5 způsobů, jak ocenit kvalitního finančního poradce

“Pokud chcete cestovat v pohodlí, stačí jediná věc. Při vstupu do kupé oznamte, že jste pojišťovák a máte u sebe smlouvy. To jsem dělal roky a měl jsem dost klidu na čtení.”

Ivo Toman

Finanční poradce je nevděčná profese a to hned z několika důvodů.

Za prvé musíte tak nějak stále dokola vysvětlovat všem okolo sebe, o co jde, co děláte, jak to děláte a že je to nic nestojí. A co dál?

Protože lidé věří mnohem raději negativním informacím (jakkoli neověřeným nebo neověřitelným), je zdlouhavé a velmi namáhavé jim vysvětlovat všechny detaily, když se pak v novinách nebo od někoho, kdo „tomu hrozně rozumí“ dozví něco naprosto zaručeného. Pak je více než složité vysvětlit, že nejste podvodník a nechcete je okrást.

Mnoho lidí, kterým by vaše služby mohly pomoct, nechce nikomu ukazovat to, co mají doma. Kolikrát to ani sami nevědí. Kolikrát jim stačí, že mají „nějaké spoření“ nebo „nějaké pojištění“, ale nechtějí se v tom vrtat. A kolikrát se stydí před rodinou nebo partnerem vytáhnout co, že vůbec kdysi něco takového uzavřeli.

I tehdy, když chcete svou práci dělat opravdu dobře a v zájmu klienta, stále narážíte na bariéru mylných nebo neúplných informací. K tomu se ještě přidává špatná pověst pracovníků finančního sektoru obecně. Ti nekvalitní jsou bohužel vidět velmi dobře a spolehlivě likvidují jakékoli snahy těch poctivých a pracovitých.

Pokud narazíte nebo jste narazili na skutečně kvalitního finančního poradce, neváhejte ho ocenit. Jak na to? Tady je 5 tipů:

  • Pokud víte o někom, kdo ho využije, neváhejte doporučit. Servis poradců je pro klienta bezplatný (jsou placeni institucemi), takže dotyčný nemá co ztratit.
  • Práce poradce je o zpracování obrovské škály informací. Dejte mu chvíli čas a nechtějte po něm hnedka všechno. Poradce není stroj, má také svůj vlastní život a chce si někdy odpočinout. Proto mu nevolejte ve tři ráno. Ano, noční ptáci mohou i v tuto hodinu ocenit rozptýlení, ale ne každý je noční pták.
  • Respektujte ho a naslouchejte mu, bude vás respektovat a naslouchat vám také i nad rámec toho, co je jeho práce.
  • Pozvěte ho občas na kafe nebo na čaj také vy a popovídejte si o ženách, vínu nebo sportu. Nemusí se to stále točit jen kolem peněz.
  • Když jste s jeho službami spokojeni, řekněte mu to. Stejně tak ho upozorněte na chyby a nedostatky. Finanční poradce se nemůže zlepšovat v tom, co dělá, pokud neví, co má zlepšovat.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

 

Okomentujte

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *