Jediný způsob, jak vyhrát nad toxickou osobou, je nehrát – a tady je 8 způsobů, jak na to

Když přijde na toxické lidi, je pravdou, že neexistují toxičtí lidé, jen toxické chování. A je potřeba umět tohle jasně poznat a ušetřit si starosti i problémy. Jsou to lidé často nějak zranění, nevnímají zcela jasně svůj život a postrádají směr. Takže používají nejrůznější psychologické hry a další sračky, aby získaly, co chtějí.

Jediná cesta, jak je porazit? Nehrát jejich hru.

Každý máme ve svém životě někoho takového a – ruku na srdce – někdy asi sami používáme tyto způsoby chování vůči ostatním.

„Bojíte se, když jsou někde kolem, najednou jste vyčerpaní a naštvaní, máte pocit, že se o ně pořád musíte starat, neberou „ne“ jako odpověď, máte pocit, že se jí musíte nějak obhajovat, vaše hodnoty vyhodí oknem a v jejich přítomnosti jste hrozně opatrní. Zkrátka – jejich vlastní drama ovlivňuje i vaše chování.

Chce to trochu fištrónu nepustit si je k tělu. Stejně jako jsou vnitřně ranění oni sami, přenášejí tyto rány na ostatní, pokud se dotyční zúčastní jejich her.

Takže dneska 8 způsobů, jak se s nimi vypořádat:

Nastavte si jasné hranice

Toxičtí lidé si moc rádi stěžují. Vždycky před vás vystavují svoje problémy, abyste je litovali. Je to pro ně způsob, jak se cítit hodnotně a jsou přesvědčeni, že je oceňujete. Vy se pak často přistihnete, že nasloucháte jejich nářku jen proto, že je neslušné říct jim, aby sakra sklapli.

To je ale přesně chvíle, kdy jde pro kohokoli potřeba nastavit si pevné hranice toho, co bude nebo už nebude tolerovat. Pokud vás konverzace vyčerpává, unavuje a jen zaplňuje cizí negativitou, nebuďte milí. Vytvořte si od ní odstup ve vlastním zájmu.

Ignorujte je

Tihle lidé milují, když jsou středem pozornosti. Když jsou kdekoli mezi lidmi, potřebují, aby se na ně soustředila pozornost. A nejlepší způsob, jak se s nimi vypořádat, je nedat jim to, co chtějí. Jednoduše je ignorujte. Ignorujte jejich neustálou potřebu pozornosti.

Mají často ve zvyku urážet a shazovat ostatní, aby se sami cítili lépe. Jenže jsou to jen prázdné tlachy a tedy nic, kvůli čemu by se měl kdokoli další cítit špatně.

Nechte je, aby se odhalili sami

Pokud jste v jejich přítomnosti a víte jasně, že lžou, nechte je. Nikdy nepřiznají svůj omyl, takže se budou vždycky vykrucovat a obviňovat ze lži vás samotné.

Jednoduše se o jejich kecy nestarejte. Vy pravdu znáte, ať si mají svoje lži. Neplýtvejte na konfrontaci s nimi svůj čas a energii. Ať si kecají a věří tomu, co kecají.

Nevěřte jim

Chtějí být stále zajímaví. Budou s vámi sdílet svoje nejhlubší tajemství nebo jakékoli drby o komkoli – jen aby jim každý věnoval pozornost. Nevystavujte jim svá tajemství, protože s největší pravděpodobností si nic nenechají pro sebe a budou vás rozebírat s někým jiným stejně, jako někoho dalšího rozebírají s vámi.

Řekněte jim, když je to jejich chyba

Jsou mistry v obviňování ostatních a nikdy nevidí chybu na své vlastní straně. Vždycky je to v někom jiném a na to si vždycky najdou pro sebe nějakou výmluvu, aby jim to dávalo smysl. Vy jste ale chytřejší. Nedovolte jim, aby na vás věšeli svoje vlastní chyby. Jasně jim dejte vědět, že blbci nejste a tohle chování je naprosto mimo.

Nesnažte se jim zavděčit

Je pro normální být jeden den nadšení a milující a druhý den s nikým nepromluvit ani slovo. Vědí totiž, že milí lidé jako vy se vždycky připlazí, aby potěšili své blízké. Nenechte se jimi zneužívat. Když se jich zeptáte, co je špatně a oni jen odvětí, že „nic“, nebo vůbec neodpoví, nechte je. Mění svou náladu podle toho, jak jim to zrovna vyhovuje a co zrovna chtějí a vás jen staví do pozice hádání, co jste udělali špatně – nic.

Nenechte se zatáhnout do jejich dramat

Milují, když se můžou pohádat. Samozřejmě nejraději mají, když jsou všichni na jejich straně a souhlasí s nimi. Ale přimotat se do takové hádky je hrozně nepříjemné a nebezpečné, protože se prakticky nedá vyhrát. Nejlepší je tudíž se něčeho takového vůbec neúčastnit. Pokud se v takové situaci ocitnete, jednoduše odejděte a řekněte, že o něco takového nemáte zájem. Pamatujte si: Nejsou to vaše opičky a není to váš cirkus!

Povzneste se nad ně

Je to hra, která se nedá vyhrát. Takže jak už bylo zmíněno dříve, neplýtvejte na pokusy svůj čas a energii. Jediná cesta je vytvořit si a udržet emoční a fyzický odstup. To je způsob, jak jim zabránit, aby se vám dostali pod kůži.

 

Zdroj

Okomentujte

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *