Ekonomie státních zásahů

“Ustup mi ze slunce a neruš mé kruhy.”

Archimédes

Sunset_2007-1

Přesně tohle řekl Archimédes a nato byl probodnut římským legionářem. A přesně tohle by měl chtít každý svobodný občan po své vládě. Těžko najdete horšího hospodáře, než vládu. Proč tomu tak je?

Nejdříve je ale třeba říct několik slov o samotné ekonomii jako vědě. Není totiž asi vědecká disciplína, která by byla protkána tolika omyly, úmyslnou i nezáměrnou dezinformací a polopravdami, jako je právě ekonomie. Ptáte se, proč tomu tak je? Inu, protože se to dotyčným osobám vyplatí. Protože ekonomie se jako jediná věda zabývá penězi, chováním jednotlivců i skupin na trhu a pohybem jejich, i těch malých zelených papírků, které máme všichni tak rádi.

To by ještě nebylo to nejhorší. Ale existuje ještě pojem zájmové skupiny. Ať už jsou to podnikatelé, politici, nebo kdokoli jiný. Zájmová skupina je skupina osob, která se snaží strhnout na sebe ekonomický prospěch. Že to způsobí problému spoustě dalších skupin nebo odvětví průmyslu a dalším generacím i této skupiny, to je jim jedno. A protože takových skupin je a bude vždy a všude dost, perou se mezi sebou a ostatní lidé jsou jako mezi mlýnskými kameny – z každé strany je otravuje někdo jiný.

Existuje ale jedna rada, jak poznat kvalitního ekonoma. Za prvé je to člověk, který se snaží (i když to není vždycky zcela možné) zvážit u každého zákona nejen jeho okamžité dopady, ale i ty dlouhodobější. Mizerný ekonom počítá jen s tím, co se stane hned. Dobrý ekonom se snaží aspoň uvažovat nad tím, jaké mohou mít jeho rozhodnutí za pár let. A stejně tak počítá s dopadem nejen jedné skupiny obyvatel, ale celého spektra obyvatel země jako celku.

Až vám bude zase nějaký chytrák od vládního mikrofonu tvrdit, jak budeme všechno dotovat a všichni budeme mít všechno zdarma, zeptejte se ho na to, kdo to zaplatí. Jakmile se bude vykrucovat a mlžit, jděte pryč. A pokud vám řekne, že to bude z fondů EU nebo ze státních fondů, neříká nic jiného než to, že to opět zaplatíme všichni. Jak je tady ostatně velmi dobrých zvykem už desítky let. Možná si teď klepete na čelo, že přece stát má spoustu prostředků, takže to nebudou platit obyvatelé.

Přátelé, stát nemá jiné příjmy, než daně obyvatel. Prostě nemá. Že si stále půjčuje, je jen ukázka jeho vlastní neschopnosti s těmito prostředky hospodařit.

Ale na druhé straně, pokud hledáte dobré informace a kvalitní náhled do ekonomické vědy, je tu jedno jednoduché řešení.

Existuje totiž jedna kniha (ale určitě není tematicky jediná), která velmi jednoduchými příklady vyvracuje právě ony mýty, polopravdy a překroucená fakta, kterých je ekonomie plná. Ta kniha se jmenuje Ekonomie v jedné lekci a napsal ji americký novinář a ekonom Henry Hazlitt. Je dostupná jak knižně, tak i na internetu a rozhodně stojí za přečtení.

Protože ten svazek nemá ani dvě stě stran, přečtete ho za večer nebo dva. Je totiž napsán nádherně srozumitelně a přitom v sobě nese tolik poselství, že překonává i spoustu mnohem tlustších svazků. U nich byste totiž navíc potřebovali podobně jako třeba u Bible někoho, kdo vám je vyloží a vysvětlí.

U Hazlitta nic takového není potřeba. Ten člověk napsal tu knihu tak jednoduše a srozumitelně, že se v ní ani po více jak padesáti letech nemusela změnit ani čárka. A pokud se budeme chovat stále stejně, nebude potřeba tam zase nic změnit, ale nebude od věci s ji znova přečíst.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Okomentujte

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *