10 důvodů, proč mají lidé, kteří čtou, mnohem větší naději na úspěch

“Jestli si myslíte, že čtení je nuda, tak to děláte špatně.”

  1. Mají zvýšené soustředění

Úspěšní lidé se umí soustředit na jeden úkol po delší dobu. Kdokoli četl Atlasovu vzpouru, vám potvrdí, že čtení není rychlý proces. A taky to není jeden proces. Čtenáři si dávají přestávky, přirozeně, ale skutečně zanícení čtenáři jednoduše neumí odložit knihu na déle než na den poté, co se do ní skutečně ponořili. Úspěšní lidé to mají stejně s jakýmkoli úkolem, do kterého se pustí.

  1. Dávají si cíle

Společně se soustředěním si čtenáři stanovují cíle, kdykoli si sednou s dobrou knihou. Ať už je to přečtení určitého počtu stran před další aktivitou, nebo dokud nerozpletou konkrétní zápletku, čtenáři prostě při otevření textu na něco aktivně cílí. Úspěšní lidé si dávají konkrétní cíle stran nejspíš každého aspektu svého života a pokračují v práci na něm, dokud se jim to nepodaří.

  1. Tráví svůj čas uvážlivě

I když mají třeba 20 minut před nějakou jinou věcí, nevidí „jen 20 minut“ jako nedostatek času na něco mezi tím, ale vidí 20 minut, které mohou strávit právě čtením. Úspěšní lidé vnímají svůj čas jako extrémně cenný a berou v potaz každou příležitost naučit se něco nového, nebo se přiblížit svým cílům. Čtenáři si uvědomují, že i 5 zahozených minut každý den je za rok víc než jeden celý den, který mohli strávit čtením.

  1. Mají perspektivu

Úspěšní lidé jsou schopni vidět konkrétní věc z mnoha úhlů, protože četli spoustu knih z mnoha druhů perspektivy. Dvě oblíbené novely Billa Clintona jsou Neviditelný muž od Ralpha Ellisona a I Know Why the Cages Bird Sings od Mayi Angelou. Vhled získaný právě jejich čtením nepochybně vytvaroval jeho pohled na rasové vztahy v politice. Být aktivním čtenářem vám dovoluje vidět svět z jiných úhlů, i když jen na chvíli. Ale jakmile ten moment pomine, pamatujete si tuto zkušenost do konce života.

  1. Jsou reflexivní

Kromě získání dalších perspektiv dokáží čtenáři reflektovat to, co si přečetli. Zatímco získání perspektivy dovoluje člověku vidět z druhé strany plotu, reflektování jim dává příležitost pochopit, jak mohou na základě této produktivity být lepší či produktivnější. Úspěšní lidé berou čtení jako mnohem víc než jen zírání na slova na stránce. Rozumí hlubokému efektu, který může mít konzumace textu na jejich mysl, a jak mohou knihy proměnit jejich osobní život.

  1. Jsou vynikající v psaní i jako řečníci

Není nic překvapivého, že největší řečníci v lidské historii byli zároveň nadšenými čtenáři. Úspěšní lidé těží inspiraci ze svých zdrojů a využívají ji v detailech pro svoje záměry. Od Démosthena po Lincolna nebo Nelsona Mandelu, lidé, jejichž jméno je vytesáno v kamenech historie, se stali tak vášnivými a vynikajícími lektory studiem velkých osobností před nimi.

  1. Mají mnohem lepší paměť

Čtenáři rozumí tomu, jak je jejich mozek ve skutečnosti mocný. Může držet skoro neomezené množství informací. Čím více čtete a učíte se, tím jednodušší je pro vás zachovat informace. Úspěšní lidé se neřídí představou Homera Simpsona, že naučení nového vytlačí z hlavy něco starého. Jednoduše pokračují v učení a kolikrát si toho vědí a mohou si pamatovat mnohem víc, než si vůbec sami uvědomují.

  1. Zůstávají čerství

Velcí čtenáři také vnímají mozek jako sval, který je potřeba trénovat. Stejně jako denní návštěva posilovny udržuje v kondici vaše nohy a ruce, čtení udržuje mysl ostrou a schopnou si snadno vybavit znalosti.

Úspěšní lidé cvičí svou mysl denně právě skrze čtení a další metody jako křížovky a hlavolamy. Je jejich zvykem tvořit si překážky k překonání, které vylepšují kapacity jejich mysli na řešení stále větších problémů.

  1. Jsou vzdělaní a informovaní

Úspěšní lidé vystoupali až na vrchol, protože strávili svůj čas na zemi učením se. Když si vezmou knihu, nejen, že ji dočtou, ale taky si z ní něco vezmou. Četba učebnic nikdy nebyla jen školní úkol, ale možnost rozšířit si znalosti. I ze čtení fikce si úspěšní lidé berou lekce, které si s sebou nesou dál.

  1. U čtení odpočívají

I ti nejvýkonnější a nejúspěšnější potřebují jednou za čas vypadnout ze světa. Ale to neznamená, že svou mysl úplně vypnou. Není nic špatného na čtení braku nebo komiksu, když se člověk potřebuje vyvětrat. Čtení čehokoli je mnohem přínosnější než koukání na televizi nebo promrhání páteční noci někde v hospodě. Ještě jednou, úspěšní si cení každé minuty svého času a i v momentech oddechu se snaží zlepšovat. A není lepší cesty ke kvalitnímu odpočinku než s dobrou knihou.

 

Zdroj

 

Okomentujte

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *