8 věcí, které nejsou potřeba pro spokojený život

Pro nás lidi je naprosto normální usilovat o to, abychom byli lepší, měli trochu víc, stihli víc a podobně. Ale během životní dráhy často zapomínáme, že to, co právě potřebujeme k našemu vlastnímu štěstí, bývá velmi často přímo před námi. V honbě za prosperitou a úspěchem selháváme v tom uvědomit si, že jsme celek, máme dost a máme přítomnost. Proč s ní plýtvat tím, že budeme jen nevrlí? Proč nebýt šťastní právě teď? Taky proto je tu 8 návrhů toho, co není potřeba k tomu, abychom si užili přítomný moment:

Starost o minulé chyby

Skutečnost, že jsme kdysi udělali něco špatně, je jednoduše další důvod, proč být teď šťastní. Ptáte se proč? No, pokud byste v minulosti neudělali chybu, pak byste se nenaučili důležité věci, které víte teď. Nejkrásnější na životě jsou vzestupy i pády a chybování je ta nejlepší cesta, jak se něco naučit.

Vaše minulost, bez ohledu na to, jak byla náročná, by vám neměla zatarasit cestu k budoucnosti. Proč se zabývat tím, co už je za vámi, místo soustředění se na to, co je teď a co může být v budoucnu? Váš život je ve vašich rukách. Nezbavujte sami sebe možnosti akce jen proto, že se bojíte několika neúspěchů. Protože to, na čem opravdu záleží, je, že se vždycky můžete zvednout a jít dál.

Všechno to, co se děje jinde nebo jindy

„Kam spěcháš, když všechno je tady a teď?“

Buddha

Všechno, co máte k dispozici, je přítomný okamžik. Ani v dobrém, ani ve zlém nemáme kontrolu nad kontinuem času a prostoru. A soustředění se na jiný den a čas většinou zkazí moment současný. Viděli jste Adama Sandlera ve filmu Klik – život na dálkové ovládání? Měl tam ovladač, který mu dovolil přeskakovat momenty v životě. Nakonec přeskakoval celý svůj život a vůbec ho to netěšilo. Uvědomil si, že jediná věc, kterou člověk má, je TEĎ a že snahou ta TEĎ přeskakovat si okrádá vlastní život o všechno, z čeho je složen.

Nenechte si utíkat život mezi prsty, zatímco se soustředíte na něco jiného. Hodně lidí se soustředí na výhru, ale když jí dosáhnou, necítí nijak zvláštní uspokojení. Cesta k lesklé medaili je mnohem důležitější než jen kousek kovu, který nakonec dostanete. Takže ano, užijte si proces, uchovejte si špatné i dobré vzpomínky a životní lekce, které vám dává – ZÍTŘEK přijde tak jako tak, takže se klidně můžete soustředit na to, co uděláte se svým DNES.

Správný čas a podmínky

Celkem často si musíme připomenout prostou skutečnost, že nepotřebujeme perfektní podmínky nebo načasování, abychom s něčím začali. To samé platí pro spokojenost – nemusíme čekat, až se nám spokojenost nějak stane, potřebujeme si ji totiž vytvořit sami. A toho lze dosáhnout skrze změnu našeho myšlení a postoje k životu. Vyjádření vděčnosti za malé věci v životě může značně změnit to, jak věci samotné vnímáme. Ocenění každé chvíle, která se děje a vidění krásy i v obyčejných věcech usnadňuje poznání, že k tomu cítit se dobře každý den zase není potřeba tolik.

Panikaření nad životními změnami

„Nepropadajte panice!“

Univerzální rada na přežití v celém vesmír

Naše životy mají svá období stejně jako počasí za okny. Když se nad tím zamyslíte, v životě je jediná jistota a to neustálá změna. Nic nezůstává stejné příliš dlouho. A to platí i pro nás. Nejsme stejní jako před rokem nebo dvěma. Takže až se příště budete kvůli něčemu stresovat, vzpomeňte si, že nic v životě není pevné, ani vaše obavy.

Pamatujte si, že to, čím procházíte, je jen fáze nebo období a tím, že zůstanete silní, můžete skrze něj projít snáze. Nepropadejte panice jen proto, že nemáte kontrolu nad každým prvkem svého života. Často potřebujeme zkusit něco nového, abychom si odnesli novou lekci, abychom vyrostli, abychom zesílili. A jen proto, že teď nevidíte celý kontext, neznamená, že ho neuvidíte nikdy.

Všechny věci, které nemáte

„Blažený není ten, kdo má, co si přeje, ale kdo si nepřeje, co nemá.“

Antisthenés z Athén

Jenom proto, že jste nedosáhli všeho, co jste si stanovili jako cíle, nemusíte být zrovna teď nešťastní. Můžete si myslet, že budete šťastní právě jen v tom momentě, kdy budete mít všechno, co jste kdy chtěli. Ale to je past. Potřebujete taky ocenit všechno, čím jste teď a všechno, co máte právě teď.

Buďte vděční za každý moment, kterým procházíte, za každou chvíli, kdy padáte dolů a každý čas, kdy se zvedáte, za kohokoli, kdo je vedle vás i za kohokoli, kdo vás opustil. Vděčnost je nejkratší cesta ke štěstí.

Přijetí ostatních

Mnoho lidí se bojí být samo sebou ve společnosti ostatních jen proto, že se bojí, že jejich pravé já nebude přijato tak jako jejich vytvořená osobnost. Snaží se žít svůj život podle očekávání a představ druhých. Tohle si lidi často neuvědomují do doby, než stráví dost času o samotě. Tedy než si udělají dost času na to, aby jen jednoduše zlepšili vlastní život.

Dovoluje to srovnat si myšlenky, stanovit si priority a naučit se více o sobě samých. Trávení času o samotě dovoluje taky dostat se blíž k vlastním emocím a zjistit, že nejdůležitější osoba ve vašem životě…jste vy.

Takže proč se zabývat tím, co si o vás myslí ostatní? Proč se stydět za své skutečné já? Proč se cítit divně za sdílení vlastních hodnost a toho, na čem vám opravdu záleží a co chcete udělat s vlastním životem? Žít podle očekávání druhých vás zcela jistě šťastnými neudělá, ale upřímnost k sobě samým rozhodně přináší sebedůvěru, sílu a spokojenost.

Dokonalý život

 „Snažte se být kompletní jako osobnost. Ale proboha, nesnažte se být dokonalí.“

Carl Gustav Jung

Ničí život není „dokonalý“. Ve skutečnosti na celém životě jako takovém není nic dokonalého. Dokonalost není něco, po čem by stálo za to prahnout. Třeba si myslíte, že vás ta dokonalost učiní šťastnými, ale je mnohem větší šance, že se tak nestane. Ocenění života takového, jaký je – plný výzev, barevný, zajímavý, plný nástrah – vám otevře oči ke skutečnosti, že dokonalý život není potřeba na to, aby byl šťastný. Strádání, překážky a výzvy vás učiní silnějšími a naučí ocenit krásu života samotného. Nebažte po jednoduchém životě. Chtějte sílu k vydržení a ocenění toho vašeho.

Topit se v penězích

 Mnoho z nás zůstává uvězněno v myšlenkách toho, co nám mohou koupit peníze a zapomíná často na to, co za ně koupit nelze. Držte si peníze v hlavě, nikoli v srdci. Pravé bohatství není kamion plný peněz. Krásu si lze koupit, k rozložení a nastavení mysli se musí člověk dostat.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Okomentujte

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *