5 znamení toho, že žijete v toxickém a vysávajícím vztahu

„Musíš cítit. Věř instinktům.“

Obi-Wan Kenobi k Anakinu Skywalkerovi

toxic

Instinkt nám často dává vědět, když je něco špatně. Ale máme odvahu ho poslechnout?

Existuje třída vztahů známých jako toxické či upíří. Naše vlastní já je v nich totiž vysáváno někým jiným a velmi snadno při nich zapomínáme, kdo vlastně jsme.

Ne vždy jsme si toho ovšem vědomi, protože během přirozeného procesu vlastního růstu a vývoje chceme být přijímání ostatními – což je zcela normální.

Ale zatímco existují vztahy, které nám mohou otevřít oči, mohou nám přinést nové možnosti a další perspektivy, jsou tu pak i takové, které nás jakýmkoli možnostem uzavřou a brání nám v jakékoli změně. Obvykle nás upozorní naše intuice, ale buď rozum, nebo jiná součást naší osobnosti ji přehluší. Intuice nám krom jiného taky říká, že změna a růst mají být příjemné, nikoli limitující.

Je velmi užitečné vědět, jak takový toxický vztah poznat, abyste se mohli rozhodnout, jestli třeba nechcete něco trochu lepšího – a lepšího než toxický vztah je prakticky cokoli včetně možné samoty. Mnozí z nás ale vlastní vnitřní hlas, tedy intuici, svědomitě ignorují a řídí se pouze rozumem, případně společenskými konvencemi. Ty nám často říkají, že je lepší mít horšího partnera než nemít nikoho.

Jak ho poznat?

9699625magnifyingforweb

“Toxický vztah” není jen o zřetelném týrání nebo poškozování. Je to obecně jakýkoli vztah, ve kterém se člověk necítí být sám sebou.

Poznáte ho mimo jiné podle následujících pěti znaků:

  • Vypadá to, že nelze udělat nic správně

Druhá strana vztahu vás neustále shazuje, že nejste dost dobří. Posmívá se vaší osobnosti a většinu dobu se cítíte zahanbeni. Cítíte se tak nějak prominuti jen tehdy,  pokud se chováte přesne podle očekávání a příkazů toho druhého.

  • Všechno je jen o tom druhém a nikdy o vás

I vy máte svoje pocity, ale ten druhý je nikdy nechce slyšet. Je nemožné, abyste měli skutečný rozhovor dvou stran aby byl váš názor vyslyšen, vzat v úvahu a respektován. Místo toho najde druhá strany vždycky způsob, jak naprosto neomylně jakýkoli pokus o debatu přetočit tak, aby se veškerá pozornost opět soustředila na ni. Takový člověk musí mít navíc vždycky poslední slovo.

  • Zjišťujete, že si čas strávený s touto osobou nedovedete opravdu užít

Každý den přináší novou výzvu, tedy spíše drama. Vypadá to, že každý den zesiluje druhá strana svůj pomyslný stisk buď vás samotných, nebo někoho vám blízkého. Snaží se kontrolovat vaše chování a vaše štěstí a nezřídka také převzít plnou kontrolu nad vaší vůlí.

  • Nedokážete být ve společnosti této osoby sami sebou

Cítíte, že nemůžete říct, co máte opravdu na srdci. Musíte se přetvařovat jen proto, aby vás druhá strana brala v úvahu. Nakonec si uvědomíte, že už nepoznáváte pod tím vším ani sebe sama a zjišťujete, že říkáte automaticky věci, se kterými vnitřně nesouhlasíte. Přitom takovému člověku ale nedokážete odporovat.

  • Nemůžete se měnit a vnitřně růst

Kdykoli zkoušíte růst a sami se zdokonalovat, obdaří vás druhá strana maximálně posměchem a nedůvěrou. Nikdy vám nedodá odvahu k tomu, o co se snažíte a nepodpoří vaše plány a cíle. Místo toho vás drží ve starých pozicích a trvý skálopevně na tom, že sami o sobě nedokážete nic, takže je marné se o to vůbec pokoušet.

index

Pokud poznáváte aspoň jeden z těchto znaků, zamyslete se nad tím, jestli vám vztah nepřináší více škody než štěstí a naplnění. A zhodnoťte si s jasnou a chladnou hlavou, jestli má cenu v něm setrvávat.

Važte si hlavně toho, co vám říká vaše intuice, váš vnitřní hlas. Ta pro vás obvykle chce to nejlepší – a tenhle vztah to být rozhodně nemusí.

Na základě tohohle zhodnocení se taky pevně rozhodněte pro konkrétní akci. Nebudete toho litovat.

Možná budete chtít probrat svoje pocity s někým dalším, nebo budete chtít být od druhého dál.

Pokud se cítíte ve vztahu nepohodlně a neusazeně, je nejdůležitější něco opravdu udělat a nečekat, až vás pocity marnosti, frustrace a prázdnoty dovedou do skutečné klinické deprese. Rozhodnutí a skutečná akce je tím nejlepším lékem, i když se začátku bolí. Ale každý první krok je obtížný.

(původní zdroj: Learning Minds)

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Okomentujte

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *