10 životních lekcí, které byste se měli odnaučit

  1. Problémy jsou špatné, áno

Strávili jsme školní léta tím, že jsme řešili uměle vytvořené problémy předložené nudnou autoritou učitele. A naučili jsme, že problém jsou špatné. Jenže lidi, kteří nemají skutečné problémy, časem nutně zešílí a vymyslí takové věci jako je bungee jumping a plánování svatby.

Skutečné problémy jsou super, hlavně každý z nich obsahuje semínka pro své vlastní řešení. Vyhoření v práci? To vás jen okolnosti natáčí k vaší vlastní vysněné kariéře a říkají „změň něco“. Mizerný vztah? Naučíte se, co to skutečně znamená milovat. Matoucí daňové přiznání? Je to tichá nápověda, že si máte najmout poradce a věnovat se sami těm opravdu potřebným a zajímavým úkolům – jako naučit se konečně používat dentální nit, hergot. Ale obecně – nacházet řešení skutečných životních problémů je to, co dělá život tak… živým.

  1. Je důležité zůstat šťastný.

Vyřešit ožehavý problém nás může potěšit a na chvíli navodit pocit štěstí, ale nemusíme být šťastní, abychom se cítili dobře a hlavně – být šťastný není povinnost. Pokud vám to celé připadá divné, zkuste si tohle: Soustřeďte se na cokoli, co vám přivodí mizernou náladu. Pak si pomyslete: „Musím zůstat šťastný!“ To je dost stresující, nemyslíte? A teď si řekněte: „Je v pohodě být tak mrzutý, jak je potřeba.“ Je to jednoduše o tom dovolit si cítit se tak, jak se opravdu cítíme – bez nějakého řetězu povinnosti, který by nám ukládal, že se musíme cítit tak či onak, ať už to po nás vyžaduje kdokoli. Dovolit si vlastní pocity a nálady je základ vnitřního štěstí.

  1. Jsem neodvratně ovlivněn svou minulostí.

Bolest nechává jizvy, to je pravda, ale ukazuje že, že se dají odstranit, aspoň většinou. Jill Bolte Taylor, neuroložka, které mrtvice vymazala paměť, popsala svůj zážitek jako ztrátu „třiceti sedmi let emočního nákladu“. Obnovila svůj mozek mínus drama. A upřímně, většina z nás může také projít podobnou změnou a dokonce bez nutnosti krvácení do mozku, což je fajn. Už jen to, co děláte právě teď  – zpochybňujete svoje zažité myšlenky – je dobrý začátek pro odhození starých vzorů. Vemte si například nějaký problém, který vás dlouho trápí („Musím pracovat tvrději.“) a zkuste najít tři důvody, proč by to nemusela být pravda – a váš mozek začne ten postoj opouštět. Taylorová zjistila, že je to euforický pocit. Vy na tom budete s trochou cviku stejně.

  1. Tvrdá a náročná práce vede k úspěchu.

Miminka savců – včetně lidských – se učí hrou a přesně z toho důvodu „byla bitva u Waterloo vyhrána na herních polích Etonu.“ Kluci, kteří strávili roky trénováním strategie jen pro zábavu, získali instinktivní zkušenosti ke zvládnutí reálných situací a problémů. Takže si hrajte stejně jako v dětství a nasávejte všechno, co můžete. Hledejte způsoby, jak vyřešit problémy skrze přesně ty cesty, kterými jste něco podobného řešili v dětství. Nepracujte, hrajte si, to je klíč k úspěchu. Když už jsme u toho…

  1. Úspěch je opakem chyby.

Fakta: Od odvykání kouření po lyžování, všude jsme uspěli podle toho, co jsme zkoušeli, jak moc jsme chybovali a jak jsme se učili. Studie jasně ukazují, že lidé, kteří se bojí svých vlastních chyb, se uzavřou, ale kdo je nebere tak vážně, brzo se naučí věci správně a pořádně. Úspěch je postaven na chybách.

  1. Záleží na tom, co si o mně lidé myslí.

„Ale jestli selžu,“ můžete namítat, „lidé o mě budou smýšlet špatně!“ Tenhle vystrašený postoj způsobuje zoufalství, sebevraždy, vraždy. Uvědomil jsem si to, když jsem o sobě četl spoustu blbostí na internetu. Když jsem si postěžoval kamarádce, řekla mi: „Wow, máš dost drsný fantazie ohledně toho, jaký mají ostatní fantazie o tobě.“ Jo, moje úzkost pocházela jen z hypotézy, že hypotetické hypotézy ostatních lidí mají jakoukoli váhu. K smíchu! Zkuste si právě teď představit, co byste dělali, kdyby naprosto nezáleželo na tom, co si o vás lidi myslí. Máte to? Fajn, tak už se v myšlenkách nikdy nevracejte zpátky a držte se toho.

  1. Měli bychom se rozhodovat racionálně.

Naše rozumové kapacity jsou mnohem novější a nepoměrně chybovější než naše základní instinkty, náš čistě zvířecí mozek. Často je to tak, že sebekomplexnější problémy je nejlépe řešit doslova zvířecím způsobem. Zvažte si takovou volbu – cokoli od toho na jaký film se podívat po to jaký koupit dům. Místo intelektuálního zvažování pro a proti, zamyslete se nad tím, jak na vás fyzicky působí jedno nebo druhé. Věnujte pozornost tomu, kdy se vaše tělo cítí uvolněné a kdy je naopak napjaté. A když už mluvíme o tělech…

  1. Hezké holky vždycky dostanou to nejlepší.

Oh, bohové, to je taková blbost. Odnaučil jsem se to po letech koučování krásných klientek. Ano, tyhle milostné kecalky dostaly v mnoha životníc ohledech víc pozornosti, ale je v tom háček. Zatímco se na ně všichni dívají, nikdo je ve skutečnosti nevidí. Skoro každá taková kráska má manžela, který si vzal její prsa a čelisti, aniž by ho zajímalo cokoli jiného.

  1. Když se mi teď splní všechna přání, život bude perfektní.

Zkontrolujte si to: Lidé, kteří mají přesně to, co vy chcete, jsou klienti klinik, rozvodových soudů, odvykaček a věznic. To proto, že přílišné štěstí nebo úspěch mají vedlejší efekty, stejně jako léky v televizních reklamách. V podstatě každá externí věc, ke které vztahujeme naše možné štěstí, z nás může taky udělat pěknou trosku. Je to asi divné, ale jakmile přestanete být závislí na hmotných odměnách, většinou se někde zjeví. Abyste přilákali něco, co chcete, dostaňte se sami na úroveň spokojenosti, kterou by ve vás ta věc vyvolala. Klíčem je ona samotná radost, ne ta věc.

  1. Ztráta je hrozná.

Před deseti lety jsem se strachoval o věci natolik, že jsem byl ochoten zatratit sebe sama jen proto, abych udržel věci stabilní. Smál jsem se, když jsem byl smutný a předstíral jsem, že mám rád lidi, kteří mě šokovali. Teď už vím, že ztráta není žádná katastrofa, protože učí duši a srdce přirozený cyklus věcí, který zahrnuje lámání i léčení. A skutečná tragédie? To je ztráta duše a srdce samotného. Pokud jste zatratili sebe sama proto, abyste udrželi něco jiného, zapomeňte na tenhle vzorec. Je hrozně zhoubný. Žijte si svou pravdu, čert vem ztráty. Pak se vaše duše i srdce vrátí domů.

 

Okomentujte

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *