7 přípomínek vlastní ceny při pochybnostech

“Jde mnohem víc než jen o to dostat nějakej míček do nějaký jamky. Jde o život, lidskou křehkost a psychiku, vnitřní běsy a taky o to tyhle kraviny překonat.”

Roy McAvoy, Zelený svět

Pochybujete sami o sobě? Klid, prošli a procházejí si tím i ti nejlepší…

Mnoho lidí potichu trpí pocitem vlastní bezcennosti a i kvůli drobnému neúspěchu by nejraději skočili z mostu. Jednoduše nevědí, co s tím, a jak si sami mohou pomoct. Řešení tohoto problému není nemožné a upřímně, není zase tak složité.

Pokud jste na pochybách o vlastní hodnotě, máme pro vás 7 tipů, jak obnovit víru v sebe sama a uvědomit si opět vlastní hodnotu.

  • Nevěřte všemu, co si myslíte

Král cyperský: “Viděl jsem ji na vlastní oči.”
Vévoda bavorský: “Tvá milost nesmí taky hnedka věřit všemu, co vidí na vlastní oči.”

Noc na Karlštejně

Někdy máme sklony dávat vlastním negativním myšlenkám příliš mnoho prostoru. Vede to ke smutku, depresi a dalším mizerným náladám. Všichni jsme jen lidi a takové stavy prostě míváme. Jak se lidově říká “Depku má sem tam každej.”

Důležité je pamatovat si to a nenechat vlastní hlavu, aby nás nutila věřit hned všemu, co se v ní prohání. Nechte svůj smutek proběhnout a nechte ho jít, ale nedávejte svým vlastním negativním myšlenkám a náladám kontrolu nad vším, co se ve vás děje.

  • Každý si zaslouží lásku

“Obětovali jste sebelásku sebezapření.”

John Galt, Atlasova vzpoura

 

Když se cítíte pod psa, můžete dojít celkem lehce k závěru, že si vlastně nezasloužíte nic a nikoho. Pravdou ale je, že zrovna v takovém momentu si zasloužíte soucit, lásku a porozumění více než jindy. A nejdůležitější osobu, od které tu lásku potřebujete…jste vy sami.

Vaše sebeláska je tou největší silou. V momentě, kdy začnete milovat a respektovat sama sebe, zjistíte, že vaše vnímání světa se radikálně změnilo. Vaše vlastní sebeláska je ten největší dar, jaký si můžete dát.

  • Ocenění toho, kde jste zrovna teď, vás posune dál

Během svého života jste se dostali odněkud někam. Určitě ne sami, ale mnoho věcí jste vykonali vlastníma rukama, vlastní hlavou a ušli vlastníma nohama. Poděkujte krom ostatních také sami sobě za to, co máte a kde jste díky vlastní píli, odhodlání a vytrvalosti.

Vědomí právě této skutečnosti vás motivuje k dalšímu kroku na vaší vlastní životní cestě. Nechat se znepokojit možnou budoucností a stále se držet minulosti vás jen strhává zpátky, protože se bojíte každého dalšího kroku. Přijměte to, kde jste zrovna teď. Pak se budete moci klidně rozhodnout o dalším kroku.

  • Srovnání s ostatními může být občas dobrá věc

Každý má někoho, ke komu vzhlíží. Ti, které obdivujeme, mají kvality, které respektujeme a o které sami usilujeme. Mnoho lidí si ale spojuje srovnávání se žárlivostí a tyhle dvě věci většinou nejdou moc dohromady. Lidé, kteří se stále snaží zlepšovat se srovnávají s úspěšnými lidmi. Vidí, jaké kvality a vlastnosti jsou potřeba a snaží se na nich pracovat.

 

Ti žárliví naopak často nevidí celý obrázek. Například žárlíte, protože váš kamarád dostal přidáno, naučil se nový jazyk a často cestuje, ale nedojde vám, že celé to byla velká dřina a námaha. Až příště ucítíte žárlivost, zeptejte se sami sebe, z čeho vlastně pochází. Je to proto, že si přejete, abyste byli více motivovani, organizovaní nebo pozitivní? A pamatujte si, že i lidé, se kterými se srovnáváte, se s někým srovnávají. Bud otevřeně, nebo aspoň podvědomě.

  • Nikdy se nenaučíte sebelásce, pokud si denně nadáváte

Pokud se budete nenávidět za každý svůj neúspěch, on nezmizí a vy budete stále jenom přešlapovat. Když si říkáte, že na nic nemáte, nebudete se mít víc rádi, stejně jako opakování toho, jak jste líní, vám nedodá žádnou motivaci. To, co si říkáte každý den, jsou myšlenkové cihly, ze kterých stavíte svou mysl.

Proto vybírejte velmi pečlivě, čím si denně zásobujete mozek – jsou to slova lásky a péče, nebo negativní příběhy, které dostanou do deprese i tu nejsilnější verzi vašeho já?

“Vystupují králové, duchové, zbrojnoši, čarodějky, královské koruny, dýky, hromobití, všeobecné odpuštění a přemnozí jiní efektové.”

Terry Pratchett, Soudné sestry

  • Nejste plní chyb

My lidé jsme celkem komplikovaná stvoření. Nikdy nejsme jen dobří nebo jen špatní a každý máme silné i slabé stránky. Nakonec právě to z nás dělá opravdu lidi. Když se zaseknete na místě, kde cítíte, že nejste dost dobří, pamatujte, že toho, co je na vás fajn a v pohodě, je vždycky víc, než co je špatně.

Máme ovšem sklony přitahovat svou pozornost hlavně k vlastním chybám, bez ohledu na to, jak jsou ve skutečnosti malé. Souvisí to právě s tím, že se snažíme rozvíjet a zlepšovat, takež nám ty chyby vadí o to víc. Ale když se budeme jen fanaticky zabývat chybami, neuvidíme pro samé chyby naše síly.

  • Často se cítíme bezcennými, když se soustředíme na dokonalost a ne na dlouhodobý pokrok

“A na vrcholu golfového nápřahu přijde malé zaváhání. Pukrle bohu.”
“Pukrle bohu?”
“Ano, pukrle bohu. Že jste omylná. Že dokonalost je nedosažitelná.”

Roy McAvoy, Zelený svět

Uvědomte si, že nic není nikdy perfektní. Proč usilovat o něco nemožného, když se prostě můžete pohybovat dopředu a dopředu? Sebemrskačství je taky výsledek špatného náhledu – soustředění se na to, jak daleko musíme ještě dojít místo vědění, jak daleko už jsme se dostali. Dívejte se dopředu, ale nenechte se tím pohledem ochromit na místě. Připomenout si vlastní úspěchy o něco častěji motivuje k další činnosti mnohem lépe.

Zdroj

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Okomentujte

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *