12 podivností, které můžete spatřit u narcisty. Všimli jste si jich?

Následující seznam nechce nahradit diagnozu profesionálního psychiatra, ani být nijak závaznou normou pro chování člověka. Stejně tak jsou některé tyto sklony běžně natolik, že je lze vidět u zcela normálních i jinak příjemných lidí a přítomnost jednoho nebo dvou ještě od člověku nic neříká.

Na druhou stranu přítomnost většího množství vám může pomoci všimnout si i těch ostatních a dát si na takového člověka minimálně pozor.

Nemrkají, když se na vás dívají

Někteří mohou mít tenhle klidný pohled predátorů, to děsivě klidné zírání. Pokud se na vás kouká takhle někdo opačného pohlaví, může vám to připadat jako signál zájmu – a může být – ale dívejte se pozorně: pokud opravdu nemrkají, může to znamenat, že si vás svým způsobem přeměřují jako kořist. Ať už mrkají nebo ne, pokud se díky tomu cítite nesví, vemte roha. Naslouchejte instinktům.

Neustále vás přerušují nebo mluví zároveň

Pokud někomu záleží jen na tom, co řekne jako další on sám, a evidentně je mu jedno, co říkají ti kolem, je to poměrně silné znamení.

Ať už jim říkáte cokoli, je to vlastně všechno o nich

Pokud takovým lidem řekněte něco o sobě samých, spíš než aby vás vzali na vědomí, vztáhnou to vždycky k něčemu, co se stalo jim samotným. Vy vlastně ani neexistujete a když, tak jen jako odrazová plocha pro jejich vlastní míčky.

Jejich oči působí ploše a mrtvě

Vypadají, jako když se koukají někam mimo vás – aby taky ne, zbytek světa je moc nezajímá, všechno se točí kolem nich. Pryč od takového člověka.

Někdy se chovají naprosto psychoticky

Všichni jsou blázniví až do morku kostí a jejich deziluze se můžou přibližovat lidem se schizofrenií. Narciste potřebují pozornost a pokud se jim jí po delší čas nedostává, nedobře možné, že dojde až na psychózy. Mají rádi neologismy a konverzace znějící jen jako nahodilý slovní salát není zvlášť neobvyklá – hlavně u narcisů strahucjícíh se o ztrátu své „masky normálnosti“.

Jejich nálada se dramaticky a nepříjemně mění

Narcisté jsou náladoví – mění masky – a může to být tak náhlé a nevysvětlitelné, že můžete klidně dojít k závěru, že mluvíte s někým s poruchou identity. Například matka tohoto typu, která si vesele hraje s dítětem, na něj najednou bez zřetelného důvodu začne křičet nebo ho mlátit.

Jsou mizerní sportovci

Když prohrají, jsou jako mimino. Mlátí kolem sebe, nadávají na pravidla, zkrátka svádí vinu na všechno a všechny kolem sebe. Ať už vyhrají nebo ne, zpravidla rychle zničí požitek ze hry i všem okolo.

Mají temné zájmy nebo mají rádi věci, ze kterých není ostatním úplně dobře

Pohybují se po temné straně a po temných stezkách. Je to znát na jejcih zájmu až posedlosti například okultismem, masovými vrahy, Holocaustem nebo zbraněmi. Můžou poslouchat temnou hudbu jako death metal nebo se koukat výlučně na slasher filmy. Samozřejmě takové zájmy nemusí nutně znamenat narcistů, ale oni nebo psychopati tyto zájmy a koníčky poměrně radikálně tají a nasazují si navenek masky spořádaných občanů. Nemluví o tom na veřejnosti, ale mají skrté vášně.

Nenechají přírodu nebo přirozenost jít vlastní cestou

Pokud je žena posedlá kosmetickými operacemi jako opakovaným faceliftem, pravděpodobně se jedná o narcistku s chorobným strachem ze stárnutí.

Nemluví úplně normálně

Mííílašku – tohle může být cizí přízvuk, nebo hlas, nad kterým se jeho majitel snaží za každou cenu udržet kontrolu a měnit ho, jako by byl na jevišti a někoho imitoval. Okolí to ale přijde akorát trapné a otravné.

Jejich chování je obecně přehnané, teatrální a nepravé

Je to podobné jako u herců v němých filmech, kteří nemožnost promluvit nahrazovali grimasami, mimikou a řečí těla. Narcisté reagují přehnaně teatrálně, jenže okolí se tomu kolikrát spíš směje.

Mluví sami se sebou

Na samotné samomluvě není nic hrozného. Trochu zvláštní je, když se jednotlivec sám i odpovídá a nejde zrovna o přeříkávání dialogů z oblíbeného filmu. Slyší snad hlasy ve vlastní hlavě? Nebo si zkouší rozhovor s někým dalším? Kdoví. Jenže když je to za určitou hranici, je to hrozně divné – nota bene když se to děje před zrcadlem a dotyčný není u ochotníků a nezkouší Othella.

 

Zdroj

Fotografie od uživatele Vera Arsic ze služby Pexels

Okomentujte

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *