10 úžasných věcí, které se stanou, když si začnete užívat samotu

Pro některé lidi může být samota obrovský problém. Místo ticha a zklidnění může nedostatek lidské přítomnosti přinést pocity úzkosti, osamělosti a opuštěnosti. Pokud tohle popisuje i vaše pocity tehdy, když jste jen sami se sebou, možná jste se jen nenaučili na samotu adaptovat. Naštěstí můžete svůj mozek nastavit nejrůznějšími způsoby a naučit ho, jak samotu vnímat. Přináší to spoustu výhod – samota i ono nastavení. Pokud změníte svůj úhel pohledu na samotu, můžete v ní dokonce najít hodně pozitiv…

  1. Začnete se věnovat činnostem, které máte opravdu rádi

Když jste ve skupině, jsou aktivity, na kterých se podílíte, vždycky do nějaké míry výsledkem skupinového rozhodnutí. Už jen to slovo podílet se vyjadřuje, že jste jen částí celku, nikoli plným rozhodčím situace. Tohle skupinové rozhodování je plné kompromisů a ústupků v zájmu toho, co považuje za největší zábavu skupina, nikoli vy samotní. Když jste sami, rozhodujete o tomhle všem naplno. A stejně jako se můžete vrátit ke starému koníčku, který by třeba ostatní považovali za hloupý nebo nepatřičný, můžete se naopak naučit něco nového – k čemu může mít skupina stejně rezervovaný postoj.

  1. Když jste s lidmi, užijete si je víc

Ať už je máme rádi sebevíc, rodina a přátelé dovedou být velmi otravní. A když jsme v jejich společnosti pořád, stanou se i drobnosti citlivým problémem, který celkový zážitek znepříjemňuje. Kromě toho, časté scházení značně redukuje možnost vlastních prožitků mezi tím a často končí u neplodných debat o stále stejných tématech a problémech. Nemusí vás to nutně semlít naplno, ale často pak zůstávají spíš špatné vzpomínky a pocity než ty dobré, včetně určitého pocitu povinnosti k setkání, či provinilosti, když jste někde jinde. Když jste nějaký čas o samotě, můžete se mnohem lépe v přítomnosti ostatních soustředit spíš na to dobré.

  1. Naučíte se hledat potvrzení uvnitř, ne venku

Lidé, kteří nemají rádi samotu, mají obecnou tendenci hledat značnou část sebehodnoty skrze ostatní. Když jsou ve společnosti, zvedne se jejich nálada v důsledku komplimentů na jejich vzhled, počtu lidí, které mohou pozdravit a těch, kteří se smějí jejich vtipům. Pokud vám to zní povědomě, je to naprosto v pořádku s tím cítit se dobře, když si ostatní užívají vaši přítomnost. Nicméně byste se měli cítit dobře i tehdy, když jste jen sami se sebou a hlavně sami sebou.

  1. Pokud jste „společenský introvert“, dobijete si baterky

Pro společenské introverty je život obecně problematický. Na jedné straně mají rádi společnosti. Na druhé straně introvertní povaha způsobuje, že společnost z nich hrozně vysává veškerou energii. Pokud trávíte pravidelně čas o samotě, získáte dostatek energie pro další setkání.

  1. Začnete si více uvědomovat vlastní emoce a jejich zdroj

Stává se, že odpor k samotě je ve skutečnosti jen odporem k vlastním pocitům a vnitřním pochodům. Problém je, že ve společnosti člověk čistě interaguje místo, aby reflektoval. To se dá dělat dost dobře jen o samotě, kdy jste sami jen se svými myšlenkami. To vás nutí k pohledu do sebe sama a konfrontaci s vnitřkem. Je to těžké a často to bolí, ale nelze popřít, že je to extrémně přínosné. Navíc vyhýbat se tomu je ještě rizikovější.

  1. Budete mít víc času na čtení

Pokud jste furt mezi lidmi, je čtení dost obtížné. Je to škoda, protože jen málo věcí udržuje lidskou mysl tak zdravou a ostrou jako čtení. Místo toho, abyste se na čas o samotě dívali jako nějaké vnitřní vězení a nucenou „samotku“, zkuste ho pojmout jako čas na čtení, učení a vlastní růst.

  1. Můžete zapracovat na svých vztazích na dlouhou vzdálenost

Být v blízkosti milovaných, se kterými se můžete setkat tváří v tvář, je bezpochyby úžasné. Ale co přátelé či rodina, kteří nežijí přes ulici? Když jste sami, můžete se konečně dokopat k mailu, Smskám, Facebooku, Skypu nebo dokonce napsat normální klasický papírový dopis těm, na kterých vám záleží, ale nejsou fyzicky v dosahu. Vytváří to navíc formu spojení i tehdy, když jste fyzicky o samotě.

  1. Zvyšte vlastní produktivitu

Teďka upřímně… pohybovat se pořád někde mezi lidmi nám dává dost dobrou záminku nedělat reálně věci, o kterých říkáme, že je dělat chceme. Je lehké oddálit nepříjemné úkoly jako domácí úklid, placení složenek nebo studium, když je kolem banda přátel, které můžeme zabavit stejně dobře jako oni nás. Když jste sami, soustředíte se lépe na vlastní úkoly, projekty a záležitosti a nakonec je třeba opravdu provedete. Pokud pořád zjišťujete, že jste v některých věcech pozadu a jen na ně padá prach, je tohle další důvod, proč ocenit čas strávený o samotě.

  1. Necháte odpočinout nervům a mozku

Pokud jste mezi lidmi, i třeba v docela klidné společnosti, neustále vás bombardují externí vjemy. Lidé mluví, chodí, gestikulují, smějí se a zkrátka vládne obecné neustálé dění. Možná to tak nevypadá, ale na mozek a tělo je tohle hodně stresující nával. O samotě je tenhle nával samozřejmě radikálně nižší. Zkuste to sami a zjistíte, že jste klidnější a lépe se koncentrujete.

  1. Vaši přátelé vás víc ocení

Stejně jako vy oceníte společný čas s přáteli, také přátelé vás více ocení, když jim občas chybíte a setkání je pak intenzivnější. Pokud se setkáváte často a pravidelně, obě strany to mohou vzít jako samozřejmost a hodnota vzájemné společnosti je pak nižší. Intenzivnější prožitky a jejich nesamozřejmost jsou možná jedním z největších přínosů toho umět trávit čas o samotě.

(https://www.learning-mind.com/learn-to-enjoy-being-alone/)

Okomentujte

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *