15 věcí, které nikomu nedlužíte (i když si to často myslíte)

„Člověk dospěje tehdy, když si uvědomí, že jsou věci, do kterých mu absolutně nic není.“

V životě volíme mezi mnoha věcmi. Od profese či profesí přes vnímání sebe sama až to, s kým a jak se stýkáme. Tyto volby, stejně jako samotné rozhodování, jsou často terčem otázek a komentářů našeho okolí – hlavně rodiny a přátel. Často ale i lidí, které absolutně neznámé, jsou nám zcela cizí a už je stejně asi v životě nikdy neuvidíme.

Kolikrát se zdá, že naše aktivity zajímají snad každého a každý do nich chce hlavně mluvit. Bez ohledu na to, jestli se ho týkají či jak podstatné nebo nepodstatné jsou.

Někteří jdou ale ještě dál. Chtějí po nás, abychom jim nějakým způsobem svoje rozhodování (a tím pádem i sebe samé) obhájili. Ještě jednou: ONI po nás chtějí, abychom JIM obhájili SVOJE rozhodnutí o SVÉM vlastním životě. Silou zvyku či domnělou autoritou tazatele se můžeme cítit tak nějak povinni odpovědět. Případně to pro nás není podstatné a odpovíme automaticky, protože tomu nepřikládáme váhu. Přesto – jsou věci, do kterých prostě nikomu nic není a pokud druhé neohrožují nebo neovlivňují jejich fungování, nedlužíme nikomu z nich zdůvodnění čí dokonce nějakou obhajobu vlastního počínání.

Zde je 15 věcí, které nemusíte nikomu obhajovat nebo vysvětlovat, pokud sami nechcete:

 1. Nikomu nedlužíte vysvětlení své životní situace

Ať už bydlíte se svou bývalou nebo bývalým, po hotelích nebo se svými rodiči, nemusíte to nikomu obhajovat nebo vysvětlovat, pokud nechcete. Pokud jste si toho vědomi a máte pro to svoje důvody, je to vaše věc.

 1. Nikomu nedlužíte vysvětlení svých životních priorit

Každého člověk na této planetě naplňuje a uspokojuje něco trochu jiného. Jelikož jsme všichni unikátními jedinci s rozdílnými hodnotami, sny a inspiracemi, vaše základní hodnoty a potřeby budou odlišné od ostatních lidí (nebo ne, to je na vás). Nikomu nedlužíte vysvětlení toho, co je vaší životní volbou a prioritou. To je věc vás samotných a ne lidí okolo.

 1. Nedlužíte nikomu omluvu tehdy, pokud necítíte lítost

Pokud svých činů nelitujete a pořád si myslíte, že se někdo ohledně něčeho mýlí nebo vás to prostě příliš nezajímá, nemusíte se omlouvat. Mnoho lidí nabízí omluvu velmi rychle a jednoduše. Snaží se tak opravit rány a chyby, které na to ještě nejsou připraveny a tohle je naopak ztěžuje a působí mnohem více problémů. Je to stejné jako s příslovím, že je lepší menší pomoc v pravou chvíli než spousta pomoci v nepravou. Opravdu se nemusíte omlouvat tehdy, pokud vám to není líto. Případně tehdy, když si nikdo ještě nevyslechl vaši verzi událostí. Omluva je stejně neautomatická, jako vyznání lásky. Čím je častější, tím menší má hodnotu.

 1. Nikomu nedlužíte vysvětlení toho, že potřebujete být nějaký čas o samotě

Třeba se bojíte, že budete považováni za ,,hrubé“ a ,,asociální“ nebo ,rezervované“, pokud zrušíte své plány nebo se omluvíte z oslavy či výletu, protože potřebujete trochu času k vlastnímu restartu, uvolnění nebo si prostě jen chcete o samotě užít dobrou knihu.

Nicméně trávení času o samotě je naprosto normální a přirozené. Je to naprosto nezbytný proces, který by se mělo naučit mnohem více lidí. Buďte sami se sebou s čistým svědomím a sebedůvěrou, protože nikomu nedlužíte vysvětlení.

 1. Nikomu nedlužíte vysvětlení vašich osobních přesvědčení

Jen proto, že je někdo sdílný ohledně svého životního názoru a vášnivě o něm mluví, neznamená to, že musíte stát v pozoru a na všechno mu přikyvovat. Pokud jeho názory nesdílíte, je to nefér jak k vám samotným, tak k druhým potlačovat vlastní myšlenky, přesvědčení a pocity a předstírat, že s nimi souhlasíte. Je naprosto v pohodě a kolikrát lepší nesouhlasit s díkem za náhled a informaci místo uzavírání vlastního nesouhlasu a frustrace.

 1. Nikomu nedlužíte ,,ano“ na cokoli, co řekne

Máte plné právo říct někomu „ne“ v případě, že není pádný důvod pro „ano“. Upřímně, nejúspěšnější lidé na světě jsou tam, kde jsou, právě proto, že se naučili říct ne na cokoli, co není jejich prioritou. Buďte si vědomi laskavosti ostatních lidí a buďte za ní vděční, ale nebojte se zdvořile odmítnout cokoli, co vám ubírá soustředění na vaše vlastní cíle a priority. Díky tomu se můžete sami pohnout kupředu.

 1. Nikomu nedlužíte vysvětlení svého fyzického vzhledu

Můžete být baculatí, tencí, vysocí, malí, zarostlí nebo oholení, ale nemusíte nikomu vysvětlovat, proč vypadáte, jak vypadáte. Váš fyzický vzhled je vaše věc a máte s ním povinnost jen sami k sobě. Fyzický vzhled by neměl ovlivňovat vaši sebeúctu.

Pozor, netýká se absence osobní hygieny a dalších základních věcí.

 1. Nikomu nemusíte vysvětlovat, co a proč jíte

Jsou tu prostě určité druhy jídla, které nemáte rádi z nejrůznějších důvodů. Od chuti přes konzistenci až po vaše osobní zdravotní problémy. Nemusíte nikomu vysvětlovat, proč dáváte přednost určitému typu jídla. Vaše volba jídla je věcí toho, co vám nejvíce vyhovuje. Pokud vás někdo otravuje s tím, proč to či ono jíte nebo nejíte, prostě to setřeste a řekněte, že to tak máte raději. Tečka.

 1. Nikomu nedlužíte vysvětlení svého sexuálního života

Dokud se to děje s dalším dospělým, který s tím souhlasí, a neporušujete zákony dané země, nedlužíte nikomu obhajobu toho kde, s kým, a co děláte. Můžete počkat na svatbu, zkusit známosti na jednu noc nebo experimentovat se stejným pohlavím, jak je vám to příjemné a stále nemusíte vysvětlovat nikomu své sexuální preference.

 1. Nikomu nedlužíte vysvětlení své kariéry a osobních životních voleb

Některé okolnosti nás nutí vybrat si mezi prací a ,,osobním životem“. Ta volba nebývá jednoduchá a kolikrát můžete skončit u volby práce ne proto, že vám na rodině nezáleží, ale protože děláte na něčem, co vás zabezpečí v budoucnu. Tak jako tak, nedlužíte ostatním vysvětlení toho, proč jste si zvolili kariéru na místo vašeho osobního života (nebo naopak) tak dlouho, jak dlouho jste vnitřně přesvědčeni o tom, co děláte a proč to děláte.

 1. Nikomu nedlužíte obhajobu svých náboženských nebo politických přesvědčení

Ať už jste socialista, pravičák, anarchista nebo demokrat, protestant či muslim, je to vaše osobní volba (někdy…). Nikomu nedlužíte vysvětlení toho, proč věříte tomu, čemu věříte. Pokud vás pro to či ono někdo nemůže přijmout, je to jeho osobní dogma, nikoli vaše.

 1. Nikomu nedlužíte vysvětlení toho, že jste single

Ať už jste single vlastním rozhodnutím nebo díky okolnostem, je to vaše věc. Být single není porucha osobnosti. Být ve vztahu nebo sám je svobodná volba. Kromě toho, jste víc než jen váš vztah a být sám je jen jedna z těch společenských nálepek, o které se celkem nemá cenu starat.

 1. Nikomu nedlužíte schůzku jen proto, že o ni požádá

Někdo může být moc milý, dobře vypadat a třeba vás i trochu zajímá, ale nedlužíte mu rande jen proto, že si o něj řekne. Pokud se necítíte dobře a nechce se vám jít, tak nechoďte. Můžete zmínit i důvod, ale buďte struční a držte se svého rozhodnutí.

 1. Nikomu nedlužíte vysvětlení ohledně svého sňatku

Ať už si zvolíte svatbu, děti a rodinný život, nebo zůstanete svobodní a bez dětí, je to jen vaše vlastní rozhodnutí. I vaše matka, která touží po vnoučatech by měla pochopit, že svatba je osobní volba a není to pro každého. Vaše rozhodnutí by měla respektovat bez ohledu na to, jak těžké je to přijmout.

 1. Nikomu nedlužíte vysvětlení ohledně vašeho vztahu

Někdy lidé utrousí nevhodné komentáře ohledně vztahů, do kterých jim skutečně nic není. Můžete jen tak mimoděk zaslechnout komentář jako že nejste ,,ideální pár“ nebo že byste si měli najít někoho lepšího či jiného. Žijte si svůj život a nikdy neopouštějte svůj vztah nebo v něm nezůstávejte jen proto, že vám někdo řekl, že musíte. Dělejte svoje vlastní chyby, pokud je to potřeba, ale vždycky se z nich poučte.

(zdroj: pravděpodobně Lifehack.org nebo podobné…)

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Okomentujte

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *