7 rozdílů mezi náboženstvím a spiritualitou

“Ballance…in all things…”

Dak´kon Zerth, Planescape Torment

Jedno osvobozuje, druhé vytváří více otroků než říše římská. Které je ale které?

Mnoho lidí si plete spiritualitu s náboženstvím nebo nějakou jinou záhadnou a nadpřirozenou záležitostí. Někteří tyto směry dokonce považují za sekty, ale to je způsobeno pouze nedostatkem informací a strachem z možné manipulace.

Když se přes tohle prokoušeme a zkusíme proniknout k jádru a pochopit, co spiritualita opravdu je, zjistíme (možná překvapivě), že v ní není nic záhadného ani nadpřirozeného a nejde v žádném případě o jakoukoli sektu.

Takže pro představu přinášíme 7 rozdílů mezi Náboženstvím a Spiritualitou

Náboženství chce poklony – Spiritualitě jde o vnitřní osobní svobodu

Náboženství říká, že máme následovat konkrétní ideologii a řídit se konkrétními příkazy, jinak budeme potrestání. Spiritualita vede člověka k následování vlastního srdce, mysli a toho, s čím se cítíme dobře a co vnímáme jako správné.

Osvobozuje lidi k nalezení toho, čím či kým opravdu jsou. Přitom nežádá poklony něčemu, co ve vás samotných nerezonuje ani poklony nikomu, protože všichni jsme vlastně jedno. Je jen na vás, co si zvolíte a co budete dle své volby ctít natolik, že se to pro vás osobně může stát posvátným.

Náboženství pracuje se strachem – Spiritualita učí vnitřní odvaze

Náboženství v první řadě říká, čeho se máme bát, a sděluje následky. Spiritualita vás upozorní na následky, ale nechce, abyste se soustředili na vlastní strach. Ukazuje, jak stát na svých nohou navzdory vašemu strachu, jak se pohnout kupředu v tom, co děláte a cítíte jako správné navzdory možnostem a následkům, které mohou nastat.

Ukazuje jak jednat z pozice lásky a ne z pozice strachu, ukazuje, jak strach ovládat a použít ho cíleně.

Náboženství sděluje Pravdu – Spiritualita nechá člověka ji odhalit

Náboženství vám říká, co je pravda a čemu věřit. Spiritualita nechává člověka, aby ji objevil vlastním úsilím a porozuměl jí svým vlastním způsobem. Nechává člověka spojit se s vyšším Já a poznat vlastní myslí, co je pravda, protože ta je jako celek stejná pro všechny. A Spiritualita vede člověka k jejímu nahlédnutí ve své vlastní perspektivě skrze jeho unikátní pohled.

Náboženství se odděluje od ostatních náboženství – Spiritualita je sjednocuje

Po celém světě máme obrovskou spoustu náboženství a každé z nich tvrdí, že jen ono je to pravé. Spiritualita vidí pravdu ve všech a sjednocuje je, protože pravda je stejná pro každého z nás navzdory našim rozdílům a jedinečnosti.

Soustředí se na kvalitu zprávy, která je sdělována a ne na rozdíly v detailech příběhu, který je vyprávěn.

Náboženství činí člověka závislým – Spiritualita učí nezávislosti

Jedině tehdy, když člověk navštěvuje náboženské události či místa, je vnímán jako věřící a tedy jako někdo, kdo si zaslouží štěstí. Spiritualita na druhou stranu demonstruje, že člověk nemusí na ničem záviset, aby byl sám šťastný a spokojený.

Štěstí nacházíme vždycky sami v sobě a jen my sami jsme za něj odpovědní. Vždycky jsme tam, kde zrovna máme být a ne jen tehdy, když jsme na nějakém setkání nebo uvnitř kostela.

Posvátno je v nás samotných, a proto jsme ho vždycky hodni.

Náboženství používá trest – Spiritualita aplikuje karmu

Náboženství říká, že pokud neuposlechneme konkrétní zákony, přijde trest spoléhající na naši víru. Spiritualita nás učí chápat, že každá akce vyvolá nějakou reakci a vědomí, že trest je jen následkem toho, co jsme my sami vlastními činy spustili. Spoléhá jen na univerzální síly vesmíru a je jí jedno, jestli tomu věříme, nebo ne.

Náboženství vede na společnost cestu – Spiritualita vás nechá jít po té vaší

Základem náboženství je příběh, který vypráví od Bohu nebo Bozích, jejich cestě k osvícení a pravdě, kterou objevili, čímž člověka vede k následování jejich kroků.

Spiritualita vás nechá vytvořit si vaši cestu k osvícení nebo osvobození a odhalit vlastní pravdu vaším vlastním způsobem, kdy následujete své srdce.

Každé náboženství má ve spiritualitě základ, protože každé prošlo jednou cestou, kdy se osoba stala Bohem. Detaily příběhu nejsou podstatné, jen pomohly osobě odhalit pravdu. Sdílená zpráva je to, o co jde. Posvátný kód lidského srdce, který rezonuje v každém jednotlivci. Proto má v sobě i každé náboženství kousek pravdy, ale velmi často volí mizerné formy její propagace a přístupu k člověku.

Zdroj

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Okomentujte

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *