Africká dvoustovka

Víte, se starožitníky je občas opravdu sranda. Znám jich několik. Jednou jsem tam takhle přišel s tím, že potřebuji něco většího, protože mám samý dvoustovky. kamarád starožitník je vzal jednu po druhý do ruky a podíval se na ně proti světlu.

Zarazil jsem se a zeptal se ho, jestli zkoumá vodotisk.

,,Ne ne, jen ten proužek, jestli nejsou pro Zaire. Ty jseš totiž takovej magor, že bys na ně mohl narazit.”

Protože můj údiv nijak nepolevil, vysvětlil mi to, co jsem si pak rozepsané našel na několika sběratelských serverech….

O co jde? Jedná se o velmi vzácného ,,zmetka” Státní tiskárny cenin. Konkrétně bankovku v nominální hodnotě 200 Kč, která má na tom tenkém proužku propleteném bankovkou místo nápisu 200 Kč nápis Republique du Zaire. Jedná se o bankovku z roku 1993 ze série A.

Jak k tomu došlo? V době rozdělování republiky byla většina zakázek Státní tiskárny cenin realizována v tiskárnách v Hamburku. A místní společnost současně se zakázkou pro naši zemi vytvářela také bankovky právě pro Zaire, tedy stát ve střední Africe. No a v případě několika archů došlo k prohození právě onoho ochranného proužku, čímž se bankovka s Janem Amosem Komenským stala velkou raritou, přestože je podle zákona neplatná.

Tak jako tak jsou nějaké kusy stále v oběhu, protože funkčnost bankovky to nijak neovlivňuje. Za prvé jde o defekt patrný jen při důkladném prozkoumání (musíte se dobře podívat) za druhé o něm ví minimum lidí.

Podle mých nedávných informací je bankovka stále sběratelskou raritou a rozhodně je ji možné prodat za hodnotu vyšší, než je její nominál – podle kupce nebo aukce zhruba 5 až 15 tisíc korun. A dokonce ani ČNB nemá tuto raritu ve svém archivu.

Dvoustovku s tímto defektem jsem sice sám nenašel, ale servery o numismatice nabízí šikovný seznam našich mincí a bankovek podle jejich hodnoty společně se specifikacemi zajímavostí podle jednotlivých ročníků. A několik z nich jsem našel i v prasátku, kam si odkládám koruny a dvoukoruny.

Bankovka s Komenským rozhodně není jediný kousek, kolem kterého se svého času strhl slušný poprask. Podobně je na tom i desetikoruna s ,,trojúhelníkem”. Šlo také o zmetka, ve kterém byla posunuta linka na minci tak, že společně s písmenem K tvořila trojúhelník.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

 

Okomentujte

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *