10 věcí, které dělají vysoce intuitivní lidé jinak

“Geometrie je intuice.”

učebnice matematiky pro základní školy

Je “vnitřní hlas” mýtus, nebo nám může reálně pomáhat?

Ačkoli je intuici stále velmi těžké nějak přesněji definovat, hraje v našem denním životě podstatnou roli. Například podle Steva Jobse byla „silnější než intelekt“. Ale ať už to formulujeme jakkoli, všichni intuitivně víme, o co jde.

Asi každý si intuici zažil na vlastní kůži – podvědomé odůvodnění, proč něco udělat, aniž bychom vlastně věděli proč a jak. Povaha intuice nám ale dlouho unikala a inspirovala staletí zájmu a výzkumu na polích filosofie i psychologie.

„Osobně definuji intuici jako podvědomé vědění bez tušení proč to vím.“ sdělila Huffington Postu Sophy Burnham, autorka besteselleru Umění intuice. „Je odlišná od myšlení a je odlišná od logiky i analýzy…je to vlastně vědění bez vědění.“

Naše intuice je vždycky přítomna, ať už jsme si toho vědomi či nikoli.

I když nejsme zrovna na rozcestí, dumáme nad dalším tahem a snažíme se poslouchat vnitřní hlas, takže naše intuice je stále přítomna. Pořád čte situaci a pořád se nás snaží správně nasměrovat. Ale slyšíme ji? Dáváme na ni pozor? A žijeme život, který jí nechává volnou cestu? Pokud ji krmíme a trénujeme, dostáváme se na cestu, na které bude vzkvétat náš život i práce.

Kognitivní psychologie začíná tuto formu neexplicitního vědomí informací demystifikovat. Často je sice odstrčena jako nevědecká kvůli častým spojením s médii a paranormálními jevy, ale není to jen „cosi“ ohledně pocitů.

Dokonce i americká armáda zkoumala intuici jako metodiku rychlého rozhodování během bojových situací, která nakonec zachraňovala životy.

Roste dokonce i soubor anekdotických důkazů v kombinaci se seriózním výzkumem, který naznačuje, že intuice je kritický prvek naší komunikace s okolím a taky způsob, jak děláme mnohá naše rozhodnutí.

Pro lepší představu tu máme 10 věcí, které dělají více intuitivní lidé jinak:

  1. Poslouchají svůj vnitřní hlas 

Opustit intuici je velmi jednoduché. Ale je to velký dar, který je třeba brát na vědomí. Někteří lidé ho naštěstí více poslouchají, než ignorují. Intuici máme všichni, ale málokdo na ni dává při běžném konání. Málokdy například potkáte úspěšného podnikatele, který by vám nikdy neřekl: „Nevím, proč jsem to udělal. Prostě jsem měl předtuchu.“

Aby to fungovalo, potřebujeme rovnováhu mezi intuicí, zdravým rozumem a analýzou. Bohužel naše civilizace a všudypřítomná technologie nás naučila nevěřit instinktům a raději se řídit čísly a jen tím, co můžeme měřit.

Obojí je ale způsob, jak ke svému okolí přistupovat a každý z těchto přístupů nám může poskytnout něco, co ten druhý neumí.

  1. Tráví nějaký čas o samotě

Pokud chcete svoji intuici více slyšet, potřebujete trochu utišit své okolí a trávení pravidelného času o samotě je zatím nejlepší metoda. Stejně jako umí samota povzbudit tvořivost, umí probudit i naši intuici.

Tohle chování je často spíše zvykově spojeno s introvertními lidmi. Ale ať už je vaše povaha jakákoli, nějaký čas o samotě a zaměření na vás vnitřní vesmír nemůže nikdy uškodit.

Každý člověk potřebuje trochu čistě vlastního prostoru a trochu ticha pro své myšlenky. Jakýkoli okolní šum je totiž velmi jednoduše přehluší.

  1. Tvoří

Intuitivní kreativita je často ta nejlepší. Kreativní lidé jsou obvykle velmi intuitivní – praxe jedné disciplíny posiluje i druhou.

  1. Trénují všímavost

Meditace a další podobná cvičení jsou skvělým způsobem, jak se na vlastní intuici napojit. Všímavost může pomoci vyfiltrovat mentální spam, zvážit objektivně a jasně možnosti, naladit se na vlastní vnitřní hlas a nakonec učinit rozhodnutí, za kterým si budete stát s naprosto čistým svědomím.

Díky spojení všímavosti a intuice se taky učíte víc o sobě samých. Všímavost, tedy schopnost vědomí vlastní situace, aniž bychom ji posuzovali, nám pomáhá lépe chápat náš úhel pohledu. A vyšší intuice, soucit, tvořivost a vnitřní klid jsou všechno výborné vedlejší účinky meditace.

  1. Všímají si všeho

Za prvé si všímejte – veďte si malý deník, a zaznamenávejte všechny drobné podivnosti, které se kolem vás dějí. Tak můžete celkem snadno zachytit tu spoustu drobných souher vašeho běžného života.

  1. Naslouchají svému tělu

Lidé se silnou intuicí umí dobře naladit své tělo právě vstříc intuici.

Pokud jste někdy zažili tlak v žaludku a jasný pocit, že je něco hrozně špatně, ale nedokázali jste to přesně označit, víte, že intuice je schopná ovlivnit fyzicky naše tělo. Ona se taky formulace „cítím to v koulích“ nevzala jen tak odnikud. Právě v této oblasti je ten pocitový mozek.

  1. Jsou velmi silně spojeni s ostatními

Čtení myšlenek se může někomu stále zdát jako materiál pro fantasy, ale upřímně řečeno to děláme každý den. Jmenuje se to empatická přesnost, je to psychologický termín a je to schopnost vycítění stavu druhého z jeho slov, emocí a řeči těla.

Veškeré pocity od strachu přes radost nebo odmítnutí se manifestují fyzicky a lze je u ostatních pozorovat. Pozorujte ostatní a naslouchejte jim.

  1. Dávají si pozor na své sny

Naše sny jsou jen jinou formou našeho myšlení. Více skrytou, ale stále přítomnou. Jak intuice, tak i sny jdou z podvědomí, takže sledování vlastních snů je jen další metoda napojení na intuici.

  1. Umí si užít odpočinek

Existují věci, které umí intuici velmi snadno potlačit. Pracovní stres, multitasking a stálé spojení s elektronikou. Vždycky máme trochu intuice ohledně lidí v našem životě – cítíme ty dobré a ty ostatní. Ale málokdy tohle vnímáme – jsme prostě moc zaměstnaní.

  1. Vědomě nechávají odejít negativní emoce

Všechny silné emoce a hlavně ty negativní umí naši intuici ztlumit. Mnozí známe ten pocit kdy „nejsme ve své kůži“ když jsme naštvaní a v podobných stavech. A to může být taky tím, že jsme přehlušili intuici mračnem pochyb, vzteku a dalších emočních potvůrek.

Čím více emoční bouře, tím slabší intuice. Neznamená to, že intuitivní lidé se nikdy nenaštvou. Ale ona funguje mnohem lépe tehdy, když umíme i negativní emoce vědomě uchopit a pracovat s nimi – tedy ideálně je nechat projít a opustit je, místo toho, abychom se jimi stále zaobírali.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...

Okomentujte

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *