007 Účinných zvyků, které nás může naučit agent Jejího Veličenstva…

Když hledáme zásady pro produktivitu, klidnější a šťastnější život, často se díváme pod ruce podnikatelům, manažerům a dalším osobnostem, které stojí v čele korporací nebo jiných organizací.

Není ale od věci se kvůli stejným zásadám podívat i na fiktivní osobnosti. Filmy, seriály i knižní série jsou plné osobností, které nás mohou něco naučit. Dneska se podíváme na nejslavnějšího špiona, někdy jindy třeba na Raymonda „Reda“ Reddingtona stojícího na opačné straně barikády.

Co je tajemstvím 007čky, člověka, který vládne plátnům desítky let, porazil nesčetně padouchů a svedl ještě více žen?

Buďte smělí, odvážní, troufalí…

„Na světě neexistuje nic míň sexy než chlap, který se ptá, jestli ti může dát pusu.“

Cece Parekh, New Girl

Proč je Bond nejlepší špion na světě? Protože ví, kdy udělat troufalý tah. Nastaví situaci, rozhodne o jejím směrování a pak se bez váhání pohne dál. Sebevědomí a prosazení si i v práci prokopou dlouhou cestu. Tenhle tip jde ale ruku v ruce s varováním: když se 007 dostane do temné situace, kdy ví, že není expert, sáhne si o pomoc k M nebo Q nebo jinému kolegovi – a vy byste měli udělat to samé. Nejlepší lídři znají rozdíl mezi tím, kdy podniknout krok a kdy se zastavit a poprosit o radu.

Myslete za pohybu

„Improvizujeme…“

Angus MacGyver

Když se dá 007 do pohybu, věci obvykle nejdou zcela podle plánu, ale on si stejně najde vždycky cestičku. Jeho flexibilita a rychlé rozhodování mu dovolují plynule měnit svou aktivitu, když se dostane do neznámých vod. Bond často vypadá, že má „prostě kliku“. Po deseti letech soustředěných na výzkum štěstí v lidských životech, napsal Dr. Richard Wiseman knihu Faktor Štěstí. Odhaluje, že lidé jsou schopní své štěstí ovlivnit a že to lze naučit i trénovat. Zkuste nad tím příště zauvažovat a nasadit třeba i v práci trochu 007 intuice a pohotovosti.

Využijte technologie

Bond nemá svoje hračky a vychytávky bezdůvodně. Můžete si myslet, že krásné hodinky nebo nablýskaný Aston Martin jsou jen pro efekt. Jenže nakonec jsou pevnou částí zápletky a konkrétně pomáhají Bondovi v jeho misi. Stejně jako Bond jsou i ostatní profesionálové vybaveni potřebnými nástroji a udržují si přehled o posledních novinkách ve svém oboru. Proč? Protože jim to usnadňuje práci, život i rozhodování.

Oblékněte se pro úspěch

 „Gold Watch, diamond ring
he didn´s miss a single thing.“

ZZ Top, Sharp Dressed Man

Viděli jste někdy Bonda vydávat se na misi v něčem jiném než zbrusu novém oblečení? Ne – protože perfektní oblek propůjčuje sebevědomí a chování těla. Pokud se cítíte dobře ve svém oblečení a jste spokojeni se svým vzhledem, odrazí se to i ve vašem chování, to pak ve vaší produktivitě. A ne náhodou se říká: „Oblékni se pro práci, kterou chceš, ne pro tu, kterou máš.“ Není to vůbec špatná mantra, když potřebujete trochu té jiskry na cestě do kanceláře.

Mějte vždycky záložní plán

Jak se to sakra Bond vždycky srovná se všemi překážkami, které na něj během práce na životu nebezpečné misi vybafnou za každým rohem? Má vždycky něco v záloze. Nechat si něco v záloze je dobrý doplněk pro již zmíněný bod 2, tedy myslet za pochodu. Nejen, že Bond myslí i za běhu a skákání, ale jeho připravenost na další možnosti mu dovoluje okamžitě přepnout jak chování, tak použité vybavení bez mrknutí oka. Nejlepší hráči a lídři týmu dělají to samé: nasadí několik vrstev aktivity a jsou v klidu, protože i když nevyjde plán A, mají další možnost v záloze.

Dokončete, co jste začali

Ať už padoucha zastřelí, pohřbí, zajme nebo mu usekne hlavu, Bondovy filmy vždycky přinesou ještě něco na závěr. I když nastartuje konečný tah, který zničí padouchovy plány, udělá ještě tunu věcí daleko za hranicemi vlastních povinností, aby bylo všechno opravdu hotové. Skuteční profesionálové mají stejnou houževnatost. Neskončí, dokud není projekt opravdu hotový nebo není jejich nápad zahrnut v celku – sledují každý krok procesu a dají si pozor, aby všechno sedlo dohromady.

Překvapte publikum vlastním přístupem

Tohle je skutečný klíč k úspěchu. Ve všech detailech a všech scénách je Bond posunem a inovací. Pořád ukazuje, že je špička, protože má vždycky nějaké eso v rukávu. Odlišení se od generičnosti a očekávatelnosti je to nejtěžší, ale taky nejdůležitější a nejúčinnější.

Okomentujte

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *