vlasy a vousy v saku staršího data výroby. Usmíval se na mně a očekával reakci. Pokrčil jsem rameny a odvětil, že to hloupost není, ale že jde o jednoduchou evoluci a vývoj. Bylo mi celkem jasné, že narazím, ale pokračoval jsem v rozhovoru. Ten končil po asi pěti minutách představením dotyčného, který mi při rozloučení předal útlou knížečku s názvem Jak se nezbláznit aneb 33 nebetyčných omylů rozšířených mezi lidmi.

Za knížku jsem poděkoval a vrátil se ke své činnosti.

Po nějakém čase, když už se mi asi dva týdny válela na stole, jsem si řekl, že nejlepší způsob, jak tu věc uklidit, je vyřešit ji a večer jsem si udělal další kafe a pustil se do čtení. No, čtení, prolétl jsem to zběžně očima. Za prvé proto, že jsem dopředu tušil, na co asi narazím (a nepletl jsem se) za druhé proto, že knížečka je spíše sešitkem a řešení oněch omylů většinou zabere jen pár stránek. Ne, že by každý z nich nevystačil tak na tři až čtyři svazky, ale protože autor bere Bibli jako absolutní pravdu a absolutně platný zdroj informací, mnohé “argumenty” a tvrzení se opakují.

Oblíbené jsou fráze, že „všechno je ve skutečnosti zcela jinak“ a „tisíce vědců už dnes prokázali opak“. V knížečce jsou zmíněna jména asi pěti vědců bez odkazů na jejich práce či další výzkumy. On sešitek vůbec selhává v základních podmínkách odbornějšího textu, díky čemuž ho nejsem schopen brát vážně jak po obsahové, tak formální stránce. V celém textu není jediná tabulka, diagram, graf či nákres.

Víte, já mám rád argumenty či myšlenkové systémy, které obracejí naruby zajeté myšlení. Mám je hodně rád. Ale jen v případě, že jsou podepřeny skutečnými argumenty a jsou schopny podrobně vyložit celý proces toho, jak přechází od jednoho závěru k druhému. A v této oblasti (překvapivě) kreacionismus naprosto selhává. Jeho posledním argumentem bývá, že tak to prostě je. Člověk by za tím očekávám protože, ale to se většinou nedostaví.

Při pročítání svazku jsem postupně sepisoval jeho autorovi komentáře k jednotlivým kapitolám. Pak jsme nějaký čas komunikovali po mailech. Uznávám, že jsem se několikrát neudržel a vložil do komunikace trochu osobní zaujatosti a možná i lehkého výsměchu. Když jsem na to byl upozorněn, panu Kábrtovi jsem se omluvil a vysvětlil mu, co mě k tomu vedlo. Tím jsem mu možná sebral vítr z plachet, protože na můj poslední mail již nereagoval. Je fakt, že v něm nebyla jediná otázka, spíše reakce na jeho námitky. Ale jak znám tyhle lidi, většinou neodolají možnosti text okomentovat i tehdy, když v něm přímá otázka není.

Kdoví, třeba se pan Kábrt ještě ozve. Svým způsobem se na to těším.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

 

Okomentujte

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *