12 znaků kvalitního finančního poradce?

„Kvalita není akce, ale zvyk.“

Aristoteles

 

Finanční poradenství je profese jako každá jiná. Ovšem v uplynulých letech získala v naší zemi punc podvodu, tahání peněz z kapes lidí a vůbec se netěší přílišné oblibě. Jak by řekl poručík Troník: “Protože je v něm špousta šmejdů.”

Jak prohlásil kdysi Ivo Toman, nejjednodušší cesta, jak si uvolnit místo ve vlaku, je prohlásit, že jste pojišťovák a máte u sebe smlouvy. Pravidelně cestoval v prázdném kupé a měl klid na čtení. Asi i jeden z důvodů, proč je dneska tam, kde je.

Proč má finančnictví mizernou pověst?

Existuje několik důvodů.

Za prvé v něm spousta lidí, kteří v tomto sektoru pracují, vidí jen možnost, jak rychle zbohatnout. Ovšem rychlé zbohatnutí je obvykle možné jen na úkor kvality. Tím pádem je velmi mizerným přístupem v jakékoli profesi. A v profesi finančního poradce o to víc, protože kvalita je založena hlavně na osobě samotné.

Kromě toho, že takový „instantní“ finanční poradce odhání klienty sám od sebe, protože se jim musí vnucovat, likviduje i pověst poradenství samotného. Je to podobné, jako když zkorumpovaný policista podkopává pověst a možnosti policie jako celku.

Následující konstatování se asi někoho dotkne, ale nelze jinak. Finanční gramotnost obyvatel České republiky nebyla v minulosti nic moc a situace se bohužel příliš nezměnila. Je to vidět na tom, jak se daří všemožným úvěrovým společnostem, které slibují hory doly a nechávají za sebou mrtvé bojiště totálně zadlužených lidí a rodin. Národ si oblíbil půjčování na všechno možné i nemožné a podle toho to pak také vypadá.

Pravdou je, že ačkoli mají být služby finančních poradců v zájmu klienta, tito poradci často poskytovali jen to, z čeho měli největší provizi, bez ohledu na to, jak moc byl produkt pro klienta vhodný. Teď už je jich snad minimum, ale protože byli hodně vidět, nechali za sebou informační spoušť.

Jak tedy poznat ty dobré? Existuje několik vodítek:

 1. Kvalitní poradce vám nenabízí svoje produkty na první schůzce. Na té vám jen řekne, kdo je a čím se zabývá a nechá mluvit hlavně vás. On vůbec poradce, který hlavně naslouchá, je jak dobrý poradce, tak většinou i člověk.
 2. Kvalitní poradce nabízí důkladnou analýzu vás a vašich potřeb a možnosti, program na míru vycházející z této analýzy, kvalitní servis podle toho, s čím od něj odcházíte a chce doporučení na základě vaší spokojenosti s celým jeho přístupem.
 3. Kvalitní poradce chce doporučení až na konci celé transakce, ale to, že ho bude chtít, vám oznámí předem stejně jako celou strukturu vzájemné spolupráce.
 4. Kvalitní poradce chápe, že jeho nejlepší reklamou je spokojený klient. Proto se zajímá o vaše cíle, o vaše plány a respektuje vaše možnosti.
 5. Kvalitní poradce nerozhoduje za vás. Předkládá vám možnosti a jejich pro a proti a plně respektuje vaši vůli.
 6. Služby kvalitního poradce nekončí revizí nebo uzavřením smlouvy. Kvalitní poradce se vám ozve i v následujícím čase. Třeba vám popřeje k narozeninám nebo vám dá vědět, když se objeví něco, co by vás mohlo zajímat – například změna u pojistky, kterou máte už před dva roky.
 7. Kvalitní poradce se nezlobí, když vám nemůže nic nabídnout. A už je to díky vašemu odmítnutí nebo faktu, že to, co teď máte, je v pořádku a není potřeba nic dalšího. Neuzavírá nové produkty, pokud nejsou potřeba.
 8. Kvalitní poradce nevnucuje ani svoje služby, ani svoje produkty, ani z vás neláme informace. Ovšem úměrně tomu, jak kvalitní informace od vás má, tak kvalitně je schopen vám pomoci.
 9. Kvalitní poradce vám klidně udělá jen revizi toho, co máte doma, aniž by vnucoval nové věci.
 10. Kvalitní poradce ví, že spokojený klient je dlouhodobě mnohem přínosnější než okamžitá provize z nově uzavřené smlouvy.
 11. Kvalitní poradce na vás nespěchá. Smlouvy vám půjčí k podrobnému přečtení i domů a dá vám jasně najevo, že vám rád vysvětlí cokoli, čemu nebudete rozumět.
 12. Kvalitní poradce přizná svou neznalost a nebude vám fabulovat. Když neví, neví, ale ví, kde a od koho zjistit to, co neví a co vás zajímá.

Na druhé straně existují právě ti známí ,,bouchači pojistek“, které je bohužel hodně vidět a kazí tak pověst celému sektoru. To jsou ti, kteří jsou schopni vám přinést již na první schůzku předvyplněnou smlouvu (obvykle na investiční životní pojištění) a jediné, co udělají je, že před vás položí papír k podpisu a hned za nim papír, na který chtějí napsat deset doporučení na vaše známé či rodinu.

Tohle nejsou poradci, to jsou idioti.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

 

 

Okomentujte

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *