15 věcí, které nedělá sebevědomý člověk

“Obětovali jste sebevědomí sebezapření.”

John Galt

Self-Esteem-and-Perception

Sebevědomí lidé věří ve svoji schopnost dosahovat věcí. Pokud nevěříte sami v sebe, proč by ve vás měl věřit kdokoli jiný?

Pokud hledáte tipy pro osobní rozvoj, nebo si nejste jisti, v čem to sebevědomí vlastně vězí, třeba vás inspiruje těchto 15 indicií.

 1. Nevymlouvají se

,,Ale to nejde.“
,,Kecy, kecy, kecy, kecy, kecy…“

Přebírají kontrolu nad vlastními myšlenkami a činy. Jsou si samozřejmě vědomi toho, že nelze ovládat a kontrolovat všechno (a také se o to nesnaží). Ale pokud mohou něco ovlivnit, tak se toho chopí. Neviní dopravu za zdlouhavou cestu do práce; prostě přišli pozdě. Neomlouvají svoje selhání tím, že ,,Neměli čas“ nebo ,,Nejsou prostě dost dobří“; oni si udělají čas a prostě se zlepšují.

 1. Nevyhýbají se tomu, čeho se obávají

,,Radši být jeden den lvem, než celý život ovcí.“

Kris Singh

Sebevědomí lidé se nebojí dominovat svému životu. Nejsou jeho obětí, ale hrdiny. Vědí, že jsou tu věci, kterých se bojí. Jsou to ale přesně ty, které potřebují pro svůj růst a vývoj. Vývoj v člověka, kterým chtějí být.

 1. Nežijí v bublině pohodlí

,,Pokud je to jednoduché, nestojí to za to.“

Jedna ze základních ekonomických pouček

Sebevědomý člověk se vyhýbá zóně pohodlí. Ta je totiž sice příjemná, ale je to také místo, kde sny umírají. Stejně jako svaly bolí, když rostou, šlachy bolí, když se natahují, stejně tak pobyt mimo komfortní zónu rozvíjí člověka.

 1. Neposunují věci na konec týdne

,,There will never be a perfect moment. You have to create it.“

Dobrý plán provedený dneska je vždycky lepší, než vynikající provedený zítra. A sebevědomý člověk tohle ví.  Ideální čas nebo podmínky nikdy nenastanou. Čekání na ně je jen strach ze změny. Sebevědomý člověk jedná teď a tady – protože to je jediný čas a místo, kde se odehrává pokrok.

 1. Nejsou posedlí názory ostatních

,,Pokud zjistíte, že zastáváte většinové názory, je čas na sebereflexi.“

Mark Twain

Sebevědomého člověka nechytnete do pasti negativní reakce. Jemu záleží na dobru ostatních a snaží se vytvářet pozitivní dopad na své okolí. Ale nezabývají se tím, co nemohou ovlivnit. Jsou si vědomi faktu, že jejich skuteční přátelé je budou brát takové, jací jsou a zbytkem se nezaobírají. Proč taky?

 1. Nesoudí lidí

Proč by si měl sebevědomý člověk komplikovat svůj život zbytečnými dramaty a výstupy. Nepotřebuje kohokoli urážet za jeho zády, drbat o někom nebo o něčem či donekonečna probírat lidi s jiným názorem. Uvítá kritiku i pochvalu a to samé umí dopřát druhým.

 1. Nenechají nedostatek zdrojů nebo podmínek, aby je zastavil

,,Když se dobře trefíš, je jedno, jestli střílíš z luku nebo pušky.“

Sebevědomý člověk dokáže využít cokoli, co je po ruce a cokoli, co je momentálně k dispozici. Je mu jedno, jestli je to pracovní stanice nebo kus papíru. Se vším se dá něco udělat. Ze všeho je možné něco vytvořit. Sebevědomý člověk se prostě odmítá vzdát. Místo sedění v koutě a nářek ve stylu ,,Já nebohý nemám Maca.“ se soustředí na to, jak vyřešit tady a teď.

 1. Neporovnávají

,,Tvůrce je poháněn touhou tvořit, ne překonat všechny ostatní“

Zdroj

Je zbytečné se srovnávat s kýmkoli dalším. Každý máme svoje touhy, svoje cíle, svoje výchozí podmínky a svoje problémy. Jediná osoba, se kterou se sebevědomému člověku stojí za to srovnat, je včerejší verze jeho samotného. Srovnání s jinými vykoná tehdy, pokud bude mít zájem o naprosto absurdní cvičení v marnosti.

cookie_low_self_esteem_2

 1. Nenacházejí radost v uspokojování potřeb ostatních

,,Máme jen dvě možnosti. Žít svůj sen nebo sen ostatních.“

Sebevědomý člověk nemá potřebu vyhovět každému na každém kroku a s čímkoli, co kdo chce. Za prvé ho to nezajímá, za druhé je to reálně nemožné. Všem se zavděčit nelze. Soustředí se místo toho na kvalitu vztahů a věcí, nikoli na jejich kvantitu.

 1. Nepotřebují stálé ujišťování

,,Když něco vypadá, že to visí rovně, tak to visí rovně.“

Fulghumův průvodce kutila po domácnosti, pravidlo 9

Není potřeba, aby sebevědomého člověka někdo pořád vodil za ručičku. On ví, že život není vždycky fér a všechno se nebude dít zrovna podle jeho očekávání. Nemohou kontrolovat všechno. Ale právě proto se zaměřují na to, co kontrolovat mohou a chtějí z toho dostat, co se dá.

 1. Nevyhýbají se nepříjemným životním pravdám

,,Není to lék, pokud to nechutná odporně.“

Bábi Zlopočasná

Všichni máme problémy. Větší či menší, záleží to jen na úhlu pohledu. Ale sebevědomý člověk chce řešit problémy hned u jejich kořenů. Tedy ještě předtím, než se jako choroba rozšíří po celém jeho okolí. Je to jako s nemocí. Pokud ji budete ignorovat a necháte jí volný prostor, zaplaví celý váš organismus. Když se na ni zaměříte hnedka u počátku, můžete si všechno to otravné smrkání ušetřit. Spící problémy vytváří jen další problémy.

 1. Nekončí s věcmi kvůli drobným neúspěchům

,,Copak může někdo říct, že vymyslel letadlo? O to se snažila spousta lidí po spoustu let. Lítali a padali. Lítali a padali. Ostatním byli pro smích. Jenže díky těmhle bláznům dneska doopravdy lítáme.“

Radim Berka, Křeček v noční košili

Když to vezmete čistě fyzikálně, pád na hubu je vlastně nejjistějším pohybem dopředu. Jak jste se naučili plavat, bruslit nebo jezdit na kole? Tím, že jste to prostě zkoušeli. Bylo to studené, bylo to mokré. Ale když jste se v tom naučili pohybovat, je to jedna z nejpříjemnějších činností, jaké na světě existuj. Plavání je také jeden z mála sportů, který zaměstnává skutečně celé naše tělo.

Chyby jsou neoddělitelnou částí vývoje. Pokud jeden přístup nefunguje, zkuste jiný. Jako v detektivce, kdy kombinujete stopy. Nelze revidovat sebe sama bez dat.

 1. Nepotřebují ničí svolení k tomu, aby jednali

,,Když ne já, tak kdo?“

Libovolný sebevědomý člověk v libovolné historické epoše

Sebevědomý člověk se neptá, zda může o něčem přemýšlet, zda si může něco přečíst, zda může něco udělat. Prostě to udělá.

 1. Neomezují se na jednu možnost

,,Jaký sakra oblíbený zbraně? Musíš se naučit sejmout královu ochranku s čímkoli, co ti přijde pod ruku.“

Weast během výcviku Zrádného komanda

Sebevědomý jedinec se málokdy omezuje na jeden plán. Zkouší využít a použít všechno, co se nalézá v jejich okolí. Rostou s každým pokusem, s každým dalším přístupem, který objeví. Snaží se o strategii, která přinese nejlepší výsledky s nejmenší námahou a ztrátami.

 1. Nepřijímají slepě to, co si přečtou na internetu jako ,,pravdu“, aniž by o tom přemýšlelí

Internet je úžasný prostor, do kterého může nejrůznějšími způsoby přispívat každý. Internet je také deprimující snůška nepoučené debility, do které může přispívat opravdu každý.

Nepřijímejte každou zkazku ne síti jako osobní mantru jen proto, že to ,,někdo řekl“. Podívejte se na každý článek a návod z více úhlů a ověřte si všechno, co najdete, z více zdrojů. Internet je skvělý nástroj, ale nenahradí vaše vlastní kritické myšlení.

Spousta článků je přínosných. A sebevědomý člověk ví že jen na něm je to, jak si sám pro sebe definuje ,,sebevědomí“.

(původní zdroj web Learning Minds)

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Okomentujte

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *