16 věcí, kterým řekněte v roce 2016 „Sbohem“

Konec starého roku a začátek nového jsou vždycky dobrá příležitost k bilancování. Nemusí to mít spojitost s vírou, ale přelom roku je pro každého z nás svým způsobem restartem. Ať už si vymýšlíte předsevzetí, nebo se díváte za rokem uplynulým a hodnotíte svoje výsledky, vždycky se najde něco, co chceme zlepšit, změnit nebo se toho zbavit.

Chcete se inspirovat? Třeba vám pomůže těchto 16 tipů, čemu dát sbohem:

 1. Utíkat před problémy

 Neexistuje nic, před čím by se dalo utíkat stále. A věřte nebo ne, čím déle jste na této trati, tím horší bude konečné střetnutí. Problémy a výzvy se objevují z nějakého důvodu a ať už mají jakoukoli povahu, když se s nimi setkáte, je to příležitost stát se silnější verzí sebe sama a vyrůst.

Navíc existuje jen málo příjemnějších pocitů, než vědomí, že můžete hodit za hlavu něco, co vás trápilo celé měsíce nebo dokonce roky.

 1. Lhát sobě a ostatním

 Lhaní je věc, která se nejpřirozeněji kumuluje z malých pramínků do jednoho obrovského jezera. Je to díky tomu, že když jednou začnete, musíte kromě nových lží udržovat i ty staré a dávat na ně pozor. A věřte mi, že je to hrozně vyčerpávající – už jen to, že si musíte důkladně pamatovat, co jste kde a komu řekli.

Velmi rychle se pak nacházíte ve spirále, která vytváří celou realitu – založenou na klamu. Občas můžete někomu lehce zalhat z dobrého důvodu, ale celkem často lžeme nejvíce a nejčastěji sami sobě – chráníme si své křehké ego a vlastní vnímání okolí. Lhaní se nejvíc podobá osobním spotřebitelským půjčkám. Jakmile si začnete půjčovat na staré dluhy, ocitáte se ve víru, ze kterého se prakticky nelze dostat.

Vaše minulost vás dovedla tam, kde jste teď, ale nedefinuje vás. Vždycky si můžete udělat restart a osobní čistku a asi budete překvapeni, jak se vám uleví. Ne, nebude to příjemné ani jednoduché. Ale to není nic, co je pravdivé.

 1. Nechat strach z chyby, aby vám zabránil v činech

Omyly a chyby jsou nepochybně velmi frustrující zkušenost. Ale nenechte se jimi zastrašit od toho, co opravdu chcete udělat. Učíme se jak z chyb, tak díky tomu, že vystupujeme ze zóny pohodlí a děláme nové věci, nebo staré věci jinak.

 1. Srovnávat se s ostatními

“Existuje jediná osoba, se kterou se stojí za to srovnat a překonat ji – včerejší verze nás samotných.”

Je jedno, jestli je to idol, spolupracovník nebo jen kamarád – všichni máme sklony srovnávat naše životy se životy ostatních, jejich úspěchy nebo vlastnostmi. Jak říká klasické přísloví: „Sousedova tráva vždycky vypadá zelenější.“

Ať to už pravda je, nebo není, jediná tráva, kterou se stojí za to zabývat, je ta pod našima nohama. A právě chvíle, kdy se přestaneme zabývat ostatními a soustředíme se na náš růst a pokrok, je chvíle, kdy nám třeba mnoho věcí přestane vadit, a uklidníme se. Nemotivujte se snahou překonat ostatní, motivujte se tím, že chcete sami pro sebe něčeho dosáhnout.

 1. Žít pro něco v budoucnosti

 „Když příliš soustředěně pozoruješ vlka, kousne tě do kotníku myš.“

Moirain Sedai, Kolo času

Ať je to něco konkrétního a dočasného jako třeba dovolená, nebo trvalého jako penze, zaměřovat svůj život na něco v daleké budoucnosti má jediný efekt: brání nám to žít v přítomnosti. Kromě smrti máte v životě jedinou jistotu: už nikdy nebudete mladší, než jste teď. Takže kdy je lepší čas pro začátek, než zrovna teď?

Ne, neodrazuji vás od plánů do budoucna. Ale nenechte si jimi zaclonit výhled na současnost.

 1. Snažit se o to, aby vás ostatní litovali

Nikdo nemá rád tzv. citečky nebo lítostínky, přesto mnozí z nás hrozně rádi rozšiřují jen to negativní a nechtěné a jen si ztěžují. Ačkoli je fajn, když si s námi občas někdo popláče, na naší situace to absolutně nic nezmění. Co víc – pocit marnosti to ještě zvětší, protože jsme do něj zatáhli dalšího člověka.

Každý problém má nějaké řešení. Ale nářkem nad ním a voláním svatých se ještě nikdy nic nezměnilo.

 1. Snaha žít znova v minulosti nebo ji změnit

Jak už jsme zmínili, minulost vás nedefinuje – ať už se na ni koukáte s díkem nebo s tím, že byste něco změnili. Je jedno jak vás mučí nebo baví, nakonec rozhoduje pouze přítomnost. Než se stále zabývat jiným bodem v čase, proč raději nevěnovat plnou pozornost tomu bodu, který máte zrovna před sebou?

 1. Odkládání věcí do věčného zítřka

Říká se tomu taky Ažland. Nebo ještě jinak jednoduše lenost a tuhle nemoc má tu více, tu méně většina z nás. Lenost je smrtelná nákaza, která postihuje stále hodně lidí a drží nás při zemi mnohem víc, než by se nám líbilo.

Pamatujte si, že současný moment je nenahraditelný okamžik a ukažte lenosti, kdo je tady sakra pán trochu častěji. Možná vás překvapí, jak je aktivita samotná nakažlivá. Bezpochyby můžete být produktivnější a často zjistíte, že máte víc vlastní vnitřní motivace, než jste si kdy mysleli.

 1. Hledat chyby v okolí

Všichni samozřejmě občas ukazujeme na okolí a máme se za „oběť“ okolností. Tak jako tak ale obviňujeme všechny a všechno kromě nás samotných častěji, než by bylo zdrávo. Ač to někdy funguje jako nástroj pro vyhnutí se potížím s někým jiným, nikdy to nefunguje, pokud se chcete vyhnout potížím vlastním.

Vy sami budete vždycky vědět, že vaše nejlepší výmluva je jen hora keců, za které schováváte vlastní neschopnost, absenci sebereflexe nebo již zmíněnou lenost. Je to snadná cesta, ale hrozně krátká a vratká.

Pokud si připustíte vlastní podíl (menší či větší) na svém neúspěchu nebo problému, najednou zjistíte, že máte mnohem více kontroly nad situací i sebou samým. A taky se budete sami se sebou cítit mnohem lépe a pohodlněji, než když jste všechno házeli kolem sebe.

 1. Nechat minulost, aby ovládla náš náhled na ostatní

Vaši přátelé vám třeba před třemi lety vynadali do kokotů, ale to neznamená, že někdo z vás je kokot i dneska. Vždycky používejte vlastní nezastřený úsudek, pokud jde o to, jakými lidmi se obklopujete. A nenechte minulost, aby tenhle úsudek ovlivňovala. Jakkoli je těžká nebo nabitá emocemi, minulost je jen prázdné závaží, které nemá cenu s sebou tahat do přítomnosti.

Zamyslete se taky nad tím, jak jste se od té doby změnili a jak jste sami vyrostli. A teď si představte, že ostatní jsou na tom taky zrovna tak a taky to nejsou stejní lidé, jaké jste znali tehdy.

 1. Falešně očekávat věci předtím, než se stanou

Přiznejme si, že naše představivost miluje toulky duší a tvorbu představ toho, co by mohlo přijít – většinou pozitivnějších, než je vůbec možné, nebo naopak horších, než je kdy reálné. Ačkoli toulání tímhle krajem divů je občas příjemné, může snadno způsobit velmi zkreslená očekávání od reálného světa a života v něm.

Mnoho lidí prohlásilo, že to nejlepší přišlo tehdy, když to čekali nejméně, takže nejlepší cesta, jak se vyhnout zklamání, je jednoduše přestat něco očekávat. Pak celkem rychle zjistíte, že život je prostě vzrušující – když už ne z jiného důvodu, tak proto, že jste právě nic nečekali.

 1. Hledat někoho nebo něčeho dokonalého

“Základní vlastností ideálu je jeho nedosažitelnost. Pokud je to dosažitelné, není to ideál.”

Náš ideál dokonalosti je nejen totálně zkreslen populárními médii a trendy, ale navíc se mění taky rychle, že je nemožné ho zachytit, natož najít. Místo zaměření pozornosti na něco nebo někoho, co vás doplní a zkompletuje, zkuste zjistit, co ve vás samotných vám prokáže stejnou službu. Všichni jsme schopni jednoduché sebelásky a sebeúcty, vztahy s dalšími osobami jsou jen rozšířením těchto pocitů.

Pokud se vykašlete na hledání „dokonalosti“, stanete se navíc otevřenější novým kontaktům a sdílení zkušeností s kýmkoli, kdo se ve vašem životě objeví. Taky vám to v praxi připomene, že i lásku lze najít na těch nejpodivnějších místech.

 1. Snažit se být někým jiným, než sebou samým

Ať už jde o efekt populárních názorů, nebo chcete jednoduše na někoho zapůsobit, nikdy nepomůžete sami sobě tím, že se budete přetvařovat. I kdyby vám nakrásně tento postup přinesl to, po čem toužíte, dosáhne toho jen falešná verze vás samotných. Soustřeďte se na plné porozumění sobě samým. Najděte klid v tom, kdo opravdu jste (se všemi výhodami a neduhy). Dostanete se tak mnohem dál než s čímkoli, co bylo vytvořeno uměle za konkrétním účelem.

 1. Ničit se

Ať už vám ostatní nadávají jakkoli, nikdo jiný vám nemůže ublížit víc, než vy sami. Ať už si nadáváte za uteklou středoškolskou lásku, pojebaný zápas, nebo cokoli jiného, nic z minulosti si nemusíte nést jako olověnou kouli do dnešních dnů.

Vytvořte si nové momenty a nenechte se tížit těmi starými. Ty vám naprosto nic nepřinesou a zbavit se jich vás může jen osvobodit.

 1. Pobývat příliš v digitálním světě

Všichni máme ty digitální reality rádi. Jakto? Už jen tím, že tohle louskáte, jste v digitálním světě. I když všechny tablety, telefony, notebooky a displeje jsou velmi příjemné i užitečné nástroje, ať nám v dalším roce nevládnou a jsou jen nástrojem.

Používejme je, jak potřebujeme, ale přidejme taky dostatek kontaktu tváří v tvář i tělo na tělo.

 1. Jen číst a nekonat

Ano, články, knihy a návody jsou super a je jich tu všude obrovské množství. Mohou nám sdělit nové věci nebo nám připomenout to, co už víme. Ale nic nenahradí aplikaci takových informací v praxi. Když už kumulujete tu zásobu informací jako pokladnici, ať ty prostředky nehnijí a přináší vám i něco dalšího než další znaky. Ať jsou to semínka toho, co vyroste, ne jen kalná voda, která stojí na místě.

Zdroj

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

Okomentujte

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *